Nero siedem, zgłoś się!

Nazwa Nero jak żadna inna kojarzy się z oprogramowaniem do nagrywania płyt CD i DVD. Obejrzeliśmy najnowszą wersję pakietu - opisujemy nowinki i ulepszenia, a ponadto radzimy, jak optymalnie korzystać z licznych modułów.

Rok po ukazaniu się Nero 6.6 producent wysyła na ring kolejnego mistrza wagi ciężkiej. Jednak jeszcze nim zadudnił pierwszy gong, Nero przyjął cios poniżej pasa - siódma wersja pakietu znalazła się w Sieci na kilka tygodni przed datą premiery. Edycji beta udało się wyrwać z zamkniętego kręgu testujących i przeniknąć ciemnymi kanałami do serwisów P2P, a stąd do szerokich rzesz internautów. Kilka dni później w ich posiadaniu znalazły się nawet numery seryjne. Producent tłumaczył ten przeciek dużą liczbą betatesterów, których zmobilizowano, aby zapewnić jak najlepszą jakość wersji ostatecznej.

Co nowego

Nero 7 składa się z 18 oddzielnych aplikacji, które mają zaspokajać wszystkie potrzeby użytkowników w zakresie obróbki i zarządzania plikami multimedialnymi. Pełny spis modułów zamieszczamy w ramce. Producent skoncentrował się na usprawnieniu szczegółów.

Instalacja - pakiety MSI

W obecnej wersji program instalacyjny został opracowany na podstawie pakietów w formacie MSI (Microsoft Windows Installer). Drobne niedociągnięcia można dostrzec w tłumaczeniu komunikatów - niektóre z nich pozostawiono w oryginale. Podczas instalacji Nero 7 tworzy (podobnie jak poprzednicy) plik dziennika NeroHistory.LOG w swoim katalogu - domyślnie C:\PROGRAM FILES\NERO\NERO 7\CORE. Protokołuje w nich wykryte napędy i operacje nagrywania. W tym miejscu znajdziesz także swoje informacje rejestracyjne. Docenisz to, gdy je zagubisz.

Nero przed telewizorem

Po uruchomieniu rzuca się w oczy całkowicie odmieniona szata graficzna poszczególnych aplikacji, wzorowana na pakiecie Microsoft Office. W menu &Start& znajdziesz skróty do składników Nero. Od razu zauważysz nowości - przede wszystkim Nero Home. Mowa o opartym na XML interfejsie do odtwarzania treści multimedialnych zgromadzonych na twardym dysku. Zaprojektowany z myślą o odbiornikach telewizyjnych oferuje duże ikony, wyjątkowo proste użytkowanie i obsługę transmisji strumieniowych.

Nero Home współpracuje, tak jak pozostałe moduły pakietu, z bazą multimediów Nero Scout, która rozpoczyna działanie od zaindeksowania plików lokalnych. Czynność ta pochłania na kilka minut większość zasobów komputera. Często szybciej dotrzesz do celu, nawigując w mniej poręczny sposób za pomocą zwyczajnego menedżera plików. W jednej z następnych aktualizacji Nero ma być wyposażony w obsługę DVB łącznie z elektronicznym przewodnikiem po kanałach (EPG, Electronic Program Guide) i funkcją nagrywania audycji telewizyjnych.

Nero na zapas

Sporo nowości wprowadzono w programie Nero BackItUp. Wersja 2 umożliwia archiwizowanie całych partycji (t. systemowych) na dysku lub płytach CD. Program tworzy linuksową płytę startową, która w razie awarii pozwoli ci uruchomić system i odtworzyć uszkodzoną partycję. Funkcję krążka startowego do ratowania systemu pełni pierwsza z nagranych płyt. Nero BackItUp umożliwia cykliczne tworzenie kopii zapasowych. Można je zaplanować za pomocą Harmonogramu systemu Windows. Aplet kalendarza, przypominający nieco windowsową funkcję Przywracanie systemu, wyświetla spis sporządzonych dotychczas kopii.

Blu-ray i HD DVD

Nowa wersja pakietu Nero tylko czeka, aż producenci sprzętu w wielkim stylu postawią na płyty Blu-ray-Disc (BD) i HD DVD. Bieżące wersje już obsługują częściowo te nowe standardy, a pełną zgodność mają zapewnić kolejne aktualizacje.

Nero ShowTime odtwarza treści HDTV, a także płyty HD DVD i BD-ROM. Nero Express potrafi kopiować krążki Blu-ray i jest wyposażony w możliwość masteringu nośników BD-R/-RE (pojedynczego i wielokrotnego zapisu). Nawet sterownik InCD dopuszcza zapis na płytach tego rodzaju.

