Need for Speed: Poeshe Unleashed

Dobrych kilka lat temu każdy z nas zachwycał się superrealistyczną grafiką i idealnie odwzorowaną fizyką w grze Need for Speed. Dziś dzięki firmie Electronic Arts ponownie możemy zasiąść za kółkiem naszego ulubionego bolidu.

Dobrych kilka lat temu każdy z nas zachwycał się superrealistyczną grafiką i idealnie odwzorowaną fizyką w grze Need for Speed. Dziś dzięki firmie Electronic Arts ponownie możemy zasiąść za kółkiem naszego ulubionego bolidu.

Zaraz, zaraz, tylko Porsche? Czy może aż Porsche? W trakcie gry okazuje się, że ilość dostępnych samochodów jest wystarczająca. Aby zachować ład i porządek auta podzielono na "kategorie wiekowe". Wszystkie samochody ułożono według dekad, co według mnie było bardzo dobrym pomysłem. Gra oferuje następujące tryby rozgrywki: Single Race, czyli klasyczny wyścig na jednym z wybranych torów, Knockout - ostatni na mecie jest eliminowany, Factory Driver - gracz staje się testerem samochodów w fabryce Porsche'a oraz Evolution Career, gdzie przechodzimy całą ewolucję samochodów firmy, od lat 30 aż po koniec XX wieku!

Do dyspozycji gracza oddano 14 różnorodnych tras. Nieważne, czy jest to jezda nocną przez zatłoczone miasto, czy wycieczka w Pireneje, na drodze odwzorowano każdy, nawet najdrobniejszy szczegół! Jedyną rzeczą co do której można się przyczepić jest model zniszczeń. Zaimpementowane strefy uszkodzeń czy reakcja nadwozia na kontakt z przeszkodą zależnie od prędkości to na pewno coś, ale do pełni szczęścia nieco brakuje.

Fizyka jazdy jest jednym z najmocniejszych punktów Porsche Unleashed. Auto reaguje bez zarzutu na każdy nawet najdelikatniejszy ruch kierownicy. Spróbujcie zasiąść za kółkiem Porsche 356 sprzed prawie pół wieku, a następnie przeskoczcie do Boxtera czy 911 Turbo, różnica jest wprost niesamowita! Landara z lat 60 to prawdziwa beczka na kółkach w porównaniu z nowoczesnością. Natomiast pokonywanie zakrętów przy pomocy Boxtera z roku 1997 to czysta przyjemność i idealnie odwzorowana rzeczywistość...

Od strony wizualnej gra prezentuje się po prostu wyśmienicie. Tak pięknie odwzorowanych aut nie widziałem jeszcze nigdy na ekranie mojego monitora. Krajobrazy przewijające się podczas zabawy to po prostu bajka, o której konkurencja może tylko pomarzyć. W trybie 800x600 widzimy po prostu to, co widzielibyśmy zasiadając za kółkiem prawdziwego samochodu.

Reasumując całość wygladą po prostu super! Pomimo kilku wad, uważam, że jest to najepsza "samochodówka", jaką do tej pory widziałem. Piękna oprawa audio i wideo, wiele nowych pomysłów, i ogólne wrażenie sprawiają, iż jest to produkt, który z czystym sumieniem mogę polecić dosłownie każdemu.