Naukowcy: "Następna pandemia może pochodzić od gryzoni"

Naukowcy przeprowadzili badanie na temat wirusów SARS. Sprawdź, jakie wyciągnęli wnioski.

fot. pexels.com

Ponieważ wirus SARS-CoV-2 może być przenoszony ze zwierzęcia na człowieka, naukowcy postanowili przeprowadzić dodatkowe badania zwierząt. Po przenalizowaniu różnych gatunków ssaków, naukowcy odkryli, że niektóre gatunki gryzoni były w przeszłości wielokrotnie narażone na działanie koronawirusów podobnych do SARS i rozwinęły na nie pewną odporność.

Badanie było przeprowadzone przez Uniwersytet Princeton i opublikowane w PLOS Computational Biology. Zgodnie z nim gryzonie są w stanie przechodzić wirusy w sposób bezobjawowy i jednocześnie nimi zarażać. Ponieważ nietoperze, najbardziej prawdopodobne źródła pandemii wirusa SARS-CoV-2, są znane z posiadania tej samej zdolności, naukowcy doszli do wniosku, że wirusy SARS, w tym te nieznane nauce, mogą pochodzić od szczurów.

Zobacz również:

  • Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł
  • Polacy wybierają zielone rozwiązania? Badania wskazują, że przekonujemy się do ekologicznej elektroniki

Badania skupiały się głównie na receptorach, z którymi wiążą się wirusy SARS - wyniki pokazały, że u szczurów nastąpiła szybka ewolucja receptora ACE2, który wirusy SARS wykorzystują do wejścia do komórki. W ten sposób stwierdzono, że następna pandemia może pochodzić właśnie od nich.

Naukowcy są przekonani, że identyfikacja zwierząt, które są nosicielami wirusów a jednocześnie są na nie odporne może stać się kluczowa dla zapobiegania przyszłym wybuchom epidemii.

Polecamy: Trzecia dawka szczepionki - wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło: sputniknews.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: