Naukowcy odkryli jak odmłodzić mózg

Ketamina i migoczące światła przywracają plastyczność mózgu do młodzieńczego poziomu.

Naukowcy odkryli jak odmłodzić mózg

pixabay.com

Wspólnym celem naukowców jest nadanie starszym mózgom młodzieńczej plastyczności. Badacze z Austrii właśnie odkryli parę obiecujących, nowych podejść, które obejmują specyficzne migotanie światła i wysokie dawki ketaminy. Jeżeli przywrócenie plastyczności ludzkiego mózgu powiedzie się, zainicjuje to nowe metody leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń neurologicznych.

W ramach nowych badań naukowcy z austriackiego Instytutu Nauki i Technologii (IST) skupili się na strukturze odgrywającej ważną rolę w plastyczności mózgu - sieci okołonerwowej. Ich odkrycie zaczęło się od myszy znieczulonych ketaminą, która sprawiła, że komórki w ich mózgach zwane mikroglejem stały się wysoce reaktywne. Okazało się, że w tym stanie mikroglej miał zdolność do pochłaniania synaps i neuronów, czego naukowcy dotychczas nie wiedzieli. Alessandro Venturino, główny autor badania wyjaśnia:

Silna reakcja mikrogleju na znieczulenie ketaminą zaskoczyła nas, ale nie widzieliśmy znikania żadnych synaps ani martwych neuronów. Byliśmy więc zdziwieni, co tak naprawdę pochłaniał mikroglej.

Zaskoczeni naukowcy odkryli, że mikroglej w rzeczywistości pochłaniał sieć okołonerwową. To przełomowe odkrycie, ponieważ sieć okołonerwowa jest kluczem do przechowywania wspomnień i nawyków z dzieciństwa, ale także powstrzymuje dojrzały mózg przed taką zdolnością adaptacji, jaką posiada młody. Perspektywa zastosowania nieinwazyjnego leczenia ketaminą w celu wywołania tymczasowych zmian w sieci okołonerwowej jest dla naukowców ekscytująca. Stwierdzono także, że poddanie myszy działaniu migotania światła o częstotliwości 60 Hz wywołuje podobny wpływ na strukturę mózgu jak leczenie ketaminą.

Naukowcy odkryli jak odmłodzić mózg

Schemat mikrogleju (zielony) wchodzącego w interakcję z siecią okołonerwową. /IST Austria

To dostrojenie między różnymi falami mózgowymi a działaniem mikrogleju jest najbardziej fascynujące i może być nowym sposobem myślenia o falach mózgowych.

Odkrycia te otwierają dwie obiecujące, nowe drogi potencjalnego przywrócenia młodzieńczej plastyczności ludzkiego mózgu. Pewnego dnia mogą być używane również do leczenia stanów takich jak leniwe oko czy zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Zobacz także: Asystent Google nas podsłuchuje? Google odpowiada

Źródło: newatlas.com