Neostrada bez kabli

Telekomunikacja Polska S.A. w ramach usługi neostrada tp zaoferowała klientom zestaw instalacyjny umożliwiający podzielenie łącza internetowego między wszystkie komputery w mieszkaniu. Aby nie zmuszać użytkowników do przeciągania metrów przewodów, TP S.A. oferuje w zestawie bezprzewodowe karty sieciowe pracujące w standardzie 802.11b. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz surfować po Internecie z dowolnego miejsca w mieszkaniu, jeśli jesteś w zasięgu sieci bezprzewodowej.


Telekomunikacja Polska S.A. w ramach usługi neostrada tp zaoferowała klientom zestaw instalacyjny umożliwiający podzielenie łącza internetowego między wszystkie komputery w mieszkaniu. Aby nie zmuszać użytkowników do przeciągania metrów przewodów, TP S.A. oferuje w zestawie bezprzewodowe karty sieciowe pracujące w standardzie 802.11b. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz surfować po Internecie z dowolnego miejsca w mieszkaniu, jeśli jesteś w zasięgu sieci bezprzewodowej.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że w wypadku neostrady obowiązują limity transferu, a urządzenia zgodne z technologią 802.11b nie mają skutecznych mechanizmów bezpieczeństwa, co zachęca do nieautoryzowanego wykorzystania tak zbudowanego łącza internetowego.

Neostrada jest najczęściej wykorzystywanym w Polsce "sposobem" na szerokopasmowy Internet w domu - Telekomunikacja Polska chwali się, że tylko do końca czerwca 2005 roku z wszystkich oferowanych przez nią usług xDSL (w tym głównie neostrady tp) korzystało niemal 900 tysięcy abonentów w kraju.

W wypadku neostrady użytkownik ma do wyboru kilka opcji, różniących się zarówno przepustowością łącza w kierunku do użytkownika (download), jak i limitem danych pobieranych w ciągu miesiąca. Po przekroczeniu limitu download zmniejszany jest do 32 Kb/s (upload zostaje bez zmian), czyli poniżej możliwości zwykłego modemu dial-up. Obecnie dostępne są:

 • opcja 128 - download 128 Kb/s (16 KB/s) z limitem do 7 GB

 • opcja 256 - download 256 Kb/s (32 KB/s) z limitem do 7 GB

 • opcja 512 - download 512 Kb/s (64 KB/s) z limitem do 15 GB

 • opcja 1024 - download 1 Mb/s (128 KB/s) z limitem do 25 GB

 • opcja 2048 - download 2 Mb/s (256 KB/s) z limitem do 35 GB

 • opcja 6144 - download 6 Mb/s (768 KB/s) z limitem do 50 GB.
Neostrada bez kabli

Modem ADSL Sagem [email protected] 400W ma pięć diod sygnalizacyjnych: PWR - zasilanie, LINE - aktywne połączenie z Internetem, WLAN - aktywny interfejs Wi-Fi, ETH - aktywny interfejs Ethernet, USB - aktywny interfejs USB.

Do skorzystania z neostrady tp konieczny jest modem ADSL znajdujący się w zestawie instalacyjnym. Obecnie dostępne są:
 • modem USB [email protected] 800 lub SpeedTouch 330

 • podłączany do karty sieciowej modem SpeedTouch 510 bridge/router

 • podłączany do karty sieciowej i wyposażony w 4 dodatkowe porty ethernetowe modem SpeedTouch 510 router-switch

 • Sagem WiFi [email protected] 1400W, wyposażony w interfejsy Wi-Fi 802.11b, USB oraz Ethernet.
Zgodnie z reklamą telewizyjną, najszybsza opcja neostrady tp umożliwia:
 • pobranie zdjęcia o wielkości 1,5 MB w 2 sekundy

 • pobranie wideoklipu o wielkości 40 MB w 53 sekundy

 • pobranie demo gry o objętości 200 MB w 4 minuty i 26 sekund.
Trzeba przyznać, że są to niezbyt realne wartości, gdyż w paśmie 6 Mb/s muszą się zmieścić nie tylko dane użytkownika, ale także inne elementy sterujące pakietami w sieci. Dlatego w najlepszym wypadku uzyskamy raczej transfer niższy o ok. 5-15 procent. Do tego należy doliczyć także przepustowość znajdującego się po drugiej stronie serwera oraz odległość między nim a naszą maszyną. To wszystko sprawia, że rzadko udaje się wykorzystać pełnię możliwości najszybszych łączy.

Jeżeli zechcemy skorzystać z neostrady tp bezprzewodowo, pojawia się kolejny istotny problem: sąsiad zza ściany może się do nas cichcem podłączyć i wykorzystać nasze limity w przeciągu kilku dni.

Do dzieła

Neostrada bez kabli

Na płycie CD-ROM jest wersja elektroniczna instrukcji instalacji.

Z zewnątrz zestaw instalacyjny neostrady to duże białe pudełko z charakterystycznym logo firmy. Wewnątrz znajdziemy modem, jedną lub kilka płyt CD, dodatkowe kable itd. W naszym wypadku w skład zestawu wchodził bezprzewodowy modem ADSL Sagem [email protected] 1400W, który oprócz interfejsu Wi-Fi ma również port USB oraz Ethernet. Zestaw instalacyjny z modemem bezprzewodowym Wi-Fi to bardzo dobry wybór do domu lub małej firmy, gdzie potrzebny jest dostęp do Internetu z kilku komputerów - wbudowany w urządzenie punkt dostępowy Wi-Fi umożliwia bezprzewodową komunikację także między komputerami.

