Naziemna telewizja cyfrowa: we wrześniu ruszą testy

Już we wrześniu na terenie Warszawy, Zielonej Góry, Żagania i Poznania, będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową. Podczas wczorajszej konferencji KRRiT, jej przewodniczący Witold Kołodziejski powiedział, że obecnie istnieje możliwość rozszerzenia koncesji dla nadawców analogowych, co pozwoli na uruchomienie telewizji mobilnej.

Według zapowiedzi Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pierwsze "wyspy cyfrowe", powstaną już we wrześniu. Naziemną telewizję cyfrową będzie można odbierać w Warszawie, Zielonej Górze, Żaganiu i Poznaniu.

Przed ogłoszeniem konkursu na uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, projekt zaopiniuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dopiero później KRRiT zaprosi nadawców analogowych do rozmów.

"Obecnie w Polsce funkcjonuje blisko 100 nadajników analogowych. Niedługo w tym miejscu pojawią się również nadajniki cyfrowe. KRRiT chce, aby obowiązywał pewien okres przejścia. Da to możliwość dopasowania się użytkownikom do zmiany systemu nadawania. W takim wypadku jeszcze przez cztery lata będzie można odbierać kanały telewizyjne przez tradycyjną antenę. Ma to trwać do momentu, aż wszyscy będą mieli dekodery. UKE w pierwszym momencie był za wcześniejszym przejściem, a dokładniej chcieliśmy, aby już na Euro w 2012 roku była u nas telewizja cyfrowa" - mówi dla PC World Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urząd Komunikacji Elektronicznej.

KRRiT zaproponuje możliwość rozszerzenia koncesji i przejścia na telewizję cyfrową obecnym nadawcom analogowym. Dotyczy to stacji TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls. Jak przyznał Witold Kołodziejski, dzięki temu częstotliwości analogowe zostaną zwolnione i będą mogły być wykorzystane na potrzeby uruchomienie telewizji mobilnej.

"KRRiT ogłosi konkurs jedynie na pierwszy multipleks w ramach, którego może się znaleźć siedem kanałów. Po przeprowadzeniu projektu przystąpimy zaraz do kolejnego. Konkurs na drugi multipleks da nam możliwość oglądania łącznie 14 kanałów cyfrowych. Jednak zasady konkursu będą już nieco inne. KRRiT wybierze trzy kanały, jeden będzie przeznaczony na kanał regionalny, a w przypadku trzech kolejnych nasz urząd ogłosi konkurs. W takim wypadku firma, która wygra konkurs będzie mogła sama wybrać swoje programy, ale będzie już miała kilka narzuconych" - dodaje Jacek Strzałkowski.

Według projektu KRRiT, sygnał analogowy telewizji zostanie wyłączony do 31 lipca 2013 roku. Do tego czasu telewizja cyfrowa ma być dostępna w całej Polsce.

Zobacz też: KRRiT: 400 milionów zł na dekodery dla najuboższych