Nasze Forum ma dwa lata!!

Czwartego grudnia 2004 r. nasze Forum kończy dwa lata. Od chwili jego narodzin do chwili obecnej dużo się wydarzyło i wiele się zmieniło. Postaramy się Wam przybliżyć historię Forum, przedstawić najciekawsze wydarzenia z minionych dwóch lat, przypomnieć najważniejsze dla niego osoby i wątki...

Forum istnieje już na 9 naszych (tzn. należących do wydawnictwa IDG Poland) serwisach. Każdy z nich ma nieco inną oprawę graficzną i dostosowany do tematyki serwisu zestaw forów przewodnich. Jednak na każdym z serwisów można przeczytać i opublikować wypowiedzi w dowolnym forum.

Początki bywają trudne

W pierwszych dniach grudnia 2002 do nowoudostępnionego Forum internauci podchodzili dość nieufnie - początkowo postów nie było zbyt wiele. Potem jednak ich liczba zaczęła gwałtownie rosnąć - nowych wątków i odpowiedzi przybywało w tempie iście lawinowym. Zawdzięczać należy to m.in. nieocenionemu sir_mortonowi, którego fachowe rady pomogły niejednemu użytkownikowi rozwiązać najbardziej nawet uciążliwe problemy komputerowe. Niestety, ostatnimi czasy sir_morton właściwie nie pojawia się na Forum - a szkoda! Na szczęście jego miejsce zajęło wielu innych doświadczonych użytkowników, a ostatnio do ich grona dołączyli również prawdziwi eksperci.

Jak każde Forum, również to nasze ma pewną istotną cechę charakterystyczną - otóż toczą się tu nie tylko dyskusje na tematy 'komputerowe'. Jednąz najpopularniejszych sekcji jest "Na każdy temat" - toczą się tu dyskusje na tematy niezwiązane z IT. Znajdziecie tu wątki o tępieniu mrówek, o dobrych książkach, przepisy kulinarne, a nawet wątki 'charytatywne', jak 'Komputer dla Kariny' (o tej brawurowej akcji piszemy zresztą szerzej w poniższym tekście).

Świętujemy jubileusz!

Podobnie jak i rok temu, tak i teraz przygotowaliśmy dla Was wiele niespodzianek. Przede wszystkim postanowiliśmy w tym roku zorganizować wybory Najbardziej Przyjaznego Moderatora. Wybór rozstrzygnie sonda.

To jednak nie koniec niespodzianek. Specjalnie dla Was postanowiliśmy spróbować pobić rekord świata na najdłuższy wątek w historii (niestety, z tego co nam wiadomo, w księdze rekordów Guinessa nie ma jeszcze takiego rekordu). Bicie rekordu odbywa się tutaj.

Nie zapominamy również o naszych najwierniejszych użytkownikach. Dziesięć osób z najwyższa liczbą postów opublikowanych na Forum dostanie od nas prenumeratę PC World w wersji elektronicznej. Poniżej prezentujemy aktualny ranking (pierwszą 'piętnastkę' najaktywniejszych) - aczkolwiek pamiętać należy, że rozdając prenumeraty, będziemy brać pod uwagą stan rankingu na godzinę 12.00, 4 grudnia 2004 r. (a na liście wciąż jeszcze mogą zajść istotne zmiany).

Ranking użytkowników wg. liczby postów

1. AlvinR - 10598

2. 9828199 - 8645

3. Tweak_ - 4155

4. Legolas8 - 3792

5. repylek - 3404

6. mzimny - 3021

7. BABELEC - 2474

8. smolki - 2291

9. 9703924 - 2243

10. SlawPl - 2020

11. wichura1 - 1956

12. _Robbie_ - 1861

13. Klucha147 - 1719

14. st4719 - 1308

15. Web_Master - 1244

Wszystkie te wątki znajdziecie w przygotowanym specjalnie z tej okazji forum tematycznym "Drugie urodziny Forum".

Gorąco zapraszamy również do złożenia życzeń urodzinowych naszemu Forum - można to zrobić tutaj.

Przy tej okazji uruchamiany również forumowy newsletter - liczymy, że stanie się on dla was cennym źródłem informacji o tym, 'co w Forum piszczy'. Możecie się na niego zapisać tutaj.

