Nazwa.pl: szybki hosting wymaga inwestycji w infrastrukturę

Ostatnie inwestycje w infrastrukturę pozwoliły nazwa.pl zaoferować klientom nawet kilkukrotnie szybszy hosting niż u konkurencji. Kluczem do tego okazały się ultrawydajne dyski Intel Optane, które w połączeniu z procesorami Intel Xeon E-2288G zapewniają nawet dwukrotny wzrost szybkości generowania stron typu WordPress.

Po okresie wdrażania szeregu innowacyjnych zabezpieczeń z zakresu bezpieczeństwa sieci i ochrony prywatności użytkowników (DNSSEC, TLS 1.3, DNS over TLS), nazwa.pl wykonała kolejny duży krok - tym razem w kierunku unowocześnienia swojej infrastruktury chmurowej, w ramach której świadczone są usługi hostingowe dla klientów końcowych. Mowa tutaj o wykorzystaniu na szeroką skalę dysków Intel Optane, inwestycjach w sieć 100 Gbps na punktach wymiany ruchu oraz wdrożeniu systemu zapobiegania włamaniom IPS w oparciu o rozwiązania Fortinet.

W ostatnim czasie firma zdecydowała się wymienić w serwerach baz danych dotychczas stosowane nośniki SSD NVMe na ultranowoczesne dyski Intel Optane. W połączeniu z procesorami Intel Xeon E-2288G zapewniają one nawet dwukrotny wzrost szybkości generowania stron aplikacji webowych takich jak WordPress, PrestaShop czy Magento.

Intel Optane

Czym właściwie jest Intel Optane? To nowa technologia w zakresie przechowywania danych, będąca alternatywą dla nośników SSD. Funkcjonuje ona w dwóch wariantach: jako dodatkowa pamięć podręczna na karcie rozszerzeń dla tradycyjnych nośników oraz w formie dysków Optane dla centrów webwe/wy na posiadanych nośnikach. Chodzi głównie o to, aby móc wykorzystać tanie i pojemne dyski SATA, nie rezygnując przy tym z wydajności oferowanej przez nośniki półprzewodnikowe.

Firma nazwa.pl, wybierając dla swoich serwerów baz danych dyski Intel Optane SSD DC P4800X, postawiła na drugie, zdecydowanie droższe, ale dedykowane dla centrów danych rozwiązanie. Dyski Intel Optane cechują niskie opóźnienia w dostępie do danych (ang. latency), wysoka trwałość oraz przepustowość szyny danych. Technologia Intela pozwala omijać wąskie gardła, aby w pełni wykorzystać możliwości współczesnych pamięci półprzewodnikowych, pamięci ulotnej (RAM) i procesora.

Wydobycie potencjału dysków Intel Optane nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie odpowiednich procesorów. W rezultacie nazwa.pl zdecydowała się również na wymianę tych drugich. Wybór padł na model Intel Xeon E-2288G, który mimo niewielkiej liczby rdzeni (dokładnie ośmiu) świetnie nadaje się do wykorzystania w infrastrukturze chmury. Obciążenia dynamicznie rozdzielane są pomiędzy serwerami z najmniejszym obciążeniem w klastrze, co gwarantuje, że żadnej usłudze hostingowej nie brakuje mocy obliczeniowej.

Po wprowadzeniu zmian spółka zdecydowała się przeprowadzić test szybkości generowania stron opartych o WordPress u kilku polskich dostawców hostingu. Wynik? Czas generowania strony na hostingu nazwa.pl jest nawet kilkukrotnie krótszy niż u konkurencji. Publikując wyniki testu, nazwa.pl rzuca rękawicę swojemu największemu konkurentowi, pokazując jednocześnie, że aplikacja WordPress może działać nawet 10x szybciej, jeśli klienci zdecydują się przenieść ją z serwerów home.pl.

Sieć 100 Gbps

Dyski Intel Optane to nie pierwsza i zapewne nie ostatnia inwestycja nazwa.pl w infrastrukturę. W walce o milisekundy szybkości wczytywania stron dostawca nie zapomina o modernizacji swojej sieci dostępowej.

Pod koniec ubiegłego roku nazwa.pl podjęła wysiłek w kierunku zapewnienia połączeń 100 Gbps w każdym punkcie wymiany ruchu. Pierwszym miejscem, w którym wdrożono interfejsy 100 Gbps, był punkt wymiany ruchu EPIX, skupiający ponad 90% dostawców usług internetowych w Polsce. W kontekście rozwoju technologii 5G i ostatnich badań operatora, z których wynika, że aż 34% ruchu pochodzi z sieci operatorów telefonii komórkowej, to istotny krok w przyszłość.

System IPS

Trzecim filarem, na którym opiera się infrastruktura nazwa.pl, jest bezpieczeństwo. Pod koniec ubiegłego roku spółka wdrożyła kompleksowy system wykrywania i zapobiegania włamaniom IPS, który działa między rozwiązaniem DDoS a filtrami aplikacyjnymi WAF.

W odróżnieniu od rozwiązań WAF, które pozwalają zidentyfikować pojedyncze zagrożenia na poziomie konkretnych aplikacji, IPS zapewnia dodatkowo wykrywanie powtarzalnych wzorców ataków na grupie kilkuset tysięcy różnych serwisów WWW, obsługiwanych przez nazwa.pl. W rezultacie system IPS raportuje o tysiącach prób przełamywania zabezpieczeń na usługach hostingowych firmy, w tym skanowaniu popularnych aplikacji webowych, takich jak WordPress, pod kątem luk zabezpieczeń i błędów w oprogramowaniu. I co najważniejsze – robi to na poziomie całej infrastruktury dostawcy, a nie pojedynczej witryny webowej. W projekcie nazwa.pl wykorzystała urządzenia Fortinet, które dostarczono w klastrze wysokiej dostępności, aby zapewnić ciągłość działania systemu w przypadku przestojów i awarii.

Specjalnie dla czytelników „PC World” przekazujemy kod rabatowy pozwalający aktywować za darmo usługę Hosting Cloud na okres 90 dni. Wystarczy przy zamówieniu na stronie https://www.nazwa.pl/ wybrać opcję Voucher i wpisać poniższy kod rabatowy:

mg77-4638-9322
Termin ważności kodu rabatowego: 25.04.2020 r.