Naukowcy odkryli tajemnicze podwodne stworzenie

Grupa badawcza eksplorująca wrak statku na dnie Morza Czerwonego odkryła fascynujące, większe od człowieka stworzenie.

Naukowcy odkryli tajemnicze podwodne stworzenie

Załoga statku badawczego OceanX OceanXplorer podczas wyprawy pod koniec 2020 roku eksplorowała wrak znajdujący się na dnie Morza Czerwonego. Zaskoczeni naukowcy odkryli jednak coś jeszcze bardziej interesującego. Podczas badania przed kamerą przepłynęło nieznane, gigantyczne głębinowe zwierzę, o którym pełne informacje zostały ujawnione dopiero rok później.

Stworzenie pływające wokół wraku statku pasażerskiego Pella na głębokości prawie 850 metrów było na tyle oszałamiające, że z początku wzięto je za legendarną Kałamarnicę olbrzymią. Jednak zoolog i ekspert od kałamarnic Mike Vecchione przestudiował nagranie, po czym stwierdził, że proporcje ciała i kształt płetw identyfikuje je jako przykład Sthenoteuthis oualaniensis (latająca kałamarnica purpurowa).

Szef programu naukowego OceanX, Mattie Rodrigue, opisał, że po raz pierwszy zobaczył kałamarnicę – która, jak ocenił, była większa od człowieka – gdy przepływała obok dziobu statku. Mężczyzna powiedział, że wręcz zmroziło go z szoku, a jej widok był oszałamiający. Zobaczcie sami:

Zobacz także: NASA potwierdza wodę na Marsie

Źródło: cnet.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: