Nehalem: oczko w głowie Intela

Intel poinformował, że ich nowy procesor Nehalem, który trafi na rynek w listopadzie, będzie najbardziej 'zielonym' procesorem, jaki do tej pory stworzyła firma. Gordon Moore, współzałożyciel Intela stwierdził nawet, że technologię, w jakiej został zbudowany ich nowy procesor, można śmiało nazwać rewolucyjną.

Chodzi tu o proces technologiczny 45 nm, w którym został stworzony najnowszy procesor od Intela. Według twórców, technologia ta największym postępem technologicznym dokonanym przez firmę z Santa Clara. Wykorzystuje ona technologię tranzystorów high-k metal gate oraz hafn do rozwiązania problemu budowy tranzystorów o bardzo małych rozmiarach na tak małych powierzchniach. Pozwoliło to na znaczny wzrost wydajności procesoraprzy jednoczesny zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

Co więcej, platforma Nehalem posiadać będzie wewnętrzny kontroler, odpowiedzialny za dynamiczne zarządzanie zapotrzebowaniem na energię nie tylko procesora (Core), ale także całej platformy (Uncore). Z ciekawostek warto dodać, że sam kontroler posiada tyle tranzystorów, ile posiadał procesor 486.

Powodem, dla którego Intel zdecydował się stworzyć procesor o jak najmniejszym poborze energii, są sami użytkownicy. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 42% menedżerów zajmujących się zarządzaniem oczekiwało podzespołów, które będą coraz bardziej oszczędne. Zgłasza, że w chwili obecnej na każdego dolara wydanego na sprzęt do takich centrów, 50 centów przeznaczone jest na zapewnienie zasilania oraz chłodzenia dla takich miejsc.

Sami przedstawiciele Intela mówią, że 'pierwszym warunkiem naszych potencjalnych klientów jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Bez tego nie ma nawet co myśleć o sprzedaży procesorów'.