Nawigacja samochodowa dla Polski

Od 2 lutego będzie można kupić system nawigacji dla kierowców i turystów opracowany przez firmy Geosystems Polska i Aqurat. W pierwszej wersji AutoMapa zawiera szczegółowe plany Warszawy i Poznania połączone z Bazową Mapą Polski.

Nawigacja samochodowa dla Polski

"To oczywiście tylko początek – w najbliższych miesiącach zaoferujemy mapy kolejnych miast – w pierwszej kolejności: Kraków, Trójmiasto i Wrocław oraz Mapę Polski w skali 1:50 tys., a później wszystkie pozostałe duże miasta oraz mapę Europy. Po serii testów "polowych" dostajemy tak silne sygnały zapotrzebowania na rynku oraz co nas oczywiście bardzo cieszy – pochlebne opinie o AutoMapie, że postanowiliśmy rozpocząć sprzedaż już teraz", twierdzi Karol Wesołowski, szef projektu AutoMapa w firmie Geosystems Polska.

"Nasze mapy mają od lat silną pozycje na rynku klientów korporacyjnych, m.in. operatorów sieci GSM i stacjonarnych sieci telefonicznych. Ze względu na ich potrzeby opracowane przez nas dane mają dokładność niespotykaną w typowych produktach konsumenckich. AutoMapa powstała jako wspólny projekt z firmą Aqurat. Jest połączeniem części naszych zasobów - map cyfrowych z bazą danych tysięcy tzw. POI (ang. Points Of Interest, interesujące miejsca) oraz technologią skutecznej prezentacji mapy na ekranach urządzeń typu PC i Pocket PC".

"Kluczową sprawą było takie dopracowanie systemu - dodaje Piotr Bogusławski, szef zespołu kodującego AutoMapę, żeby na przenośnym urządzeniu w rodzaju iPaq wszystkie operacje niezbędne do nawigacji mieściły się w ułamkach sekundy. I to tak, żeby użytkownik, który chce po prostu dojechać jak najszybciej do celu, mógł posługiwać się AutoMapą bez czytania grubej instrukcji – po prostu intuicyjnie. W trakcie jazdy samochodu sygnał pozycjonowania satelitarnego GPS odbierany jest zwykle co 2 sekundy. W tym czasie samochód może minąć w gęstej zabudowie nawet 2 ulice. AutoMapa radzi sobie z tym przewidując przyszłą pozycję pojazdu, obracając plan miasta tak, żeby kierunek jazdy zawsze był u góry ekranu i co ważne, jeśli kierowca przegapi miejsce właściwego manewru AutoMapa automatycznie to wykryje i skoryguje trasę w ułamku sekundy. Oczywiście uwzględniając ulice jednokierunkowe, zakazy skrętu a nawet przybliżoną prędkość jazdy po każdym możliwym odcinku drogi".

Plany miast przygotowane zostały w skali 1:5000 na bazie zdjęć lotniczych i satelitarnych z dokładnością 1m. Oprócz kompletnej sieci ulic zawierają również obrysy i adresy wszystkich budynków, wody i tereny zielone. Wybór trasy ułatwia baza kilku tysięcy restauracji, kin, kawiarni, banków, bankomatów, urzędów – pozwala to na prosty wybór miejsca docelowego planowanej podróży bez konieczności podania dokładnego adresu.

Bazowa Mapa Polski w skali 1:500 000 dołączana do każdej mapy miasta zawiera wszystkie numerowane drogi w Polsce, miasta, obszary leśne, linie kolejowe oraz główne rzeki i jeziora.

Planowana na marzec 2003 Cyfrowa Mapa Polski w skali 1:50 000 (dokładność ok. 10-12 metrów w terenie) obejmie ponad 60 000 miejscowości, wszystkie drogi, łącznie z gruntowymi, plany przelotowe z nazewnictwem ulic w większości miast oraz sieć kolejową ze stacjami, lasy, wody oraz granice obszarów chronionych i podziału administracyjnego. Podobnie jak w Planach Miast, Cyfrowa Mapa Polski dodatkowo zawierać będzie bazę tysięcy obiektów przydatnych w trasie, czyli stacji benzynowych, barów, moteli itp. Trwają intensywne prace zarówno w części typowo mapowej jak i przy zbieraniu i weryfikacji adresów obiektów użyteczności publicznej.

Aplikacja pracuje na urządzeniach typu Palmtop PocketPC lub PC. Automatycznie rozpoznaje i korzysta z odbiorników GPS (Global Positioning System) zgodnych ze standardem NMEA 0183. Dla wygody i bezpieczeństwa kierującego pojazdem oprócz płynnej zmiany skali i bezobsługowego śledzenia pojazdu na mapie AutoMapa posiada również tryb nawigacji głosowej. W przygotowaniu jest wersja AutoMapy na PalmOS oraz Symbian.

Sugerowane ceny detaliczne netto:

Plan Miasta – 129 zł

Mapa Polski 1:50 000 - 329 zł

Dystrybutor:

http://automapa.geosystems.com.pl