Nauka w domu - najlepsze kanały edukacyjne na YouTube

W związku z zamknięciem szkół z powodu koronawirusa, dzieci i młodzież zmuszone są pozostać w domach na minimum dwa tygodnie. Warto jednak zadbać, aby ten czas był właściwie spożytkowany. Możliwości jest sporo, a jedną z nich są kanały edukacyjne dostępne na YouTube, gdzie każdy może kontynuować naukę i poszerzać swoją wiedzę. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji.


Niemożliwość uczęszczania do szkoły nie oznacza, że dostęp do edukacji jest wykluczony, szczególnie w dobie internetowych zasobów, gdzie pojawia się wiele wartościowych stron oraz kanałów nastawionych na zdobywanie wiedzy. Przekrój tematów również jest obszerny – od nauki języków obcych, przez przedmioty ścisłe, po historię i język polski. Interesujące treści znajdą zarówno dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, jak i licealiści, którzy przygotowują się do egzaminów. W większości przypadków uczniowie mogą korzystać z materiałów naukowych bezpłatnie, które udostępniane są na YouTube. Sprawdzamy kila z nich.

Nauka w domu - najlepsze kanały edukacyjne na YouTube

NAUKI PRZYRODNICZE

SciFun

Wiele kanałów edukacyjnych dotyczy tematyki przyrodniczej. Jednym z nich jest SciFun, prowadzony przez Dariusza Hoffmanna. W większości, materiały dotyczą atronomii i fizyki. Pojawiają się liczne ciekawostki związane z otaczającą nas rzeczywistością. Często sam twórca przeprowadza różnego rodzaju eksperymenty, aby potwierdzić wykładane teorie. Filmiki na YouTube są krótkie i przystępne nie tylko dla młodzieży, ale również osób, które interesują się tą tematyką.

Zobacz również:

  • Bootcampy programistyczne - co to jest, jak wybrać kurs dla siebie i przegląd ofert
  • Jak zarabiać na YouTube

Link do kanału: SciFun

Uwaga! Naukowy Bełkot

To kolejny kanał, na którym poznamy odpowiedzi, na wiele nurtujących nas pytań oraz otrzymamy podstawową wiedzę z zakresu nauk biologicznych, chemii czy fizyki. Filmiki trwają około 20 minut i jest to raczej forma opowiadania o rożnych naukowych zjawiskach, opatrzona ciekawymi wstawkami wizualnymi. Podobnie jak wcześniej, kanał przeznaczony jest właściwie dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o sobie i o świecie.

Link do kanału: Uwaga! Naukowy Bełkot

Emce Kwadrat

Szeroką tematykę popularnonaukową można znaleźć również tutaj. Filmiki na kanale są zazwyczaj krótkie i dotyczą różnych ciekawostek związanych z naszym codziennym życiem, np. Twój zegar biologiczny – dlaczego powinien Cię obchodzić?, Dlaczego ziewamy? czy Co mówi Twoja twarz?. Oprócz tego, przeprowadzane są różnego rodzaju eksperymenty oraz wywiady z innymi osobami.

Link do kanału: Emce Kwadrat

Astrofaza

Dla miłośników kosmosu i ciekawostek astronomicznych interesujący może okazać się kanał Astrofaza. Wśród materiałów pojawiają się zarówno krótkie, przystępne dla każdego filmiki, jak i skierowane do bardziej doświadczonego widza. Z pewnością znajdą się tam odpowiedzi na pytania o wszechświat oraz wiedza z zakresu fizyki czy astronomii.

Link do kanału: Astrofaza

Pan Belfer

Nauka chemii może okazać się łatwiejsza po zajrzeniu na kanał Pana Belfra. W przystępnej formie tłumaczone są poszczególne tematy, które dotyczą np. pierwiastków, związków chemicznych czy sposobu rozwiązywania zadań. Kanał zdecydowanie może przydać się uczniom przystępującym do egzaminów.

Link do kanału: Pan Belfer

Fizyka od Podstaw

Podobnie jeśli chodzi o zagadnienia związane z fizyką. Tutaj młodzież może znaleźć dużo ciekawych tematów, które omawiane są także w szkole, ale nie zawsze w prosty i zrozumiały sposób. To dobra metoda na powtórzenie wiedzy przed klasówką czy egzaminem ósmoklasisty. Filmiki nie są długie i w przystępnej formie pozwalają przypomnieć oraz zrozumieć poszczególne zagadnienia z fizyki czy matematyki.

