Neovo S-19

Monitory LCD definitywnie przestały już być egzotycznymi zabawkami z filmów science ficton. Nie oznacza to jednak, że niektóre z nich utraciły urodę świetnego rekwizytu, wyjętego prosto ze srebrnego ekranu.

Spis treści

Monitory LCD definitywnie przestały już być egzotycznymi zabawkami z filmów science ficton. Nie oznacza to jednak, że niektóre z nich utraciły urodę świetnego rekwizytu, wyjętego prosto ze srebrnego ekranu.

Test Neovo S-19, niestety, nie trwał zbyt długo. Przede wszystkim olśnił nas wygląd tego cacka. Po rozpakowaniu bardzo zmyślnie zaprojektowanego pudełka (ktoś w końcu pomyślał o wygodnym opakowaniu do przenoszenia nieporęcznej paczki) na naszym stole wylądował przedmiot, który instynktownie porównaliśmy ze znakomitą i piękną biżuterią. Neovo został zaprojektowany z dużym smakiem i elegancją. Forma jest również bardzo dobrze przestudiowana w aspekcie ergonomii. Kąt nachylenia ekranu można regulować w dużym zakresie, co gwarantuje, że oczy i kręgosłup nie zostaną wystawione na szwank.

Producent dostarcza bardzo rozbudowaną i rzetelnie przygotowaną instrukcję, w której zagadnienia dotyczące bezpiecznej i wygodnej pracy z monitorem zostały opisane w przystępny sposób.

Najistotniejszą kwestią w kontekście ergonomii monitora jest możliwość dostrajania parametrów wyświetlanego obrazu. Neovo został wyposażony w rozległą paletę narzędzi, umożliwiających kontrolowanie wszystkich jego składowych. Menu pojawiające się na ekranie wyróżnia się elegancją i prostotą projektu, ale przede wszystkim dbałością o użytkownika - jest czytelne, intuicyjne i bardzo proste w obsłudze.

Praca

Neovo ma dwie rzadkie cechy - szybę wyostrzającą obraz i fabrycznie zaprogramowane ustawienia zoptymalizowane pod kątem pracy z tekstem lub z grafiką. Zamęczanie monitora rozpoczęliśmy od działań w QuarkXpressie. Tryb wyświetlania Neovo przystosowany do edycji teksu (tekst mode) pozwala na precyzyjne operowanie nawet najniższymi stopniami pisma i nie powoduje charakterystycznego zmęcznia wzroku, występującego podczas pracy z bardzo kontrastowym obrazem.

Drugim ciężkim testem, jaki zafundowaliśmy temu urządzeniu, było wyświetlanie bitmap w Adobe Photoshop. Oczywiście skorzystaliśmy z proponowanego przez producenta trybu wyświetlania właściwego do edycji grafiki (graphic mode). Neovo zdał egzamin. To co widzieliśmy na ekranie, odpowiadało z bardzo niedużym odchyleniem - jak na monitor w tej klasie cenowej - testowym próbom koloru. Odchylenie od wzorca dotyczyło jedynie najjaśniejszych elementów obrazu, natomiast czerń pozostawała bez zarzutu (a to jedna z największych bolączek monitorów LCD).

O szybie wyostrzającej obraz możemy powiedzieć dwie rzeczy: po pierwsze - powoduje odbicia w ekranie znane nam z doświadczeń z monitorami CRT (to tylko kwestia odpowiedniego zaprojektowania stanowiska pracy), po drugie - warto! To rozwiązanie na początku wydawało się nam dziwne, ale praca z tekstem na tym monitorze rozwiała nasze wątpliwości.

Ostatni test to 3D. Wyświetlanie siatki, jej edycja, praca w viewportach były bez zarzutu. Natomiast podczas wyświetlania animacji niezmiennie pojawiały się "duchy" poruszającego się obiektu. Nie było to jednak żadnym zaskoczeniem, ponieważ jest to nieodłączna cecha większości monitorów LCD.

Rozrywka

Komputer jest odpowiednim urządzeniem, do którego można podłączyć Neovo, niemniej jednak nie jedynym. Monitor jest przystosowany do podłączenia do odtwarzacza VCR, VCD lub DVD. Filmy ogląda się na nim komfortowo - głębia koloru, ostrość obrazu i grafitowo-czarna rama panelu, która nie rozprasza podczas projekcji. Podobnie przedstawia się sytuacja z montażem animacji lub filmów - testowany model Neovo to "tylko 19 cali", rozdzielczość 1600 x 1200 pikseli (przy odświeżaniu od 60 do 100 Mhz - do wyboru, bez obaw o tętnienie ekranu, "pisk" monitora). Zapewnia wystarczającą przestrzeń do precyzyjnej pracy w tego typu aplikacjach.

Produkt: Neovo S-19

Producent: AG Neovo,http://www.neovo.com

Cena: ok. 6000 zł (z VAT)

Konkurenci: Iiyama, Samsung

Dystrybutor: Tech4U.pl

Kontakt: (022) 823 58 98http://www.tech4u.pl

Za:

Bardzo dogodne warunki gwarancji, doskonała praca z tekstem, możliwość zawieszenia na ścianie.

Przeciw:

Lekkie odchylenia kolorystyczne, zauważalne opóźnienie przy wyświetlaniu ruchomego obrazu.