Kamienie milowe Forum

Najważniejsze wydarzenia w historii Forum:

@ 4 grudnia 2002 - Forum zostaje oficjalnie udostępnione użytkownikom;

@ 19 marca 2003 - pojawia się opcja autologowania;

@ 30 października 2003 - moderatorem zostaje Dżyszla (9828199);

@ 17 listopada 2003 - powstaje Etykieta Forum;

@ 4 grudnia 2003 - pierwsze urodziny Forum;

@ 13 stycznia 2004 - moderatorem zostaje AlvinR

@ 15 stycznia 2004 - pojawienie się "Strażnicy Forum" oraz możliwości przyklejania wątków;

@ 16 stycznia 2004 - rozszerzone zostają możliwości powiadamiania na adres email;

@ 5 marca 2004 - pierwsze "rozmnożenie Forum" na serwis IDG.pl;

@ 7 maja 2004 - moderatorem zostaje Kazek (9703924);

@ 29 czerwca 2004 - moderatorem zostaje Leviathan;

@ 16 lipca 2004 - przebudowa struktury forów; dodatkowe opcje nawigacji w Forum IDG.pl;

@ 28 sierpnia 2004 - pierwszy zlot Forum;

@ 6 września 2004 - pojawia się pierwsze forum eksperckie;

@ 14 września 2004 - moderatorem zostaje Wichura1;

@ Październik - Listopad 2004 - akcja 'Komputer dla Kariny';

@ 19 listopada 2004 - moderatorem zostaje mzimny.

Akcje specjalne

W ciągu minionego roku przez forum przewinęły się tysiące najróżniejszych dyskusji - jednak kilka z nich było szczególnie ważnych, bo zaowocowały czymś więcej niż tylko rozwiązaniem problemu z kartą graficzną czy edytorem tekstu. Warto tu wymienić przede wszystkim dwie 'akcje specjalne' - Zlot Forum i Komputer dla Kariny.

Zlot forum - odbył się pod koniec sierpnia w Warszawie. Uczestnicy - najaktywniejsi użytkownicy Forum spotkali się w siedzibie IDG Poland. Pierwsza część zlotu była raczej oficjalna - złożyły się na nią prezentacja wydawnictwa IDG Poland, czy konkursy. Druga część była zdecydowanie bardziej nieformalna - forumowicze intergrowali się przy szklanicy piwa (bezalkoholowego, rzecz jasna ;)). Obszerną relację z całej imprezy znaleźć możecie w tekście "Zlot uczestników Forum IDG".

'Komputer dla Kariny' - to nazwa zupełnie spontanicznej zbiórki sprzętu komputerowego i pieniędzy dla Kariny - chorej dziewczyny z Litwy. Wątek o Karinie na Forum opublikował Web_Master - odzew był natychmiastowy - 'forumowicze' błyskawicznie zaczęli kompletować 'peceta', w akcję zaangażowały się również redakcje PC World Online, Gamestar oraz firma FENN. Kilka tygodni temu akcja miała swój finał - Xanth i Smolki (reprezentant Forum z ramienia IDG Poland) udali się na Litwę i przekazali sprzęt Karinie. Więcej informacji: 'Komputer dla Kariny - finał akcji!'.

Łyk statystyk

Przez dwa lata istnienia Forum wiele się działo. Aby oddać wrażenie postępu, wzrostu Forum i pokazać Wam jak się zmieniało na przestrzeni lat, postanowiliśmy pokazać Wam trochę danych statystycznych.

Pewnie stałych bywalców to nie zaskoczy, ale na trzecim miejscu pod względem popularności forów znajduje się "Wolna strefa/Na każdy temat..." (583 wątki). Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu wyborowi tematów, które zapewniają chwilę wytchnienia od informatycznej codzienności.

Miejsce drugie zajmuje "Oprogramowanie/Ogólne" (2214), co nie dziwi zważywszy na ilość problemów z oprogramowaniem. Miejsce pierwsze należy do "Sprzęt/Ogólne" (2514), co również nie jest niespodzianką.

Ogółem, na Forum napisanych zostało już 97 tysięcy wypowiedzi mieszczących się w 10 tysiącach wątków. Z naszego Forum korzysta 14 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, z czego ponad 5 tysięcy już się wypowiedziała, a regularnie publikuje prawie 200 osób.

Poniżej przedstawiamy również kilka interesujących wykresów, które również warto porównać z rokiem poprzednim.

Liczba postów według dni tygodnia - jak widać, 'forumowicze' najbardziej aktywni są w piątki, zaś najmniej - w niedziele.

Liczba postów według dni tygodnia

Liczba postów według dni tygodnia

Liczba postów o różnych porach dnia (i nocy) - między 3.00 a 5.00 w nocy śpią prawie wszyscy użytkownicy. W najwyższej formie 'postowej' są, jak wskazuje wykres - między 23.00 a 24.00.

Liczba postów o różnych porach dnia

Liczba postów o różnych porach dnia

Liczba postów w ciągu minionych dwóch lat - forma użytkowników zwyżkowała na przełomie lutego i marca. Potem liczba postów spadła - ale ostatnio znów wyraźnie rośnie...

Liczba postów w ciągu minionych dwóch lat

Liczba postów w ciągu minionych dwóch lat

Liczba wątków w ciągu minionych dwóch lat - powolny, acz stały wzrost...

Liczba wątków w ciągu minionych dwóch lat

Liczba wątków w ciągu minionych dwóch lat

Więcej informacji o obchodach drugich urodzin forum znaleźć możecie w specjalnym wątku tematycznym - Drugie urodziny Forum.


Zobacz również