Link do kanału: Fizyka od Podstaw

NAUKI MATEMATYCZNE

Pi-stacja Matematyka

Jeśli chodzi o nauki matematyczne, również możemy znaleźć kilka ciekawych kanałów na YouTube, które poruszają zagadnienia związane z tym tematem. Jednym z nich jest Pi-stacja Matematyka. Kanał udostępniony z myślą o uczniach szkoły podstawowej oraz licealistach. Pojawiają się tam wszystkie niezbędne zagadnienia oraz rozwiązywane są podstawowe zadania z zakresu matematyki. Z pewnością kanał pozwala na uzupełnienie wszelkich braków.

Link do kanału: Pi-stacja Matematyka

Matemaks

Popularnym kanałem jest Matemaks, gdzie prowadzone są lekcje z zakresu matematyki na poziomie szkoły średniej, matury oraz studiów. Oprócz pojedynczych zagadnień, pojawiają się również całe cykle kursów, które są związane z danym tematem czy egzaminami. To świetna strona, aby porobić wspólnie zadania matematyczne i przygotować się do testów.

Link do kanału: Matemaks

Akademia Matematyki Piotra Ciupaka

Kanał poświęcony przede wszystkim maturzystom. Pojawia się tam zbiór filmów związanych z rozwiązywaniem matematycznych zadań – typowo maturalnych. Do powtórzeń oraz nauki wykorzystywane są arkusze z minionych lat i na bieżąco rozwiązywane. To świetna powtórka i sporo niezbędnej wiedzy. Każde zadanie jest dokładnie przedstawione i wytłumaczone.

Link do kanału: Akademia Matematyki Piotra Ciupaka

NAUKI HUMANISTYCZNE

Wśród materiałów edukacyjnych, bez problemu odnajdziemy kanały poświęcone naukom humanistycznym, a w szczególności historii i językowi polskiemu. Warto zajrzeć na te strony, aby powtórzyć wiedzę z zakresu tych przedmiotów i przygotować się do sprawdzianów czy egzaminów. Pamiętajmy jednak, że kanały edukacyjne nie zawsze są przeznaczone wyłącznie dla dzieci czy młodzieży – wiele z nich to zbiór podstawowych informacji oraz ciekawostek, które mogą zainteresować także dorosłych.

Mówiąc Inaczej

Jedną z propozycji jest Mówiąc Inaczej – kanał prowadzony przez Paulinę Mikułę. To seria odcinków o języku polskim – ciekawostki, wskazówki poprawnościowe oraz rady związane z pisaniem i mówieniem. Wśród materiałów, pojawiają się także wywiady ze znanymi osobami. To z pewnością kanał rozrywkowo-edukacyjny, który przeznaczony jest przede wszystkim dla miłośników języka polskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że znajdzie się tam wiele przydatnych wiadomości także dla uczniów.

Link do kanału: Mówiąc Inaczej

Wiedza z wami

Wiele istotnych wiadomości z zakresu języka polskiego można czerpać z kanału Wiedza z wami, prowadzonym przez polonistkę Izabelę Kasperek. Udostępniane materiały dotyczą przede wszystkim matury – zarówno pisemnej, jak i ustnej. Nauczycielka w przystępny sposób wykłada informacje związane z poszczególnymi epokami i motywami literackimi, lekturami czy zagadnieniami językowymi. To naprawdę szerokie źródło wiedzy dla osób przygotowujących się do matury i nie tylko.

Link do kanału: Wiedza z Wami

NauQa.pl

Kolejnym kanałem dotyczącym polonistycznych zagadnień jest NauQa.pl. Znajdują się tam materiały z zakresu szkoły podstawowej oraz licealnej – omówienia lektur, zagadnienia z kultury języka i stylistyki, a także przygotowania do matury. To idealne rozwiązanie na przypomnienie sobie wszystkich niezbędnych wiadomości przed sprawdzianem czy egzaminem.

Link do kanału: NauQa.pl

Zaliczone na 5!

Przydatne informacje znajdziemy także na kanale Zaliczone na 5!, gdzie oprócz streszczeń i omówienia lektur, pojawiają się materiały dotyczące gatunków i rodzajów literackich oraz zagadnień gramatycznych. Warto zajrzeć na kanał, aby powtórzyć sobie podstawową wiedzę z zakresu części mowy i zdania. Sprawdzi się to idealnie przed egzaminem ósmoklasisty i nie tylko. Należy zaznaczyć, że na kanale – oprócz materiałów związanych z językiem polskim – pojawiają się też inne przedmioty szkolne takie jak: matematyka, fizyka czy język angielski.

