Naukowcy stworzyli rozciągliwy wyświetlacz OLED

Elastyczny sprzęt elektroniczny, to coś do czego zmierza współczesna technologia. Urządzenia wykorzystujące takie rozwiązania prawdopodobnie pojawią się nieprędko, ale wynalazek naukowców z UCLA (Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles) może przyczynić się do przyśpieszenia ich rozwoju. Badacze stworzyli wyświetlacz, który można rozciągać.

Naukowcom udało się stworzyć pozbawiony metalowych elementów wyświetlacz OLED (dioda organiczna emitująca światło), który może być rozciągnięty o 45 proc. w stosunku do swojego oryginalnego rozmiaru.

Prototypowy wyświetlacz jest niewielkich rozmiarów - 2 cm na 1 cm. Wykonany jest przez nałożenie warstwy węglowych nanorurek na szklaną powierzchnie i pokrycie ich płynnym polimerem, który twardnieje w skutek promieniowania ultrafioletowego. Okrywa on sieć nanorurek i po zdjęciu ze szklanej powierzchni tworzy razem z nimi gładką, elastyczną i przezroczystą elektrodę. Pomiędzy dwie elektrody tego typu wprowadzany jest rozciągliwy plastik emitujący światło podczas przepływu prądu i powstaje rozciągliwy wyświetlacz.

Zobacz również:

  • Nowości dla graczy i nie tylko od AOC oraz Philips

Technologia tego typu będzie mogła znaleźć zastosowanie w elektronice dla konsumentów, jak i w przyrządach medycznych oraz innych przyrządach specjalistycznych.

Poniższy, bardzo krótki film przedstawia dokonanie naukowców z UCLA. Technologia ta jest ciągle na wczesnym etapie rozwoju, jednak stanowi wyraźny przełom. Wcześniej badaczom udawało się osiągać zadowalające efekty tylko w przypadku elastycznych lub zwijanych wyświetlaczy. Obecnie mamy do czynienia z w pełni rozciągliwym.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: