Naukowcy z CERN prawie pewni: Mamy "boską cząstkę"!

Cały naukowy świat z zapartym tchem słuchał dzisiejszej konferencji naukowców z CERN. "Panie i panowie, chyba go mamy, prawda?" - powiedział na jej wstępie Rolf Heuer, dyrektor szwajcarskiego ośrodka.

Bozon Higgsa to ostatnia cząstka klasycznego Modelu Standardowego (jedna z najważniejszych teorii współczesnej fizyki opisująca cząstki występujące w przyrodzie oraz wszystkie siły z wyjątkiem grawitacji), której dotąd nie zarejestrowano. Według założeń Modelu "boska cząstka" jednak istnieje i to właśnie ona oddziałując z innymi cząstkami nadaje im masę.

Poszukiwania tego maleństwa trwają od kilkudziesięciu lat. Dopiero jednak kilka lat temu wraz z uruchomieniem w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN potężnego akceleratora cząstek elementarnych (Wielkiego Zderzacza Hadronów - o tym do czego służy dowiecie się tutaj) nabrały tempa.

Od kilku dni pojawiać się zaczęły pogłoski, że "boska cząstka" została w końcu odkryta, co mogłoby zmienić wyobrażenie człowieka o wszechświecie. Fizycy z ośrodka CERN zapowiedzieli bowiem na dzisiaj konferencję, na której mieli przedstawić nam coś naprawę znaczącego.

Jak się okazało, spekulacje te były trafne.

"Panie i panowie, chyba go mamy, prawda?" - zakomunikował zebranym z niekłamaną radością Rolf Heuer, dyrektor CERN.

Oczywiście słowo chyba jest tutaj bardzo ważne, gdyż oznacza, że jeszcze nie jest w stu procentach pewne, iż odkryta cząstka, która jest zgodna z charakterystyką bozonu Higgsa, faktycznie nim jest.

W każdym razie istnieją mocne podstawy, aby sądzić, że naukowcy się nie mylą. Zgodnie ze słowami Joe Incandela, lidera jednego z dwóch zespołów uczestniczących w eksperymencie można bowiem mówić o pewność odkrycia na poziomie blisko 5 sigma. Oznacza to, że istnieje zaledwie 0,00006% szansy, iż wynik został uzyskany losowo.

"Mamy odkrycie. Nie bójmy się tego określenia. To kamień milowy w historii fizyki i dopiero początek. To będzie miało wielkie skutki dla przyszłości" - powiedział na zakończenie Rolf Heuer.

Oba zespoły mają opublikować zebrane przez siebie dane pod koniec lipca

____________________

Europa górą! I jeszcze jedno...oj posypią się nagrody Nobla, oj posypią:)