Naukowcy biorą przykład z Hollywood - chcą zmienić tor lotu asteroidy Apophis

Europejska agencja kosmiczna planuje specjalną misję, która ma na celu zmienić tor lotu asteroidy, żeby sprawdzić czy w razie zagrożenia Ziemi będzie można wtedy sposób uchronić nasza planetę przed zderzeniem.

Armageddon

W kosmosie coś się ruszyło - dopiero co pojawiła się informacja, że ma powstać kosmiczny hotel, a już naukowcy wpadli na kolejny pomysł.

Czy możliwa jest kontrolowana zmiana toru lotu asteroidy, jeżeli zmierzałaby ona w stronę Ziemi? Takie rozwiązanie wykorzystywano już w filmach z końca lat 90. takich jak Armageddon i Dzień zagłady.

ESA idzie w ślady Hollywood

Ale tym razem to nie Hollywood, lecz naukowcy z ESA zamierzają na poważnie przetestować takie rozwiązanie. Europejska Agencja Kosmiczna planuje to sprawdzić w 2015 roku, odpalając satelitę w kierunku testowej asteroidy o szerokości 1600 stóp. Asteroida nazywa się 99942 Apophis i tak - jest to właśnie ten słynny kamyk, który który ma jedną do 250 tys. szansę uderzyć w Ziemię w 2036 roku.

Naukowcy biorą przykład z Hollywood - chcą zmienić tor lotu asteroidy Apophis

Misja Don Kichot

Misja Don Kichot w 2015 roku zmieni tor lotu Apophisa?

Misja o kryptonimie Don Quijote (czyli Don Kichot) zakłada użycie dwóch statków kosmicznych. Hidalgo - statek o wadze 500 kg zderzy się z asteroidą z szybkością prawie 10 km/s na sekundę czyli ponad 34 tys. km/h. W tym samym czasie, statek zwany Sancho sprawdzi, czy asteroida w ogóle zmieniła kierunek lotu.

Filmy SF z Hollywood jednak nie takie naiwne

Może misja Don Kichot nie jest aż tak efektowna jak wersja z Hollywood, ale jednak ponad 10 lat temu ktoś myślał, że poważna agencja kosmiczna będzie próbowała zmieniać tory lotu asteroid? Filmy SF to jednak nie fantazja, jak niektórzy twierdzą. Coś, co kiedyś było fikcją, dzisiaj staje się rzeczywistością. To wielka zaleta fantastyki naukowej. Mnie cieszy fakt, ze wreszcie naukowcy na serio podchodzą do problemu zagrożenia z kosmosu. Bo uderzenie kosmicznych kamieni z Ziemią jest bardzo realnym zagrożeniem.

Naukowcy biorą przykład z Hollywood - chcą zmienić tor lotu asteroidy Apophis

Asteroida

Niefortunna nazwa misji budzi lekki niepokój

Zastanawiam się, czy nazwa misji nie jest zbyt niefortunnie dobrana... Oby cała ta kosmiczna operacja nie okazała się daremną walką z wiatrakami. Mam tylko nadzieję, że Apophis w wyniku eksperymentu przypadkowo nie zwiększy szansy kolizji z Ziemią...