Nero 8. Wygoda ponad funkcje

Najpopularniejsze narzędzie do wypalania płyt doczekało się nowej wersji. Pakiet Nero, będący już od dawna kombajnem multimedialnym, w którym nagrywanie krążków jest tylko jedną z wielu funkcji, w ósmym wcieleniu stawia głównie na wygodę użytkowania.

Zaprezentowany na berlińskich targach IFA pakiet Nero 8 zawiera niezbyt wiele nowości, co nie znaczy, że nie są warte aktualizacji. Przede wszystkim producent posłuchał użytkowników i dokonał zmian ułatwiających korzystania z aplikacji, m.in. ujednolicił interfejs składowych elementów, całkowicie zmodyfikował okno StartSmart (centrum dowodzenia pakietem) i uprościł kopiowanie płyt. Z zupełnie nowych funkcji warte uwagi jest narzędzie RescueAgent do odzyskiwania danych oraz SecurDisc, umożliwiające zabezpieczanie informacji na płytach przed niepowołanym dostępem.

W przeprojektowanym oknie StartSmart wszystkie funkcje pakietu nadal grupowane są według zadań na osobnych kartach, lecz cztery podstawowe narzędzia do nagrywania płyt i zrzucania audio są teraz dostępne za pośrednictwem przycisków umieszczonych w głównym oknie. Gadżet DiscCopy, umieszczany na pasku bocznym Windows Visty, pozwala na kopiowanie krążków jednym kliknięciem myszy. RescueAgent to zaawansowana aplikacja, mogąca odzyskać pliki skasowane w kolejnych sesjach nagrywania, jak również odtworzyć dane z niepewnych nośników: kiepskiej jakości, porysowanych bądź takich, na których zapis został przerwany. SecurDisc, rozwiązanie podobne do SecureRec z napędów Plextora, umożliwia szyfrowanie płyt hasłem, stosowanie cyfrowych podpisów na nośnikach czy zabezpieczanie danych metodą zapisania dodatkowych sum kontrolnych. Działa tylko w napędach zgodnych z tą technologią, m.in. nagrywarkach LG.

Nero 8 nie byłby nowoczesny, gdyby oprócz obsługi wszystkich możliwych formatów CD/DVD nie pozwalał na nagrywanie dysków Blu-ray i HD DVD. Co więcej, nowa wersja Nero Vision potrafi przygotować materiał wideo do czytników obu formatów wysokiej rozdzielczości. Jest tylko jeden szkopuł: multimedialny odtwarzacz ShowTime 4 obsługuje Blu-ray i HD DVD, ale oglądanie komercyjnych tytułów jest możliwe dopiero po dokupieniu odpowiednich wtyczek - tak jak w obecnej wersji programu. Cena Nero 8 pozostała na niezmienionym od lat poziomie 69,99 euro. Oprogramowanie będzie dostępne od października.


Zobacz również