Oczywiście sam router-modem nie wystarczy. Potrzebna będzie karta Wi-Fi, którą zamontujemy w komputerze. W naszym zestawie znalazł się adapter USB Dongle Sagem 802.11b, ale Telekomunikacja Polska S.A. oferuje również komplety z przeznaczoną do notebooków kartą PCMCIA Wi-Fi 802.11b.

Po rozpakowaniu pakietu trzeba go zainstalować. Choć jest to bardzo proste, wiele osób zapomina o podłączeniu mikrofiltrów, a potem narzeka na niski transfer i kiepską jakość połączenia.

1. Odłącz telefon od gniazda telefonicznego (przez chwilę nikt się nie dodzwoni).

2. Wetknij do gniazda telefonicznego znajdujący się w zestawie rozdzielacz sygnału.

3. Kabel telefoniczny aparatu włóż do znajdującego się w zestawie mikrofiltru, a ten podłącz do rozdzielacza. Jeśli korzystasz z drugiego aparatu telefonicznego, musisz go podłączyć przez jeden z dwóch mikrofiltrów.

4. Kablem telefonicznym połącz modem ADSL [email protected] 1400W z rozdzielaczem.

5. Podłącz zasilacz do modemu.

6. Wetknij adapter USB do wolnego portu USB w komputerze (ewentualnie - kartę PCMCIA do gniazda PCMCIA/PC Card).

Neostrada bez kabli

Schemat podłączenia urządzeń usługi neostrada tp.

Sprzęt został podłączony. Aby przetestować jego działanie, zainstaluj tylko sterownik karty lub adaptera Wi-Fi na komputerze, do którego jest podłączony. Wymaga to włożenia znajdującej się w zestawie płyty CD-ROM do napędu, kilkakrotnego kliknięcia myszą. Aby połączenie bezprzewodowe zostało nawiązane, należy podać identyfikator SSID modemu bezprzewodowego ADSL - znajduje się na okładce podręcznika użytkownika.

Dwukrotnie kliknij ikonę adaptera Wi-Fi, znajdującą się obok zegara w zasobniku systemowym. Na karcie Konfiguracja w pole SSID wpisz identyfikator i kliknij przycisk Zastosuj. Możesz już zamknąć okno konfiguracyjne. Podanie identyfikatora spowoduje nawiązanie połączenia z wbudowanym w modem ADSL punktem dostępowym, co sygnalizuje zmiana wyglądu ikony adaptera Wi-Fi, znajdującej się obok zegara.

Kolejny etap uruchamiania neostrady tp to rejestracja usługi na stroniehttp://www.rejestracja.neostrada.pl . Po zakończeniu całego procesu stajesz się posiadaczem parametrów identyfikacyjnych (nazwa użytkownika i hasło), niezbędnych do pełnej aktywacji usługi.

Ostatnim etapem konfiguracji neostrady tp jest właściwe ustawienie modemu ADSL oraz znajdującego się w nim punktu dostępowego Wi-Fi. W tym celu uruchom przeglądarkę internetową, na pasku adresu wpiszhttp://192.168.1.1, zaloguj się na konto administratora (login: root, password: 1234) i na stronie powitalnej kliknij przycisk Instalacja.

W kolejnym oknie podaj otrzymane podczas rejestracji dane identyfikacyjne i kliknij przycisk Następna.

Neostrada bez kabli

Modemy obsługujące technologię 802.11g

Kolejna karta umożliwia zdefiniowanie minimalnego poziomu zabezpieczenia. Polega to na utworzeniu listy dostępowej ACL (Access Control List) zawierającej adresy MAC kart Wi-Fi, które mogą nawiązać połączenie z punktem dostępowym Wi-Fi. Nie jest ono zbyt efektywne - przestawienie fabrycznie zdefiniowanego adresu MAC nie stanowi dla potencjalnego intruza żadnego problemu, jednak warto z niego skorzystać. W tym celu uruchom kontrolę dostępu, wybierając odpowiedź TAK na pytanie Czy chcesz kontrolować dostęp komputerów do sieci WLAN. Następnie kliknij przycisk Dodaj i w wyświetlonym oknie wpisz adres MAC karty Wi-Fi (znaleźć można go na pudełku od karty albo w Windows, klikając Start | Programy | Akcesoria | Wiersz polecenia i wpisując ipconfig /all).

Jeżeli korzystasz z kilku komputerów wyposażonych w adaptery bezprzewodowe, podaj adresy MAC wszystkich kart. Komputery wyposażone w karty Wi-Fi, których adres nie znajduje się na liście, nie uzyskają dostępu do punktu dostępowego. Po dodaniu wszystkich adresów kliknij przycisk Następna.

W kolejnym oknie naciśnij przycisk Zapisz, co spowoduje zapisanie wprowadzonych danych. W tym momencie cały proces uruchamiania neostrady tp dobiegł końca. Nikomu nie powinien zająć więcej niż godzinę.