Nawet 2% globalnego ruchu w Internecie to ataki DDoS

Według przedstawicieli firmy analitycznej Arbor Networks pakiety przesyłane przez hakerów w celu przeprowadzania ataków odmowy dostępu DDoS stanowią średnio ok. 2% wszystkich danych przesyłanych przez Internet. Każdego dnia przeprowadzanych jest ok. 1300 tego typu ataków.

Eksperci przeanalizowali informacje dotyczące ruchu na łączach ok. 70 dostawców usług dostępowych do Internetu. Przez 1,5 roku badano ruch przechodzący przez ponad 1300 ruterów. Z badania wynika, że liczba pakietów najczęściej wykorzystywanych do przeprowadzania ataków odmowy dostępu (pakiety TCP SYN i ICMP) rzadko spada poniżej poziomu 1% internetowego ruchu ogółem. Analitycy Arbor Networks zaobserwowali również, nawet sześciokrotny, okresowy wzrost liczby tego typu pakietów.

Danny McPherson, główny analityk Arbor Networks, zauważa, że zakup jednego łącza o przepustowości wykorzystywanej do prowadzenia ataków DDoS kosztowałby setki tysięcy dolarów miesięcznie. "To jednak nie problem przestępców - oni wykorzystują łącza, za które płacą nieświadomi internauci" - mówi McPherson. Jego zdaniem warty podkreślenia jest fakt, że odsetek ten utrzymuje się na stałym poziomie, jednak zdarzają się okresy względnie spokojne. Należą do nich przede wszystkim Święta Bożego Narodzenia oraz sylwester.

Zobacz również:

  • Rekordowo potężne ataki DDoS uderzają w Europę. Opłaca je Rosja
  • Kilkanaście złotych wystarczy, aby odblokować każdy telefon z Androidem. Tylko iPhone jest bezpieczny

Biorąc pod uwagę wyliczenia naukowców z firmy Nemertes Research Group może to oznaczać, że przez Internet każdego dnia przechodzi nawet kilkadziesiąt biliardów bajtów (petabajtów) mających na celu wyłącznie blokowanie łączy i podłączonych do nich komputerów.

Więcej o danych w Internecie:

IDC: lawinowo przybywa cyfrowych danych

Pilnuj swojego cyfrowego cienia


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: