Naukowy Linux

Od kilku lat w Internecie można odnaleźć wzmianki o Scientific Linux. Ostatnio dystrybucja ta ukazała się w nowej odsłonie. Wersja 5.0 to duży krok w rozwoju projektu.

Naukowy Linux

Scientific Linux

Scientific Linux to bardzo ambitne przedsięwzięcie, w którym udział biorą dziesiątki instytucji naukowych, takich jak laboratoria i uniwersytety na całym świecie. W grupie zaangażowanych można odnaleźć nawet CERN (Europejski Ośrodek Badań Jądrowych). Jest to dystrybucja stworzona w celu udostępnienia każdemu zainteresowanemu zaawansowanego technicznie systemu, który jest przystosowany do szybkich zmian zainstalowanych komponentów i środowisk. Mimo iż wydawać by się mogło, że jest to ogromna składnica programów naukowych, zawiera on niewielkie ich zasoby. Każda instytucja tworzy własną edycję systemu, którą w projekcie nazwano "site". Zawierają one system dostosowany do potrzeb danego ośrodka naukowego. Scientific Linux jest bez wątpienia ciekawym rozwiązaniem dla osób pracujących nad dużym projektem naukowym.

Pobierz obraz ISO płyty DVD

W wersji 5.0 dodano kilka nowych pakietów takich jak CFITSIO (biblioteki C dla programów w języku FORTRAN), FUSE (implementacja funkcjonalnego systemu plików), Graphviz (edycja grafów), IceWM (nowy menedżer okien), a do tego nowe zestawy sterowników dla urządzeń sieci bezprzewodowej, NdisWrapper, OpenAFS i R (jezyk i środowisko do tworzenia statystyk liczbowych i graficznych). Więcej informacji znajduje się na stronie domowej projektu.