Neostrada TP przyspiesza dzięki technologii VDSL

TP SA zwiększa przepustowość usługi dostępu do Internetu. Neostrada Fiber, bo tak nazywa się nowa, szybsza oferta, rusza 1 czerwca - początkowo w jej zasięgu znajdzie się ok. pół miliona gospodarstw domowych.


Komentarz redakcji

Neostrada dla wybranych

Neostrada Fiber ma stanowić odpowiedź na współczesne potrzeby użytkownika Sieci, coraz częściej korzystającego z multimediów internetowych, oglądającego filmy, seriale i transmisje telewizyjne online.

Z drugiej strony - TP SA przygotowała ofertę dla starannie określonej grupy docelowej odbiorców. Prezes grupy TP wyraźnie to podkreśla - Neostrada Fiber nie jest dla wszystkich, ale dla tych, którym potrzebna duża przepustowość i którzy są gotowi za spełniającą ten wymóg usługę zapłacić.

Neostrada Fiber to efekt wdrożenia przez TP SA technologii połączeń VDSL. Oznacza to, że dane z centrali operatora pędzą kablem światłowodowym do urządzenia IPDSLAM - multipleksera - a z niego tradycyjnymi kablami miedzianymi bezpośrednio do abonentów.

Chociaż VDSL oferuje transmisję danych do 4 razy szybszą niż standard ADSL2, dostęp do Internetu w usłudze Neostrada Fiber wymaga spełnienia kilku warunków. Chodzi przede wszystkim o długość linii (odległość mieszkania abonenta od multipleksera), która nie może przekroczyć 1200 metrów. Linie powinny być też dobre jakościowo, potrzebny jest też stosowny modem.

Usługa Neostrada Fiber dostępna będzie w dwóch wersjach przepustowości, 40 Mb/s i 80 Mb/s (download; przepustowość łączy od klienta, czyli upload, wynosi odpowiednio 4 i 8 Mb/s).

Cena usługi przy podpisaniu umowy na 24 miesiące wynosi 79,90 zł za opcję 40 Mb/s i 99,90 zł za wersję 80 Mb/s. Abonent ponosi dodatkowo opłatę aktywacyjną w wysokości 19,90 zł (jednolita stawka dla obecnych i nowych klientów) oraz opłatę za modem (od 49,90 zł). W wypadku umów na 12 miesięcy opłaty abonamentowe są nieco wyższe - przedstawiamy je w poniższej tabeli:

Cennik usługi Neostrada Fiber (szerokopasmowy dostęp do Internetu od TP SA)

Początkowo Neostrada Fiber będzie oferowana w siedmiu miastach: Brwinów, Leszno, Oborniki Śląskie, Rzeszów, Warszawa, (Saska Kępa i Służew), Wrocław i Zielonki. Do końca 2011 r. liczba abonentów w zasięgu usługi ma wzrosnąć dwukrotnie (z 0,5 do 1 mln gospodarstw).

Dotychczas oferowane wersje Neostrady nadal będą dostępne w ofercie TP SA.