Naukowcy wykorzystali bakterie do produkcji złota. To koniec kopalń złota?

Naukowcom udało się przeprowadzić niesamowity eksperyment, w ramach którego bakterie zostały wykorzystane do produkcji...złota!

Od wieków alchemicy poszukiwali kamienia filozoficznego, czyli legendarnej substancji mającej zdolność zamieniania metali nieszlachetnych w szlachetne (chodziło o złoto). Jak się właśnie okazało, naukowcy z Michigan State University wykorzystali z powodzeniem bakterie Cupriavidus Metallidurans, które mają podobną zdolność z tą jednak różnicą, że są w stanie przetworzyć w złoto toksyczną substancję chemiczną.

Do eksperymentu wykorzystano niewielki szklany klosz, w którym umieszczono wspomniane bakterie i toksyczny związek. Po tygodniu okazało się, że został on przetworzony w kawałek litego metalu szlachetnego zawierającego 99,9% czystego złota.

Naukowcy wykorzystali bakterie do produkcji złota. To koniec kopalń złota?

Szklany klosz wykorzystany w eksperymencie odzyskania przez bakterie złota z chlorku złota.

Zaraz, zaraz...

Przez wielu ekspertów odkrycie naukowców zostało określone jako mikrobiologiczna sensacja. W sumie nie ma powodu, aby się z tą opinią nie zgodzić. Pojawiły się też jednak głosy, według których wkrótce moglibyśmy być świadkami laboratoryjnej produkcji złota na masową skalę, co z pewnością byłoby katastrofą dla kopalń złota. Nadzieje te jednak nie mają obecnie żadnych realnych podstaw na spełnienie, gdyż po pierwsze, jak przyznają naukowcy, powtórzenie eksperymentu na masową skalę byłoby bardzo kosztowne, natomiast po drugie, wspomnianym toksyczną substancją jest...chlorek złota.

Oznacza to więc, że bakterie nie tworzą samoistnie złota z jakiegoś bezwartościowego związku, lecz po prostu dzięki swoim bardzo interesującym właściwościom pozwoliły nam na opracowanie nowej metody odzyskiwania złota z chlorku złota.

Podsumowując, kopalnie złota nie muszą się na razie obawiać o swoją przyszłość.