Nawigacja GPS - teraźniejszość i przyszłość
-
- Gniewomir Świechowski,
- 15.06.2009, godz. 12:47
Media ostrzegają, że niedoinwestowany system nawigacji GPS rozsypie się już w 2010 roku. Naukowcy straszą, że rozbłyski na Słońcu przez dwa lata mogą uniemożliwiać mu działanie. Tymczasem użytkownika GPS-u nie obchodzą psujące się "sputniki" i burze słoneczne, które mogą być zagrożeniem dla działania tego systemu. Oczekuje on za to, że nawigacje samochodowe, telefoniczne i piesze będą intuicyjne w użyciu, funkcjonalne i ułatwią codzienne zadania. Sprawdziliśmy, co szykują dla nas producenci GPS-ów na najbliższe lata. Jest w czym wybierać - elastyczne ekrany, mapy wyświetlane na szybie samochodu czy możliwość rozmowy z urządzeniem nawigacyjnym to nowinki, które zapowiadają się wyjątkowo obiecująco.
Zobacz Ranking produktów PC World - nawigacja GPS

Więcej informacji o historii, innowacjach oraz perspektywach systemu GPS znajdziecie w numerze 7/2009 magazynu PC World.
Zobacz również:
Jednak innowacje nie dotyczą tylko dokładności i szybkości, sporo dzieje się również w kwestii prezentacji informacji i interfejsu użytkownika urządzeń nawigacji satelitarnej. Amerykańska firma Making Virtual Solid postanowiła zaoferować kierowcom urządzenie, które upodobni wnętrze samochodu do kokpitu F-16. Urządzenie nazwane Virtual Cable wyświetla na przedniej szybie samochodu trójwymiarowy obraz z GPS. Wygląda on jak zawieszona nad drogą czerwona linia, wskazująca właściwą drogę. Kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi i dekoncentrować się podczas jazdy.
Inne podejście prezentuje MotoMap, czyli koncepcja nawigacji dla motocyklistów, która byłaby alternatywą dla stosowanych obecnie, kosztownych i skomplikowanych rozwiązań. Stephen Dettman zaproponował wykorzystanie technologii eInk, czyli elektronicznego papieru, który rozciągnięty wraz z elastycznymi bateriami słonecznymi na baku motocykla ułatwiłby orientację i wskazał drogę. Największymi zaletami takiego rozwiązania są niski pobór energii i możliwość odczytania mapy nawet w pełnym słońcu, dzięki specyfice wyświetlaczy eInk.

Wyświetlacze eInk są czytelne nawet w najostrzejszym słońcu.
Tak nowoczesne technologie zapewne nieprędko pojawią się w Polsce, ale już możemy zaobserwować stopniowy spadek cen i coraz większą funkcjonalność urządzeń nawigacyjnych, które nie kojarzą się już z technologiczną rewolucją, ale są niewątpliwie krokiem do przodu. Można znaleźć modele z 7-calowym ekranem, wbudowanym tunerem TV, dostępem do Internetu czy pozwalające na prowadzenie rozmów telefonicznych. Zaciera to granicę między nawigatorem a MDA z GPS-em.