Naważyłeś? Wypij!

W naszym kraju kultura picia trunków ''procentowych'' pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Tradycyjny obrzęd praktykowany przez grupki brudnych żuli pod sklepami monopolowymi, a polegający na upijaniu się do nieprzytomności winem marki ''Wino'', to chyba codzienny widok na ulicach większości polskich miast i miasteczek. Polacy często zapominają, że istnieje coś poza Królewskim, Żytnią, denaturatem czy borygo (choć młodsze pokolenie wykazuje jednak wyższą kulturę picia niż osoby starsze). A fe, panowie i panie. Czas przestać pić dla efektu i zacząć delektować się smakiem wyższej jakości napojów alkoholowych. Być może nasz mały przewodnik po trunkach w Sieci pomoże Wam wejść na dobrą drogę.


W naszym kraju kultura picia trunków ''procentowych'' pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Tradycyjny obrzęd praktykowany przez grupki brudnych żuli pod sklepami monopolowymi, a polegający na upijaniu się do nieprzytomności winem marki ''Wino'', to chyba codzienny widok na ulicach większości polskich miast i miasteczek. Polacy często zapominają, że istnieje coś poza Królewskim, Żytnią, denaturatem czy borygo (choć młodsze pokolenie wykazuje jednak wyższą kulturę picia niż osoby starsze). A fe, panowie i panie. Czas przestać pić dla efektu i zacząć delektować się smakiem wyższej jakości napojów alkoholowych. Być może nasz mały przewodnik po trunkach w Sieci pomoże Wam wejść na dobrą drogę.

Coś dla hodowców brzuszka

Zacznijmy od tradycyjnego trunku bawarskich grubasów i flegmatycznych Angoli, który - wśród alkoholi - upodobała sobie młodzież. Chodzi oczywiście o nasze kochane piwo. No cóż - Internet to medium głównie ludzi młodych, nic dziwnego, że to właśnie stron poświęconych temu trunkowi jest w Sieci najwięcej wśród wszelkich witryn dedykowanych napojom alkoholowym. Widać to szczególnie w naszym kraju, gdzie właśnie piwne serwisy (szczególnie serwisy firmowe poszczególnych browarów) są najciekawsze i dopracowane.

Przegląd zacznijmy od EB,http://www.czasnaeb.com.pl/. To najbardziej odlotowy spośród polskich serwisów dla smakoszy piwa. Mamy tam np. informacje o pubach serwujących ten trunek, koncertach sponsorowanych przez EB itp. Także od strony graficznej jest na co popatrzeć (m.in. zdjęcia Sabiny - dziewczyny EB, Miss Polski 1995 r.). Ci, którym bliższe są rodzime receptury, mogą zajrzeć pod adreshttp://www.okocim.com.pl/. Znajdą tam profesjonalnie przygotowany serwis w dwóch wersjach językowych oraz z wersją full-screen dla MS IE. Spośród ciekawostek warto wymienić galerię ze zdjęciami piwnych reklam, wygaszacze ekranu wykorzystujące fotki ze słynnego filmu promocyjnego "7 grzechów" czy też konkurs Inwazja Mocy, polegający na znalezieniu 7 grzesznych pubów Okocimia i wygraniu kurtki Indiana Jones. Trzecie, warte odwiedzenia miejsce, tohttp://www.browarytyskie.pl/. Znajdują się tam informacje dotyczące procesu produkcji piwa, choć wykonanie strony nie jest już aż tak imponujące. Wizyta pod adresemhttp://www.10.5club.com/INDEX10i5.htm również może okazać się niezapomnianym przeżyciem. Koncepcja artystyczna strony zaskakuje odwiedzającego, zaś dzięki wirtualnemu graffiti osobnicy ozdabiający nasze rodzime mury, tunele, przejścia podziemne i pociągi mają wreszcie możliwość wyżycia się także i w Internecie. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy, były Browary Warkahttp://www.warka.com.pl/. Z żalem stwierdzamy jednak, że witryna ta nie prezentuje tak wysokiej jakości jak poprzednie.

