Nawigacja Google już w Polsce - sprawdziliśmy jak działa

Google wprowadziło na Polski rynek usługę Nawigacja. Znacznie rozszerza ona możliwości Map. Co więcej, wraz z Nawigacją pojawiły się inne nowości, w tym warstwa badająca natężenie ruchu oraz mapy w trybie offline.


Ekran główny Nawigacji

Ekran główny Nawigacji

W każdym momencie możemy podejrzeć wybraną trasę. Kolorem oznaczono aktualne natężenie ruchu na wybranej trasie. Widzimy, że w jednym miejscu utworzył się korek (czerwony fragment).

W każdym momencie możemy podejrzeć wybraną trasę. Kolorem oznaczono aktualne natężenie ruchu na wybranej trasie. Widzimy, że w jednym miejscu utworzył się korek (czerwony fragment).

Wastwy pozwolą w wygodny sposób przefiltrować ważne dla nas informacje

Wastwy pozwolą w wygodny sposób przefiltrować ważne dla nas informacje

Plusem Nawigacji Google jest prostota obsługi. Twórcy ograniczyli liczbę przycisków do minimum.

Plusem Nawigacji Google jest prostota obsługi. Twórcy ograniczyli liczbę przycisków do minimum.

Nawigacja {/a}} wchodzi w składnik najpopularniejszej aplikacji na urządzenia mobilne - Mapy Google. Dzięki nowej funkcji mapy poprowadzą użytkowników do lokalizacji docelowej dokładnie tak samo jak robią to inne programy dedykowane do nawigowania. To nie koniec nowości.

Nawigacja Google już teraz działa w Polsce. Mogą z niej korzystać wszyscy użytkownicy telefonów z systemem w wersji od 1.6 wzwyż.

Co oferuje Nawigacja Google?

Nawigując z Mapami Google użytkownik ma dostęp do wszystkich dotychczasowych funkcji. Można więc skorzystać m.in. z różnych warstw (w tym z warstwy natężenia ruchu o czym w dalszej części), widoku satelitarnego, wyszukiwania lokalizacji wzdłuż trasy, wyszukiwania głosowego oraz Street View (które będzie dostępne w Polsce w pierwszej połowie przyszłego roku).

Niedawno informowaliśmy o planach wprowadzenia trybu offline dla Map Google. Wraz z Nawigacją taka funkcja także zostaje udostępniona jednak w bardzo ograniczonej formie. Podczas pobierania trasy aplikacja Mapy pobiera i zachowuje w pamięci nie tylko wybraną trasę przejazdu, ale także drogi poboczne. Dzięki temu nawet jeśli nieco zboczymy z trasy aplikacja będzie w stanie nas wyprowadzić na odpowiednią drogę bez konieczności łączenia się z Internetem. Niestety działa to jedynie na niewielkim obszarze wokół.

Jak to działa?

By skorzystać z Nawigacji wystarczy wejść w Mapy Google i wybrać punkt startowy oraz docelowy naszej podróży. Następnie zamiast wybierać opcji "pokaż trasę" skierujmy nasz wzrok w lewą część ekranu gdzie będzie symbol usługi Nawigacja (niebieska strzałka skierowana do góry). Po naciśnięciu symbolu przejdziemy do usługi. Proces nawigowania rozpocznie się zaraz po tym gdy nasze urządzenie złapie sygnał GPS.

Usługę Nawigacja znajdziemy także bezpośrednio z poziomu menu naszego telefonu. W aplikacji na górze będziemy mogli zmienić typ środka transportu oraz ustawienia programu. Poniżej znajdziemy cztery sposoby na podanie naszej docelowej lokalizacji. Prócz wprowadzania głosowego i standardowego możemy też wybrać konkretną osobę do której chcemy się udać (musimy mieć jej adres w kontaktach) oraz wybrać się do miejsca oznaczonego przez nas wcześniej gwiazdką. Pod spodem będą natomiast widnieć ostatnio wyszukiwane lokalizacje.

Wygodne dodatki

Jednym z najprzydatniejszych dodatków do Nawigacji może okazać się udostępniony niedawno "Widok natężenia ruchu". Nawigacja bierze pod uwagę dane otrzymywane z tej Warstwy i stara się wybrać najmniej zatłoczoną trasę. O ile takowe istnieją będziemy też mogli przejrzeć i wybrać trasy alternatywne.

Na razie natężenie ruchu nie działa jeszcze zbyt dobrze. Mapy nie mają wystarczającej ilości danych. Ma się to jednak zmienić, m.in. dzięki samym użytkownikom Nawigacji, którzy (o ile wyrażą na to zgodę) będą mogli udostępnić informacje o swojej prędkości przejazdu na danej trasie aktualizując tym samym dane otrzymywane przez Google.

Innym bardzo przydatnym dodatkiem jest, a raczej będzie, widok Street View. Dzięki niemu użytkownik będzie mógł podejrzeć przed czasem zdjęcie miejsca wykonywania najbliższego manewru. Funkcja sprawdzi się szczególnie w nowych dla nas miejscach. Podjeżdżając do kolejnego skrzyżowania/ronda lub innego punktu wykonywania manewru nie będzie on już dla nas zupełnie nowy. Usługa Street View będzie dostępna w Polsce najpóźniej w przyszłym roku. Pracownicy Google podkreślają, że bardzo zależy im by zdążyć z funkcją przed Euro 2012.

Jak się spisuje?

Wracając z konferencji Google miałem okazję sprawdzić Nawigację w praktyce. Mapy na razie nie mają jeszcze pełnej bazy wyłączonych z ruchu ulic przez co jedna z sugerowanych tras wiodła prosto przez plac budowy warszawskiego metra (ekipa Google Polska twierdzi, że już niedługo do takich sytuacji nie będzie dochodzić).

Wybrałem więc trasę alternatywną i ruszyłem w drogę. Nawigacja podpowiada głosowo o najbliższych manewrach. Głos jest dość sztuczny lecz bez problemu można zrozumieć wypowiadane słowa. Nawigacja standardowo ma włączoną funkcję przybliżania w momencie gdy zwalniamy lub zbliżamy się do skrzyżowania, miejsca wykonywania manewru co okazuje się bardzo przydatne.

Podczas nawigowania na ekranie nie znajdziemy wielu parametrów, którymi zasypuje nas konkurencja (prędkość aktualna, średnia, etc). Jedyny, który znajdziemy w standardowym widoku podczas nawigowania to szacowany czas dojazdu do miejsca docelowego.

Nawigacja doprowadziła mnie do celu bezproblemowo. Duży plus za warstwę natężenia ruchu, dzięki której wiedziałem z góry, w którym miejscu mogę spodziewać się chwilowego zatoru. Pierwsze wrażenia mam więc pozytywne. Już niedługo będę miał okazję przetestować usługę w dalszej trasie i dopiero wtedy pokuszę się o wydanie werdyktu.

Ile to kosztuje

Tak jak wspominałem na początku, Nawigacja Google jest dostępna całkowicie za darmo. Aplikacja jest częścią Map Google, które można pobrać ze sklepu Android Market. Tak samo jak same Mapy, usługa nawigowania nie działa całkowicie w trybie offline. Nasza trasa przejazdu będzie pobierana z Internetu tuż po jej wybraniu. Nie będziemy więc mieli szans uniknąć połączenia z Siecią poprzez naszego operatora GSM.

--

Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami z użytkowania Nawigacji Google! Piszcie co się wam podoba, a co nie oraz jakich funkcji wam najbardziej brakuje!