Neostrada - Live TV

Telekomunikacja Polska przygotowuje się do zaoferowania swoim klientom możliwości korzystania z interaktywnej telewizji cyfrowej oraz usług 'video on demand'. "Dzięki tej opcji będzie można zamówić poszczególne pozycje wybranego programu telewizyjnego, np. gdy spóźnimy się na wiadomości wieczorne, bądź mecz Ligi Mistrzów. Klient będzie miał m.in. dostęp do zdjęć z filmów oraz zwiastunów - by upewnić się, że chce oglądać dany film" - zapowiada Barbara Górska z TP. Niewykluczone jednak, że Telekomunikacja nie będzie pierwszym operatorem, który zaoferuje swoim abonentom możliwość korzystania z interaktywnej telewizji - do uruchomienia abonenckich testów szykuje się również Dialog oraz Netia.

Podobne usługi ma już w swojej ofercie główny udziałowiec TP - francuski koncern France Telecom. Wiadomo, że już w tej chwili warunki techniczne umożliwiają TP świadczenie usług multimedialnych ponad 80% użytkowników neostrady. Postanowiliśmy jednak poznać szczegóły planów operatora - o interaktywnej telewizji i 'wideo na żądanie' (video on demand) rozmawialiśmy z Barbarą Górską, rzeczniczką Telekomunikacji Polskiej:

PCWK: Kiedy Telekomunikacja Polska zamierza udostępnić swoim klientom usługi video on demand oraz interaktywną telewizję?

Barbara Górska: Pilotaż usług Live TV (interaktywna telewizja cyfrowa) oraz Video on Demand (wideo na żądanie) powinien rozpocząć się pod koniec I kwartału 2005 r. Wówczas około tysiąca warszawskich użytkowników neostrady tp będzie mogło oglądać telewizję oraz korzystać z usługi wideo na żądanie.

W Małopolsce 'vod' już jest

Warto zaznaczyć, że usługi 'wideo na żądanie' ma już w swojej ofercie Małopolska Telewizja Kablowa Star Net, która oferuje swoim pełnoletnim klientom dostęp do kanału erotycznego. Program dostępny jest w tym przypadku z poziomu przeglądarki internetowej.

Czy 'telewizja na żądanie' będzie usługą dodatkową, czy oferowaną w ramach neostrady?

Na początku usługi Live TV i Video on Demand będą mogły zamówić osoby posiadające już neostradę tp. Rozważamy jednak, aby w przyszłości można było obydwie usługi zamawiać oddzielnie.

Co będzie dostarczane w ramach tej oferty?

Usługa Live TV umożliwia dostarczenie programów telewizyjnych, cyfrowej jakości, jaką oferują platformy Canal+ czy Polsat. Podczas oglądania wybranego programu możliwy będzie podgląd innych programów w otworzonych dodatkowo oknach na ekranie telewizora. Video on Demand pozwoli z kolei na oglądanie filmów, koncertów, przedstawień teatralnych bez wychodzenia z domu.

Dzięki tej opcji będzie można zamówić także poszczególne pozycje wybranego programu telewizyjnego, np. gdy spóźnimy się na wiadomości wieczorne, bądź mecz Ligi Mistrzów. Usługi Live TV i VoD będą miały swój przewodnik po oferowanych pozycjach, w którym oprócz zwykłego tekstowego opisu klient będzie miał m.in. dostęp do zdjęć z filmów, czy kilkudziesięciosekundowych fragmentów filmu (tzw. trailerów), by upewnić się, że chce oglądać dany film.

Obie usługi będą miały tzw. kontrolę rodzicielską. Można będzie zdefiniować uprawnienia użytkowników, dzięki czemu rodzice mogą zablokować pewne treści (np. kanały erotyczne) dla dzieci.

Jak będzie można korzystać z owej usługi - za pośrednictwem telewizora czy komputera?

By skorzystać z nowych usług niezbędne będzie urządzenie tzw. set-top-box (do przetwarzania sygnału) podłączone z jednej strony do telewizora, a z drugiej do modemu ADSL. Klient będzie odbierać obraz w telewizorze, ale w znacznie lepszej, cyfrowej jakości.

Dialog nie śpi

Telekomunikacja Polska nie jest jedynym operatorem, który planuje wdrożenie 'wideo na żądanie' oraz interaktywnej telewizji - już w lipcu o rozpoczęciu testów takich usług informował Dialog (pisaliśmy o tym w tekście "Testy telewizji interaktywnej w Dialogu"). Dialog podpisał wtedy umowę z producentem telewizyjnym ATM Grupa S.A., dotyczącą stworzenia i wdrożenia szeregu usług multimedialnych.

Polecamy również inne nasze publikacje, poświecone usługom video on demand - m.in. Płacę, żądam i oglądam - filmy w Sieci oraz Net TV.

Docelowo klient Dialogu w ramach pakietu usług zwanego Triple Play będzie mógł skorzystać zarówno z usług połączeń głosowych, szerokopasmowego dostępu do Internetu, jak i telewizji interaktywnej oraz video on demand.

W lipcu operator informował również o zakończeniu laboratoryjnych testów usług multimedialnych - zapowiadano wtedy, że jeszcze w tym roku rozpoczęte zostaną testy z udziałem abonentów. Informację tę potwierdza teraz Grzegorz Koźmiński z Dialogu: "Plany są cały czas aktualne - testy abonenckie na pewno uruchomione zostaną jeszcze w 2004 r. Od ich przebiegu uzależnione będzie, kiedy dokładnie uruchomimy komercyjnie nowe usługi - liczę jednak, że nastąpi to już wkrótce" - tłumaczy przedstawiciel Dialogu.

Netia - wkrótce start testów

Uruchomienie usług multimedialnych planuje również Netia - Jolanta Ciesielska, rzeczniczka firmy, powiedziała nam, że prace nad nową ofertą już trwają, zaś testy najprawdopodobniej ruszą na początku przyszłego roku. Szczegółowych informacji na temat nowych usług na razie nam nie podano - zdaniem Jolanty Ciesielskiej, jest na to jeszcze zbyt wcześnie.


Zobacz również