Neato XV Signature Pro

Neato XV Signature Pro to robot sprzątający wyposażony w mechanizm ssący i dużą szczotkę obrotową, która zgarnia zabrudzenia do pojemnika umieszczonego wewnątrz urządzenia. Jest dużo lepiej wykonany niż tańsze odpowiedniki, jest też od nich efektywniejszy.


Neato XV Signature Pro to robot sprzątający wyposażony w mechanizm ssący i dużą szczotkę obrotową, która zgarnia zabrudzenia do pojemnika umieszczonego wewnątrz urządzenia. Jest dużo lepiej wykonany niż tańsze odpowiedniki, jest też od nich efektywniejszy.

Neato XV Signature Pro

Neato XV Signature Pro oferuje systematyczny sposób pracy, najpierw objeżdża pomieszczenie wokół ścian a potem metodycznie sprząta jego całą powierzchnię. Podobny sposób pracy mają np. niektóre roboty Samsunga, z kolei iRobot preferuje bardziej chaotyczny sposób pracy. Trudno jednoznacznie ocenić, który jest najlepszy. Podczas testów Neato XV Signature Pro systematycznie czyścił całą powierzchnię mieszkania, ale większość miejsc sprzątał tylko raz. Chaotycznie jeżdżące roboty z kolei sprzątają po kilka razy to samo miejsce, ale nie zawsze wyczyszczą całe mieszkanie. W ostatecznym rozrachunku skuteczność jest podobna a pierwsze sprzątanie automatycznego odkurzacza nigdy nie jest tak dokładne jak byśmy zrobili to samemu. Jednak po kilku dniach systematycznej pracy robota na pewno zauważcie różnicę. Dlatego bardziej istotne od tego w jaki sposób jeżdżą roboty są możliwości wbudowanego programatora, który automatyzuje jego pracę. Pod tym względem Neato XV Signature Pro okazuje się bardzo dobrym wyborem. Umożliwia ustawianie godziny sprzątania dla każdego dnia osobno. Można też zaprogramować, aby w określone dni nie sprzątał, lub całkowicie wyłączyć opcję programowania.

Zobacz również:

  • NASA ostrzega przed inteligentnymi samochodami
  • Rossmann: elektronika i małe AGD - co warto kupić? [17.09.21r.]
Neato XV Signature Pro

Pojemny akumulator

Neato XV Signature Pro zasilany jest tandemem ogniw Ni-MH o łącznej pojemności 6400 mAh. To daje mu duży zapas mocy wystarczający na około 90 minut pracy i powrót do bazy. Akumulatory po rozkręceniu dwóch zaślepek umieszczonych na spodzie obudowy można samemu wymienić na nowe. To spore ułatwienie. Dołączona do odkurzacza stacja dokująca pozwala na ładowanie baterii w około trzy godziny.

Robot zaczyna pracę odjeżdżając od stacji i po stwierdzeniu niskiego poziomu naładowania akumulatorów automatycznie do niej powraca. Sprawdziliśmy to i za każdym razem robił to bezbłędnie. Na pochwałę zasługuje też napęd jezdny, który składa się z dużych kółek, które radzą sobie nawet niewielkimi progami, listwami podłogowymi. Dzięki nim robot bez problemów wjeżdża też na grube dywany z czym ma problem większość tanich modeli.

Neato XV Signature Pro

Mechanizm czyszczący

Silniczek zamontowany w środku robota wytwarza podciśnienie, które zasysa brud do pojemnika zamontowanego w obudowie. To tylko część mechanizmu sprzątającego, który dozbrojony jest też w obrotowy wałek zgarniający brud, wyposażony w gumowe łopatki i szczotkę. Taki wielofunkcyjny mechanizm bez problemów usuwa sierść, kurz czy inne zabrudzenia z dywanów, linoleum, desek podłogowych. Zbiornik na śmieci ma pojemność 0,66 litra, wyposażony jest w filtr Hepa i zatrzaskowy system montażu. Jego montaż i demontaż jest banalnie prosty i szybki. Podobnie jest z wymianą wałka czyszczącego, który można szybko zdemontować. Wystarczy tylko odblokować dwa zatrzaski umieszczone na spodzie obudowy.

Neato XV Signature Pro

Robot wyposażony jest w czujniki dotykowe zamontowane z przodu obudowy. Dzięki nim nie uderza w przedmioty czy ścianę a delikatnie do nich podjeżdża. Dodatkowy laserowy czujnik zamontowany na górze obudowy skanuje przestrzeń przed robotem i wykrywa znajdujące się przed nim przedmioty. Dzięki niemu robot zwalnia i stara się tak ustawić, aby sprzątanie było jak najskuteczniejsze. To go wyróżnia na tle innych urządzeń, które najczęściej wyposażone są tylko w czujniki dotykowe. Za jego pomocą buduje też „mapę” pomieszczenia.

Neato XV Signature Pro ma też czujniki chroniące go przed upadkiem ze schodów, tarasów czy balkonów. Ciekawostką jest też zmontowane w obudowie gniazdo USB, za pomocą którego można podłączyć robota do komputera w celu aktualizacji oprogramowania. Warto je robić jak najczęściej, bo to ono w dużej mierze odpowiada za sposób pracy urządzenia.

Podsumowanie

Neato XV Signature Pro to według nas jeden z najlepszych robotów z obecnie dostępnych na rynku. Jest drogi, ale jakość wykonania i skuteczność czyszczenia klasyfikują go wśród najlepszych modeli. Stoi za nim duży amerykański producent a nie nikomu nieznana mała firma sprzedająca jak najtańsze produkty, które często się psują i są mniej skuteczne w sprzątaniu.

Neato XV Signature Pro