Nawiguj z trojanem

Firma TomTom, produkująca systemy nawigacji samochodowej GPS, przyznała, że w oprogramowaniu urządzenia GO 910 znalazły się dwa... konie trojańskie. Pierwsze sygnały o problemie pojawiły się kilka tygodni temu, gdy jeden z użytkowników po podłączeniu urządzenia do komputera odkrył, że oprogramowanie antywirusowe zaalarmowało o dwóch "trojanach" na dysku GO 910.

Dwa znalezione szkodniki - Virus.win32.Perlovga.A i Trojan-Dropper.Win32.Small.qp - rezydowały w plikach copy.exe i host.exe. Firma TomTom do tej pory nie opublikowała na swojej stronie żadnego ostrzeżenia dla użytkowników zagrożonych urządzeń.

Zarażonych trojanami może być niewielka liczba urządzeń TomTom GO 910, wyprodukowanych od września do listopada ubiegłego roku i wyposażonych w oprogramowanie w wersji 6.51. Całe szczęście, wykryte w tych urządzeniach szkodniki nie przedstawiają realnego zagrożenia i do tej pory nie zanotowano, aby jakiś użytkownik poniósł jakiekolwiek straty. Zagrożenia można wykryć podłączając GO 910 do komputera PC (np. w celu na przykład wykonania kopii zapasowej oprogramowania), czy też jego aktualizacji.

Producent zaleca wszystkim użytkownikom systemów GO 910 aktualizację oprogramowania antywirusowego i w razie wykrycia zagrożenia umożliwienie mu usunięcia zainfekowanych plików host.exe, copy.exe, czy też innych, jeżeli także są zarażone. Pliki te, jak zapewnia producent, nie są częścią standardowego oprogramowania instalowanego na urządzeniach, a obecność szkodników nie stwarza żadnego zagrożenia podczas użytkowania go w czasie jazdy.

Witryna TomTom.