Mówiąc o serwisach niekomercyjnych, jest też się czym pochwalić. Przykładem może być Bractwo Piwne -http://www.brapiw.ikki.com.pl/. Oprócz informacji i statutu tej organizacji, promującej delektowanie się smakiem złocistego trunku, znajdziemy tu kilka interesujących linków np. do stron egzotycznych browarów japońskich czy meksykańskich. Ciekawa witryna znajduje się także pod adresemhttp://www.polsl.gliwice.pl/~kwiecien/. Tu znajdziemy adresy do birofilistów, czyli zbieraczy etykiet piwnych, dowiemy się o wartościach zdrowotnych piwa czy też poznamy historię polskich etykiet piwnych. Pod adresemhttp://polbox.com/i/issa/ można poznać 32 powody, dla których piwo jest lepsze od kobiety (osobiście jednak uważam to za absolutną manipulację i nieprawdę - "kobiety rządzą"!!!).

Dowiemy też, co ciekawego w branży piwnej dzieje się poza granicami naszego kraju. Ze względu na ograniczoną objętość naszego pisma, nie możemy przedstawić pełnego przewodnika dla piwoszy, ale warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych witryn. Jedną z nich jest np.http://www.beerdrinkers.com/ - Beer Drinkers of America. Jak widać jankesi także się zrzeszają, by wspólnie smakować ulubiony trunek, czego efekty są aż nadto widoczne po ciągłym popuszczaniu paska. Przeczytamy tu m.in. o specjalnych puszkach do piwa projektowanych dla żołnierzy podczas II wojny światowej. Miłośnicy czarnego, gorzkiego trunku rodem z Irlandii muszą zajrzeć pod adreshttp://www.inch.com/~irish/guinness.html. Inne ciekawe linki to np. strona dla prawdziwych piwoszy, czylihttp://www.realbeer.com/, Niesamowity Świat Piwa -http://www.tufts.edu/~dleister/ czy też słownik terminów związanych z piwem -http://www.samadams.com/glossary/gloss.htm. Ci, którzy na piwo lubią patrzeć przez okular mikroskopu (dosłownie), nie będą mogli spokojnie spać dopóty, dopóki nie zajrzą pod adreshttp://micro.magnet.fsu.edu/beershots/.

Białe czy czerwone?

Klasyczny trunek szczególnie uwielbiany przez Francuzów zajmuje drugie miejsce pod względem popularności w Sieci. Stron o winie jest prawie nie zliczona liczba, aczkolwiek - może ze względu na fakt, iż jest to napój klas wyższych (może z wyjątkiem wspomnianego wcześniej wina marki "Wino" będącego nieodłącznym towarzyszem nocnych tułaczek polskich żuli) - są to strony bardziej poważne i stonowane niż strony piwne.

Rozpocznijmy od witryn informacyjnych. O tym, co to jest wino, jakie typy win można kupić, jakie wino można uznać za dobre, a jakie za "tanie" itp. dowiemy się pod adresami:http://www.intowine.com/, http://www.wine.com/,http://www.wines.com/, http://www.winevin.com/. Polecamy również strony poświęcone winom Bordeaux -http://www.worldaccess.nl/~stef/ ihttp://www.vins-bordeaux.fr/, a także szampanom -http://www.epicurus.com/champane.htm. Warto zajrzeć również na witryny kiperów i degustatorów:http://www.ensta.fr/~oinos/, http://www.grapescape.com/,http://www.radix.net/~wta/, http://www.sextans.com/smsaq czy też do sklepów oferujących wysyłkową sprzedaż markowych win:http://www.humboldt1.com/~carter52/WineClub.html, http://www.klwines.com/bbwc.htm,http://www.winehouse.com/, http://www.winesofca.com/,http://www.virtualvin.com/vlinks/hotbot/index.html. Kolekcjonerów zapewne zainteresują informacje na temat naklejek na butelki po winie -http://www.ziplink.net/users/mak/winelabels/Welcome.html.

Polscy producenci win (np. Vinpol -http://www.vinpol.torun.pl/) także mogą poszczycić się swoimi witrynami, aczkolwiek brakuje im wiele do jakości prezentowanej przez firmy zagraniczne.

