Naukowcy zobaczyli ludzkie myśli!

Jeśli oglądaliście kiedyś film science fiction, w którym ktoś oglądał cudze myśli i uznaliście to za szalony pomysł, to wiedzcie, że naukowcy z Uniwersytetu Berkeley właśnie tego dokonali. Obraz nie jest doskonały, ale jest to pierwszy krok w kierunku urzeczywistnienia fantastyki naukowej.

Wizualizacja myśli
Naukowcy zastosowali połączenie funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI) i modeli obliczeniowych do dekodowania i rekonstrukcji dynamicznych doznać wzrokowych. Trzy osoby zostały umieszczone w skanerze fMRI. Mierzono przepływ krwi do ich kory wzrokowej, gdy oglądali filmy. Ich mózgi zostały podzielone na małe, trójwymiarowe kostki zwane pikselami wolumetrycznymi lub wokselami. Miało to pokazać badaczom w jaki sposób przebiega stymulacja wizualna pacjentów.

Uczestnicy eksperymentu Uniwersytetu Berkeley oglądali, krótkie filmy, a program komputerowy nagrywał aktywność ich mózgu i tworzył algorytm rekonstrukcyjny. Jego poprawność sprawdzał przez porównywanie uzyskanego obrazu z tym, który był wyświetlany. Dzięki takiej metodzie, naukowcom udało się uzyskać rozmazane ale ciągłe rekonstrukcje prezentowanych filmów.

Jest to spory krok w kierunku wizualizacji naszych myśli. W przyszłości może doprowadzić to do powstania technologii, która przeniesie a ekran nawet nasze sny lub wspomnienia. Jeszcze ciekawszym zastosowaniem tej technologii może być umożliwienie komunikacji osobom, które straciły zdolność mowy po udarze, w wyniku urazu lub nawet pacjentom pozostającym w śpiączce.

Takie technologie nie pojawią się jednak jeszcze przez wiele lat. Modele obliczeniowe są na razie we wczesnej fazie rozwoju, a pacjenci muszą przebywać w fMRI przez długie godziny, by naukowcy mogli uzyskać obraz. Oprócz tego, jest on jeszcze bardzo niedoskonały. Przyjrzyjcie się sami na poniżej zamieszczonym materiale filmowym.