Nauka języka niemieckiego poprzez Internet

Chciałbyś nauczyć się języka niemieckiego lub udoskonalić swoje umiejętności w tym zakresie. Wirtualne placówki językowe pomogą ci osiągnąć ten cel przy użyciu nowoczesnych technologii. Nasze zestawienie pomoże ci zapoznać się z ofertą i wybrać szkołę odpowiednią dla twoich potrzeb.


Niemiecki jest po angielskim drugim na liście najczęściej wybieranych języków, którego uczą się Polacy. Jego popularność wzrosła wraz z otwarciem dla Polaków rynków pracy w Niemczech i Austrii, które miało miejsce na początku maja br. Zniesienie obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, dla wielu stała się impulsem do emigracji w celach zarobkowych. Jednak chcąc zaistnieć na rynku pracy w obcym kraju, nasi obywatele muszą dysponować nie tylko kwalifikacjami wymaganymi przez potencjalnego pracodawcę. Szansę uzyskania zatrudnienia w żądanym zawodzie i zdobycia wynagrodzenia na odpowiednim poziomie znacznie zwiększa choćby podstawowa znajomość języka niemieckiego. Tymczasem nie wszyscy mają dostęp do kursów stacjonarnych z nauczycielem, organizowanych przez szkoły językowe. Niektórzy są zdani na samodzielną naukę z książką, zeszytem i ołówkiem w ręku. Znacznie bardziej skuteczne okazuje się nauczanie z wykorzystaniem technologii multimedialnych - wystarczy pomyśleć chociażby o nagraniach audio demonstrujących poprawną wymowę obcych słów i wyrażeń. W sukurs przychodzi tutaj Internet.

Powstały serwisy oferujące możliwość nauki języka metodą e-learningu, a więc za pośrednictwem Sieci. Warto zauważyć, że ucząc się języka przez Internet, kursant nie traci czasu i pieniędzy na dojazdy do instruktora. Poza tym nauka w ten sposób jest możliwa dla osób mieszkających z dala od placówek oferujących kursy stacjonarne, a także dla Polaków przebywających w odległych zakątkach świata.

W wypadku kursów synchronicznych, a więc takich, w których kursanci mają bezpośredni kontakt z wykładowcą, zajęcia odbywają się przeważnie za pośrednictwem komunikatora internetowego Skype. Oprócz zainstalowanego programu klienckiego kursy tego rodzaju wymagają szerokopasmowego dostępu do Internetu, a także zestawu słuchawkowego (słuchawki z mikrofonem). Poniżej zamieszczamy przegląd serwisów umożliwiających naukę języka niemieckiego przez Internet, dzieląc je na trzy grupy, zależnie od sposobu nauczania. Ponadto zamieszczamy w ramkach adresy do stron internetowych, które na pewno przydadzą się w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy z zakresu języka niemieckiego.

Nauka samodzielna

Pierwsza kategoria obejmuje samouczki, a więc kursy bez nadzoru instruktora. Portal udostępnia kursantom dostęp do materiałów edukacyjnych, ćwiczeń i testów, pozostawiając im decyzję, kiedy i jak często chcą się uczyć, a także ile czasu chcą poświęcać na zajęcia. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż kursant nie musi uzależniać się od możliwości czasowych wykładowcy, lecz może w każdej chwili podjąć i zakończyć sesję. Wadą natomiast jest brak nadzoru i pomocy w razie ewentualnych wątpliwości językowych.

Niemiecki na Szóstkę

Przykładowa lekcja na poziomie średnio-zaawansowanym w serwisie Niemiecki na Szóstkę.

Przykładowa lekcja na poziomie średnio-zaawansowanym w serwisie Niemiecki na Szóstkę.

