Naukowcy sprawdzają nowe układy Intela

Najnowszy układ neuromorficzny oferuje symulacje 8 milionów neuronów. Do końca roku zaprezentowany zostanie chip, który pod względem inteligencji będzie mógł konkurować z kretem.

Firma Intel przekazała w poniedziałek, że jej system neuromorficzny o nazwie Pohoiki Beach składający się z 64 układów Loihi połączonych razem umożliwia symulacje 8 milionów neuronów. Rozwiązanie to jest obecnie udostępniane naukowcom. System oferujący symulację aż 100 milionów neuronów, znany jako Pohoiki Springs jest w trakcie rozwoju i powinen zadebiutować jeszcze w tym roku.

Naukowcy sprawdzają nowe układy Intela

Źródło: Intel

W 2017 roku firma Intel zaczęła definiowanie swoich neuomorficznych chipów mózgowych, które symulują działanie ludzkiego mózgu w kategoriach synaps, które go łączą. Rodzinę tych układów nazwano Loihi. Obecnie firma Intel powraca z projektem i mówi o symulowanych neuronach.

Zobacz również:

  • Apple przegrało! Nowy Mac Pro nadal z procesorem Intela!

Jeżeli przyjęlibyśmy, że dane na temat liczby neuronów w mózgu różnego rodzaju zwierząt zaczerpnięte z Wikipedii są prawdziwe, to poziom inteligencji całego systemu Pohoiki Beach może równać się połowie inteligencji przeciętnej żaby. System Pohoiki Springs, który ma zostać zaprezentowany i udostępniony badaczom jeszcze w tym roku zaoferuje sto milionów symulowanych neuronów. Liczba ta pozwoli układowi konkurować z jednym z gatunków kreta - gryzonia pochodzącego z Zambii, który znany jest z wykopywania tuneli, których długość może wynosić nawet dwa kilometry.

Intel inwestuje w rozwój chipów neuromorficznych, ponieważ wierzy, że obliczenia neuromorficzne mogą być alternatywą dla konwencjonalnych architektur krzemowych, jakie znamy z procesorów zamontowanych w naszych komputerach. Nie jest do końca jasne, jak Intel widzi rozwój neuromorficznego układu scalonego w świecie architektury x86 PC, ale w chwili obecnej przedsiębiorstwo udostępnia chipy badaczom, którzy testują możliwości układów Loihi i badają ich wpływ na wyniki badań naukowych.

Naukowcy sprawdzają nowe układy Intela

Uniwersytet Waterloo to jedna z jednostek badawczych, która otrzymała nowe układy Intela. Naukowcy z tej placówki twierdzą, że byli w stanie przeprowadzić w czasie rzeczywistym test porównawczy z wykorzystaniem chipów Loihi. Okazało się, że 109 razy mniejsza moc od procesora stosowanego wcześniej do tego samego typu badań wystarczyła, aby zapewnić porównywalną wydajność obliczeń. Badacze informują również o mniejszym zużyciu energii przez neuromorficzne chipy.