Naukowcy stworzyli sztuczną skórę odbierającą bodźce dotykowe

Znaleziono już wiele zastosowań dla nanorurek węglowych, ale zespół naukowców Bao Research Lab z Uniwersytetu Stanford opracował jedno z najciekawszych. Badacze stworzyli przezroczysty materiał, który nie tylko jest elastyczny jak skóra, ale także odbiera bodźce dotykowe.

Sztuczna skóra

Sztuczna skóra powstała przez rozpylenie nanorurek węglowych w ciekłej zawiesinie na cienką warstwę silikonu. Następnie materiał był wielokrotnie rozciągany, a nanorurki dostosowywane, tak by utworzyły nano-sprężyny pokrywające całą powierzchnię. W efekcie uzyskano bardzo elastyczny materiał, który można wyginać bez jego trwałej deformacji.

Materiał zawiera dwie warstwy nano-sprężyn. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa elastycznego silikonu. Otrzymuje ona ładunek elektryczny i zachowuje się jak bateria z ładunkiem pozytywnym po jednej i negatywnym po drugiej stronie. Podczas ściskania silikonu zmniejsza się ilość ładunku elektrycznego, który może przechowywać, a nano-sprężyny przetwarzają tę zmianę na doznania dotykowe.

Na stronie Uniwersytetu Stanford czytamy, że czujnik imitujący ludzką skórę może odbierać bodźce o różnym natężeniu i różnego rodzaju - od uszczypnięcia po nacisk dwa razy większy od tego, który wywiera słoń stojący na jednej nodze.

Wcześniej zespół Bao Research Lab stworzył czujnik, który mógł wykryć nacisk 20 miligramowej muchy. Przy pewnych modyfikacjach sztuczna skóra ma dawać podobne możliwości. Jej potencjalne zastosowania to nowe ekrany dotykowe oraz przywracanie czucia osobom z protezami lub silnymi poparzeniami. Może także posłużyć do stworzenie pierwszego robota wrażliwego na dotyk.

Poniższy materiał filmowy prezentuje działanie nowej technologi opracowanej przez naukowców ze Stanford.