Portal www.6ka.pl oferuje kursy online 7 języków (w tym niemieckiego) dla młodzieży i dorosłych. Dostępne są trzy poziomy zaawansowania, a każdy z nich zawiera 15 lekcji. Cena każdego poziomu waha się w granicach od 39 do 49 zł (wszystkie poziomy razem kosztują niespełna 120 zł). Po uiszczeniu opłaty kursant uzyskuje bezterminowy dostęp do materiałów edukacyjnych w Internecie, co daje możliwość nieograniczonego powtarzania zdobytych wiadomości.

Kursant może samodzielnie oznaczać poszczególne lekcje jako przerobione lub wymagające powtórzenia. Lekcje są opatrzone nagraniami wymowy wszystkich nowych słówek, materiał zaś podany w przystępnej formie. Uczeń dostaje do dyspozycji lekcje w postaci dokumentów PDF, nagrania w formacie MP3, dodatkowe lekcje tematyczne i platformę do nauki słownictwa.

Interaktywne ćwiczenia pomagają kursantowi sprawdzać poprawność odpowiedzi. Podsumowanie na końcu każdej lekcji pozwala szybko przypomnieć sobie przerobiony materiał po przerwie, zanim kursant przystąpi do następnej. W ofercie jest dodatkowo platforma do nauki samych słówek, z podziałem na kategorie tematyczne (np. jedzenie, zawody, życiorys i rozmowa kwalifikacyjna). Dostęp uzyskuje się na podstawie abonamentu (kilka wariantów od 27 zł/mc po 147 zł/rok). Operator serwisu planuje rozszerzenie oferty o kursy na wyższych poziomach zaawansowania. Witryna zapewnia bezpłatny dostęp do kilku lekcji próbnych (trzech pierwszych lekcji każdego poziomu).

Deutsch Positiv

Kurs Deutsch Positiv zapewnia tylko lekcje na poziomie podstawowym.

Kurs Deutsch Positiv zapewnia tylko lekcje na poziomie podstawowym.

Kurs Deutsch Positiv jest dostępny pod adresem kochamniemiecki.pl. Składa się z 15 lekcji na poziomie podstawowym dla osób we wszystkich grupach wiekowych.

Poszczególne lekcje są opatrzone licznymi obrazkami i nagraniami wymowy. W nauce pomagają tabele, wyjaśnienia zagadnień gramatycznych i przykłady użycia.

Na końcu każdej lekcji można zapoznać się z podsumowaniem poznanych zagadnień i przeprowadzić test zdobytych umiejętności.

Słownictwo.pl

Listy słówek do powtarzania.

Listy słówek do powtarzania.

Serwis Słownictwo.pl (niemiecki.slownictwo.pl) jest przeznaczony dla osób, które chcą utrwalać słownictwo języka niemieckiego, nauczyć się bezbłędnie pisać po niemiecku, poznać poprawną wymowę na podstawie nagrań dźwiękowych. Kolejne lekcje i powtórki są wyznaczane zależnie od postępów ucznia. Opcjonalnie lekcje (materiał z linkami) może być wysyłany na adres mailowy kursanta.

Trzymiesięczny dostęp do wersji podstawowej kosztuje 39 zł, zaś do wersji z nagraniami audio 47 zł. Dla osób wykupujących dłuższy abonament przewidziano zniżki.

Kurs-online.com

Lekcje serwisu Kurs-online.com są dostępne bezpłatnie.

Lekcje serwisu Kurs-online.com są dostępne bezpłatnie.

Witryna www.kurs-online.com jest skierowana przede wszystkim do osób, które już posługują się językiem niemieckim, nadal jednak chcą we własnym zakresie udoskonalać swoich umiejętności. Portal powstał przed kilkoma laty jako prywatne przedsięwzięcie, będąc uzupełnieniem stacjonarnego kursu języka niemieckiego. Jego założenia zostały oparte o poziomy zaawansowania i wytyczne egzaminów Instytutu Goethego - miał stanowić i nadal stanowi wsparcie dla osób, które uczestniczą w tego typu kursach. Nie jest przedsięwzięciem biznesowym, więc zawarte w nim ćwiczenia nie są wyposażone w rozbudowane funkcje multimedialne i nie oferują systemu kontroli postępów. Są za to dostępne dla wszystkich bez żadnych ograniczeń i opłat.

Witryny przydatne dla uczących się jęz. niemieckiego
W razie problemów z koniugacją czasowników niemieckich warto odwiedzić ten serwis.

W razie problemów z koniugacją czasowników niemieckich warto odwiedzić ten serwis.

Jeżeli interesujesz się językiem niemieckim, zajrzyj na poniższe strony internetowe.

www.forumjezykowe.com.pl - forum internetowe, w którym można zadawać pytania językowe współużytkownikom, a nawet prosić ich o tłumaczenie krótkich tekstów

www.progres.edu.pl/kursy-jezykowe/niemiecki - test online, który pomaga z grubsza określić swój poziom znajomości jęz. niemieckiego

www.rozmowki.slowka.pl/niemiecki_rozmowki.php - rozmówki niemieckie, wskazówki gramatyczne, wymowa, testy, piosenki z tłumaczeniem, filmy, gry itd.

www.linguaporta.eu/pl/kurs_de.htm - rozmówki niemieckie

www.verbformen.de - koniugacja czasowników niemieckich, bardzo dokładne tabele zawierające wszystkie formy

www.verbix.com/languages/german.shtml - koniugacja czasowników (formy nieregularne są zaznaczane czerwonym kolorem)

www.ielanguages.com/German.html - słownictwo niemieckie podzielone tematycznie, podstawowe wyrażenia i informacje gramatyczne (witryna w jęz. angielskim)

Uczniowie mają do dyspozycji około pięciuset ćwiczeń językowych. Dotyczą znajomości słówek i gramatyki w zakresie zagadnień codziennych i zawodowych. W ten sposób serwis odpowiada na potrzeby osób, które ze względu na charakter swojej pracy bądź pobyt w niemieckojęzycznym państwie, są zmuszone korzystać z jęz. niemieckiego. Nauka słownictwa oparta jest o przykłady zastosowań, a ćwiczenia połączone są w sekwencje ułatwiające zapamiętywanie treści. Nietypowy dobór tematów pozwala na przyswajanie słownictwa rzadko omawianego na kursach językowych a bardzo przydatnego w rozmowach z cudzoziemcami.

Poszczególne działy podzielone są na kilka poziomów, część najważniejsza przeznaczona jest dla użytkowników zaawansowanych, którzy przygotowują się do egzaminu Zertifikat Deutsch für den Beruf (niemiecki w zawodzie) lub Wirtschaftsdeutsch (niemiecki w ekonomii). Znajdą tutaj m.in. opracowanie słownictwa z takich tematów jak korespondencja handlowa, bank i płatności, umowy, negocjacje handlowe, podatki. Uzupełnieniem jest dział Bewerbung / CV auf Deutsch, w którym osoby poszukujące pracy w Niemczech lub wymagającej znajomości języka niemieckiego znajdą przydatne porady, przykłady listów motywacyjnych oraz ćwiczenia leksykalne pozwalające się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej. Te dwa działy są dość unikatowe w polskiej sieci. Kurs-online.com zawiera również tego typu ćwiczenia przeznaczone dla poziomów A1/A2 oraz B1. Warto podkreślić, że wszystkie ćwiczenia są połączone w sekwencje - od zestawu słówek po różne formy zadań leksykalno-gramatycznych.

Oddzielny dział poświęcono austriackiej odmianie języka niemieckiego. Zawiera odnośniki do witryn prezentujących typowe słownictwo stosowane przez mieszkańców Austrii. Dział dla dzieci obejmuje zestaw linków do stron niemieckojęzycznych z grami, zabawami, nauką literek, liczb itd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również dział multimediów gromadzący odnośniki do stron telewizji niemieckiej oraz aktualizowany na bieżąco wybór ciekawych reportaży, programów, wywiadów. Zasoby serwisu kurs-online.com są nieustannie uzupełniane i aktualizowane - większa rozbudowa jest planowana na jesień tego roku.