Link do kanału: Zaliczone na 5!

Historia Na Szybko

To cykl filmików (na kanale ThrashingMadPL) poświęconych głównie historii Polski – rozpoczynając od jej początków. Wśród materiałów znajdują się przede wszystkim informacje dotyczące kolejnych polskich władców oraz znaczących wydarzeń. Oprócz tego, twórca przybliża w filmikach historię Anglii czy Litwy, a także wiadomości związane z wojną w Wietnamie. Warto dodać, że animacje, którymi opatrzone są nagrania, zostają samodzielnie tworzone przez autora kanału.

Link do kanału: Historia Na Szybko

ciekawehistorie

To kolejny kanał, na którym znajduje się wiele interesujących materiałów z zakresu historii. Filmiki opatrzone są ciekawymi wstawkami wizualnymi oraz audio, co z pewnością polepsza odbiór i zapamiętywanie wiadomości. Warto zajrzeć na kanał, aby przypomnieć sobie niektóre fakty historyczne i poznać wiele intrygujących ciekawostek.

Link do kanału: ciekawehistorie

Polimaty

To jeden z najpopularniejszych kanałów rozrywkowo-edukacyjnych na YouTube. Wśród udostępnionych materiałów pojawiają się ciekawostki dotyczące wielu różnych dziedzin życia człowieka. Tematyka jest bardzo szeroka i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Prowadzący przekazuje wiadomości w przystępny – i często zabawny – sposób. To kanał dla każdego, kto chce doskonalić swoją sprawność intelektualną.

Link do kanału: Polimaty

JĘZYKI OBCE

Po Cudzemu

Kanał prowadzony przez Arlenę Witt, w którym znajduje się seria materiałów poświęconych językowi angielskiemu. W niedługich nagraniach zawarte są wskazówki dotyczące wypowiadania konkretnych słów oraz zwrotów, a także posługiwania się angielskim w codziennych sytuacjach. Kanał ten cechuje dystans, zabawa i solidna dawka wiedzy. Materiały przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i tych zaawansowanych.

Link do kanału: Po Cudzemu

RockYourEnglish

To kolejny kanał do nauki języka angielskiego i nie tylko. Autor w zabawny, zdystansowany sposób przedstawia wiadomości z zakresu gramatyki oraz słownictwa. Twórca zapisuje wszystko na tablicy i dokładnie omawia poszczególne zagadnienia. Przykłady, które prezentuje często pochodzą ze świata muzyki rockowej, co z pewnością ucieszy niejednego fana tego gatunku. To świetny sposób, aby powtórzyć sobie wiadomości przed sprawdzianem czy egzaminem.

Link do kanału: RockYourEnglish

AKI Arkadiusz Gerlic

Jeśli chodzi o naukę języka niemieckiego, warto zajrzeć na kanał AKI Arkadiusz Gerlic. Zamieszczone tam materiały przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Pojawiają się zagadnienia dotyczące wymowy, słownictwa oraz gramatyki. Przystępna forma i ciekawe przykłady na pewno pomogą w nauce niemieckiego od podstaw. To wiedza, która przyda się każdemu, kto chce poprawnie posługiwać się tym językiem.

Link do kanału: AKI Arkadiusz Gerlic

Hablo Español

Na tym kanale możemy uczyć się języka hiszpańskiego. Lekcje dotyczą podstawowych słów oraz zwrotów, poprawnej wymowy oraz gramatyki. Całość ma formę wykładów audio, z zapisywaniem konkretnych przykładów. To kanał dla każdego, kto chce nauczyć się hiszpańskiego od początku lub powtórzyć sobie istotne wiadomości.

Link do kanału: Hablo Español

Kurs Języka Rosyjskiego

Ten kanał może okazać się przydatny dla zainteresowanych nauką języka rosyjskiego. Lekcje poświęcone są podstawowym zwrotom oraz gramatyce. Pojawiają się również ciekawostki związane z rosyjskimi zwyczajami i kulturą. To kanał zarówno dla osób rozpoczynających naukę, jak i dla tych, którzy chcą powtórzyć istotne zagadnienia.

Link do kanału: Kurs Języka Rosyjskiego