Nawaliło Gadu-Gadu

Spokojnie, to tylko modernizacja. Wczorajszy dzień okazał się koszmarem dla użytkowników Gadu-Gadu. Co chwila zrywane połączenie, brak możliwości zalogowania się do sieci - oto co wszyscy użytkownicy GG musieli znosić. Wieczorem dostaliśmy komunikat od Gadu-Gadu, że to wynik modernizacji serwerów. Czy aby na pewno? A może nastąpiła wielka awaria systemu? Tylko u nas znajdziesz odpowiedzi przedstawiciela Gadu-Gadu na zarzuty pod adresem komunikatora.

Historia rozpoczęła się w niedzielę 11 listopada, kiedy na stronie gadu-gadu.pl można było przeczytać komunikat techniczny następującej treści:

Szanowni Użytkownicy, z uwagi na planowane prace modernizacyjne sieci Gadu-Gadu, w nocy z niedzieli na poniedziałek (11-12 listopada) w godz. 1.00-7.00 będą występować chwilowe trudności w dostępie do sieci GG (komunikator, strony internetowe, radio).

Jarosław Rybus, rzecznik prasowy Gadu-Gadu S.A. w komunikacie poinformował nas wieczorem, 12 listopada, że: "z uwagi na trwające obecnie (godziny popołudniowe, poniedziałek 12 listopada) prace modernizacyjne serwerów Gadu-Gadu, mogą występować trudności w dostępie do sieci GG (komunikator, strony internetowe, radio).

W nocy z niedzieli na poniedziałek (11-12 listopada) trwała modernizacja serwerów Gadu-Gadu. Dzisiaj po południu wystąpiła konieczność ponownych prac modernizacyjnych. Dokładamy wszelkich starań, aby przerwa w dostępie do sieci potrwała jak najkrócej."

Niestety dzisiaj nadal komunikator sprawiał problemy, a strona GG dostępna była jedynie tekstowo:

ERROR

The requested URL could not be retrieved

While trying to retrieve the URL:http://www.gaduradio.pl/

The following error was encountered:

Access Denied.

Access control configuration prevents your request from being allowed at this time. Please contact your service provider if you feel this is incorrect.

Your cache administrator is webmaster.

Generated Tue, 13 Nov 2007 11:16:23 GMT by www.gadu-gadu.pl (squid/2.5.STABLE9)

Jesteśmy z natury ciekawscy, więc postanowiliśmy się dowiedzieć u źródła, co jest przyczyną takich problemów. Tym bardziej, że pod wcześniejszą wersją tego materiału pojawiły się różne komentarze użytkowników:

webik

Należy pamiętać że przerwy w dostępie do gg to nie awaria a bliżej nieokreślona modernizacja. Nie wiem dlaczego nie jest robiona np w godzinach 2-4 gdy niewielu użytkowników korzysta z komunikatora. Może niewielu z Was pamięta ale gg nazywane było padu-padu ze względu na częste problemy z ciągłością działania komunikatora. Lata lecą a problem (na szczęście sporadycznie) się pojawia ;)

bez podpisu

Skoro modernizacja to dlaczego w ogóle nie działa? Mam konto jabberowe na jabster.pl i gdy mieli modernizację (wcześniej to się zwało jabber.autocom.pl) to nie było żadnych problemów, wszystko działało tak jak należy. Wszystkim polecma przesiadkę na jabbera bo gadu to zamknięty komunikator, który i tak prędzej czy później zostanie wyparty ze względu na swą "narodową" przynależność. Liczy się komunikacja ze wszystkimi z kim chcemy a nie tylko z tymi z którymi możemy.

adam1p

i wy wierzycie w tą modernizację? ;/ heh przeciez to typowa awaria do której nie chcą się przyznać bo było by to kompromitujące dla nich ;/modernizacje robi się w godzinach małego obciążenia sieci a nie w godzinach szczytu gdzie najwiecej osób korzysta z gg, po za tym powinna być wczesniej jakaś informacja że bedą prace konserwacyjne, a tu nawet na stronę główną gg nie dało się wejść i dopiero po kilku godzinach problemów umieścili informację o "pracach konserwacyjnych". Powiedzcie kto się przyzna do awarii widząc co się ostatnio dzieje z gg i jak reagują na te awarie użytkownicy? dla mnie cała sprawa z modernizajcą to jedna wielka bujda zeby uspokoić zdenerwowanych użytkowników ;/ próbują wam wcisnąć kit a wy w to wierzycie ;/

Pod tym adresem znajdziecie obrazek pokazujący opóźnienia pakietów do serwera GG. Na innych forach aż huczą z niezadowolenia użytkownicy, którym zaistniała sytuacja jest bardzo nie na rękę.

Jarosław Rybus odpowiedział na nasze pytania:

Wielu użytkowników zarzuca Gadu-Gadu, że to nie modernizacja, ale jakaś poważna awaria. Co na to GG?

Sytuacja związana jest z modernizacją serwerów. Chciałbym dodać, że zapowiadane przez Al-Kaidę cyberataki nie są wg mojej obecnej wiedzy związane z zaistniałą sytuacją. Jeśli pojawią się nowe fakty, wówczas z pewnością o nich poinformujemy.

Czy wiadomo coś więcej na temat usunięcia usterek, bo dzisiaj rano również były problemy?

Analizujemy przyczyny i dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej wyeliminować problemy. Sytuacja jest już w znacznym stopniu opanowana, ale intensywne prace jeszcze trwają.

Czy możemy poznać nieco szczegółów na temat instalowanych maszyn?

Niestety, nie podajemy szczegółów infrastruktury.

Przypomnijmy, że w sierpniu, wg najnowszego badania Megapanel, z komunikatora Gadu-Gadu korzystało prawie 5,9 mln użytkowników. Z drugiego na liście - Skype korzystało ponad 4 mln użytkowników.

Gadu-Gadu nie jest odosobnionym przypadkiem potężnej awarii. Problemy miał również swego czasu Skype, o czym można przeczytać tutaj oraz wyjaśnienia dotyczące zaistniałej sytuacji. Awaria Skype trwała od czwartku wieczorem do soboty.

Więcej na temat Gadu-Gadu oraz oferujących znacznie większe bezpieczeństwo alternatyw - patrz artykuł "Najgorsze komunikatory" w PC Worldze 12/2007.

Aktualizacja: 16 listopada 2007 15:53

Ponownie zapytaliśmy przedstawiciela Gadu-Gadu, dlaczego występują problemy ze stronami i komunikacją. Pytanie padło 14 listopada, gdy GG wciąż sprawiało wiele problemów. Odpowiedź dostaliśmy dopiero dziś.

Jarosław Rybus:

Trwa proces modernizacji serwerów Gadu-Gadu, zarówno od strony sprzętowej, jak i oprogramowania. Zmiany wynikają z rosnącej dynamicznie sieci Gadu-Gadu i nowych usług, które się na nią składają, dojdą również nowe, do nich też się przygotowujemy.

Docelowo trwa zamiana serwerów, w poprzedni weekend - wiedzieliśmy to wcześniej na stronie - trwała zmiana serwera, w jej wyniku zaszła konieczność dalszych prac. W tej chwili sprawa jest niemal opanowana, nie oznacza to jednak końca procesu modernizacji całej infrastruktury. Mamy nadzieję, że użytkownicy coraz mniej jednak będą odczuwać ewentualne problemy.

Komunikat dotyczący modernizacji można znaleźć w informacjach prasowych.

Aktualizacja: 13 listopada 2007 13:01

Dodaliśmy komentarz od przedstawiciela Gadu-Gadu.