Nauczyciele - zakazywali Wikipedii, a teraz będą do niej namawiać?

Nauczyciel akademicki, profesor Martha Groom, wpadła na doskonały pomysł. Zamiast wydawać kategoryczne zakazy korzystania z Wikipedii podczas pisania prac rocznych, namawia swych studentów do umieszczania referatów bezpośrednio w encyklopedii online!

Dotychczas Wikipedię uważano za raczej niewygodne źródło inspiracji, bowiem studenci nie wahali się traktować jej jak "gotowca", z którego można wziąć wszystko i zawsze (patrz: "Wikipedia, czyli źródło zakazane").

Aż dziw bierze, że nikt nie wpadł na to, by uczniowie i studenci odrabiali prace domowe tworząc hasła w encyklopedii online. Ten pomysł przyszedł do głowy dopiero Marcie Groom, nauczycielce na University of Washington-Bothell.

Bądź dobry a zaliczysz

Do zaliczenia semestru konieczne jest stworzenie nowego hasła w Wikipedii lub też licząca się edycja hasła istniejącego. Jak mówi nauczycielka, na pomysł przydzielenia studentom prac - co tu kryć - społecznych wpadła podczas przygotowywania materiałów stanowiących pomoc w nauce. Jej zdaniem jakość cytowanych źródeł (m.in. za sprawą Wikipedii) bardzo się obniżyła.

Ponoć studenci współtworzący encyklopedię online wykazali się znacznie większą dbałością o szczegóły. Oczywiście nie obyło się bez wpadek. Niektórzy z administratorów Wiki oburzyli się na ton artykułów - nie spodobało im się, że to charakterystyczne dla studentów krytyczne eseje.