Czysta żywa wóda

Trunek najbardziej słowiański i najpopularniejszy wśród starszego pokolenia Polaków nie doczekał się aż tak wielkiej popularności w Sieci, jaką cieszy się w sklepach monopolowych, gdzie sprzedawany jest pod nazwami - Czysta czy Żytnia. Warto wymienić jedynie adresy kilku największych światowych producentów wódki, np. Absolut Vodka -http://www.absolutvodka.com/. Strona ta to absolutny eksperyment artystyczny - zawiera m.in. festiwal animacji on-line. Ciekawą stronę posiada także Smirnoff -http://www.smirnoff.com/ , choć ma ona również niewiele wspólnego z trunkami. Jedną z najładniejszych witryn może pochwalić się Finlandia -http://www.finlandia-vodka.com/ - wprost roi się tu od efektów specjalnych. Za to chyba najbardziej odjazdową stronę proponuje nam Maximus -http://www.maximus.net. Polscy producenci, niestety, w tym przypadku nie popisali się - jedyne "zjadliwe" witryny znajdują się pod adresamihttp://www.polmos.com/ ihttp://www.polmos.torun.pl/.

Jako że meksykański bimber zwany tequillą również do napoi wódkopodobnych zaliczyć możemy, nie sposób nie wspomnieć o takich witrynach, jakhttp://ourworld.compuserve.com/homepages/bigjohn/mot.htm czyhttp://www.io.com/~elvis/. Pijąc tequillę, należy pamiętać o "stylu klasycznym", czyli - kieliszek trunku z zagryzką w formie kawałka kwaśnej cytryny oraz szczypty soli. Życzymy także przyjemnego wyławiania robaczka (podobno jest nawet lepszy od samej tequilli).

Inne szlachetne trunki

Wszystkie inne godne wzmianki alkohole zmuszeni jesteśmy przedstawić Wam w ramach zaledwie jednego paragrafu. Postaraliśmy się jednak wybrać najciekawsze propozycje.

Mężczyźni, którzy nie wstydzą się chodzić w spódniczce i do tego bez majtek, powinni zajrzeć pod adresy:http://www.jackdaniels.com/, http://www.glengoynedistillery.co.uk/,http://www.whiskeypages.com/, http://www.charm.net/~kmarsh/scotch.html i koniecznie -http://www.whiskyweb.com/. Piraci i marynarze nie mogą ominąćhttp://www.usa-malibu-rum.com/, http://delphis.netgate.net/rum.htm,http://www.ministerofrum.com/ orazhttp://www.epact.se/acats/rum.html. Tradycjonaliści i wielbiciele polskiej kultury szlacheckiej muszą wprost zakosztować miodu pitnego -http://realbeer.com/brewery/MHall.html ihttp://www.circus.com/~omni/mead.html, za to prawdziwe damy powinny delektować się smakiem cydru, o którym dowiedzą się więcej pod adresemhttp://www.teleport.com/~incider/, lub też moczyć wargi w szlachetnym likierze irlandzkim Baileys -http://www.baileys.com/.

Mieszanki piorunujące

Powoli zbliżając się ku karnawałowi, nie sposób zapomnieć o miłośnikach mieszanek piorunujących, czyli najszybszych metod na znalezienie się pod stołem w stanie pozornej nieważkości. Miłośników koktajli i mieszanek jest na Sieci wielu, znajdziemy nawet programy shareware'owe, zawierające bazy danych z recepturami.

Wycieczkę powinniśmy zacząć od rodzimej strony miłośników koktajli, znajdującej się pod adresemhttp://koktajle.proterians.net/. Najlepsze drinki pomoże nam przygotować wirtualny barman -http://www.webtender.com/, oferujący listę kilku tysięcy receptur. Pod adresemhttp://www.bartab.com/drinks/drinks.html co tydzień znajdziemy przepis na kolejną ciekawą mieszankę. Inne interesujące witryny to adresy:http://www.structure.net/sob/, http://www.unm.edu/~drum/p-land.html,http://www.geocities.com/NapaValley/1155/index.html, http://hem.passagen.se/ronne/maindrinks.htm, czyhttp://weber.u.washington.edu/~schell/drinks.html. Na koktajle pod mikroskopem możemy popatrzeć pod adresemhttp://micro.magnet.fsu.edu/cocktails/, zaś miłośników Douglasa Adamsa i jego "Autostopem po Galaktyce" zapraszamy na łyk "Pan Galactic Gargle Blastera" pod adreshttp://www-personal.umd.umich.edu/~nhughes/dna/docs/pggb.html.

Osoby, którym nasze linki nie wystarczyły do osiągnięcia stanu wirtualnego kaca, powinny zajrzeć do katalogu Yahoo -http://www.yahoo.com/Entertainment/Drinks_and_Drinking/ .