Naukowcy nauczyli robota biegać

Robot MABEL to obecnie najszybciej biegająca maszyna na świecie. Posiada mechaniczne kolana, a jego ruchy naśladują ludzkie. Nie jest jeszcze szybszy od sprawnego człowieka, ale tak swobodnie biegnący robot to krok naprzód w dziedzinie robotyki.

MABEL został stworzony przez amerykańską agencję rządową DARPA i grupę naukowców z Uniwersytetu Michigan. Został zaprojektowany, by biegać ze zmienną prędkością w sposób naśladujący ludzkie ruchy. W tym celu otrzymał nawet mechaniczne kolana i biodra.

Może on biegać ze średnią prędkością 7 km/h i maksymalną 11 km/h. Szczególnie interesująca jest jednak faza lotu, w której robot przebywa przez jedną trzecią czasu potrzebną na wykonanie kroku. Unosi się wtedy od 7 do 10 cm ponad podłoże.

Zobacz również:

  • Robot wykonał pierwszą operację bez pomocy człowieka
  • Oto najbardziej realistyczny robot humanoidalny [Zobacz film]

Możliwe, że MABEL mógłby biec szybciej, ale waży aż 65 kg. Obrażeniom, których mógłby doznać podczas biegania zapobiega system amortyzujący lądowanie, w który jest wyposażony. Mimo to strasznie hałasuje. Już wcześniej uczono roboty różnych sztuczek, ale żaden tak sprawnie nie opanował przydatnej umiejętności biegania.

Robota MABEL można obejrzeć na poniżej zamieszczonym filmie. Swoją drogą, jeśli ktoś ma skojarzenia z filmami, w których roboty zwracały się przeciwko swoim twórcom, to może przerazić go to, co zobaczy.