Następny standard dokumentów - tym razem od Chińczyków

Na rynku standardów dokumentów biurowych przyszłości konkurują ze sobą obecnie OpenXML Microsoftu oraz Open Document Format for Office Applications (OpenDocument, ODF) promowany przez OASIS. Wkrótce do rywalizacji dołączy trzeci zawodnik, ale "made in China".

Chiny pracowały nad swoim formatem plików od 2002 roku: nosi on nazwę Uniform Office Format (UOF) i pod względem struktury nie różni się zanadto od swych konkurentów - to zbiór plików XML skompresowanych za pomocą algorytmu ZIP.

Głównym celem rządu w Państwie Środka była walka z wszechobecną dominacją standardów Microsoftu. Nie chciano wstecznej kompatybilności, stawiano natomiast na prostotę budowy i wygodę obsługi.

Rząd i grupa rozwijająca UOF ma nadzieję, że wykorzystanie XML, SVG itp. pozwoli na szeroką akceptację chińskiego formatu dokumentów nie tylko w pakietach biurowych, ale również w aplikacjach związanych z rynkiem usług biznesowych.

Jak deklarują Chińczycy, aktualnie trwają intensywne prace nad "zharmonizowaniem" UOF i ODF. Osiągnięcie kompatybilności między UOF i OpenXML Microsoftu ma być nieco większym wyzwaniem, gdyż rozwiązanie Redmond znacząco różni się od UOF i ODF...