Aktualizacje

Zastosowanie technologii Microsoft Windows Installer usprawnia modernizowanie programu Nero. Od tej pory nie trzeba pobierać z Internetu całego pakietu, lecz można uaktualniać tylko wybrane składniki.

Pakiet pod lupą

Projektanci programu Nero poprawili w wersji 7 liczne szczegóły. Jednak dogłębne oględziny wykazują, że pod wypolerowaną szatą interfejsu tkwi jeszcze większy potencjał niż w poprzednich edycjach.

Dodawanie kodeków

Nero krzywi się, gdy zechcesz nagrać pliki w formacie OGG jako płytę kompaktową. Nie uda ci się wstawić plików tego rodzaju do kompilacji Audio CD, bo w standardowej konfiguracji pakietu nie ma odpowiedniego kodeka. Nie powinno to stanowić większego problemu, bo OGG jest formatem bezpłatnym, rozwijanym na zasadach open source. Można by więc dołączyć kodek do pakietu bez większego nakładu pracy i bez ponoszenia opłat licencyjnych. Czynność ta nadal pozostaje w gestii użytkownika. Może rozszerzać możliwości programu Nero, instalując wtyczki.

Na pochwałę zasługuje to, że interfejs do dodatkowych modułów w nowym Nero jest kompatybilny ze starszymi wersjami. Chcąc na przykład nagrywać utwory OGG, nie obejdziesz się bez bezpłatnej wtyczki Nxmyogg.DLL (dostępny pod adresem: www.bitburners.com/Software/Download/Audio_Software_and_Encoders/Nero_Audio_Plugins/OGG_Vorbis_v1.0.0.35/, rozmiar pliku: ok. 200 KB). Wprawdzie oficjalnie nie została przetestowana z Nero 7, jednak według naszych doświadczeń bezproblemowo współpracuje z nowym pakietem. Pobraną bibliotekę należy skopiować do katalogu przeznaczonego na wtyczki audio. Domyślnie jest to katalog C:\PROGRAM FILES\AHEAD\AUDIOPLUGINS. Lokalizację ustalisz za pomocą menu &Plik | Preferencje&. W tym oknie dialogowym znajdziesz ponadto spis wszystkich zainstalowanych kodeków dźwiękowych. Podobną metodą wyposażysz pakiet Nero w inne formaty plików audio. Zestawienie bezpłatnych wtyczek do pakietu Nero (np. takich formatów, jak FLAC, AAC, MP4 i LPAC) znajdziesz pod adresem www.bitburners.com/Software/Download/Audio_Software_and_Encoders/Nero_Audio_Plugins/.

Nagrywanie z wiersza poleceń

Począwszy od wersji 5.5, program Nero jest wyposażany w niepozorny plik Nerocmd.exe do nagrywania z poziomu wiersza poleceń. W wersji 7 jest on umieszczony domyślnie w katalogu C:\PROGRAM FILES\NERO\NERO7\CORE. Wbrew pozorom, Nerocmd zapewnia jeszcze więcej funkcji od wersji Nero z interfejsem graficznym. Szczegółową listę obsługiwanych parametrów otrzymasz, wpisując polecenie:

nerocmd > lista.txt

Z najbardziej istotnych parametrów warto wymienić m.in. --listdrives, który wyświetla zainstalowane napędy CD/DVD. Aby powiadomić program, który z napędów jest nagrywarką, użyj przełącznika --drivename <litera_napędu>. Parametrem --speed <prędkość> ustawisz żądane tempo nagrywania. Ponadto musisz przydzielić płycie etykietę składającą się maksymalnie z 28 znaków. Posłuży ci do tego przełącznik --iso. Aby Nerocmd nie wykonywał symulacji, lecz rzeczywiście nagrywał płytę, trzeba zastosować przełączniki --write i --real. Na końcu wiersza podaj zasoby, które mają znaleźć się na krążku. Na przykład, aby nagrać folder C:\BACKUP za pomocą napędu E: dwunastokrotną prędkością, wpisz polecenie:

nerocmd --write --real --iso backup --drivename e --speed 12 --recursive c:\backup

Oprócz tego Nerocmd potrafi kasować nagrane nośniki wielokrotnego zapisu (CD-RW). Poniższe polecenie usuwa z dwunastokrotną prędkością zawartość płyty włożonej do napędu E:

nerocmd --erase --entire --drivename e --speed 12

Oprócz standardowego formatu ISO z rozszerzeniem Joliet, program obsługuje również inne - np. popularny w Linuksie Rockridge. Takiej możliwości nie znajdziesz w graficznej wersji Nero.

Uprawnienia nagrywania

Po zainstalowaniu Nero w środowisku Windows XP lub 2000 nagrywać płyty mogą z reguły tylko użytkownicy, którzy mają uprawnienia administratora. Te systemy dają dostęp do sterowników napędów CD/DVD tylko uprzywilejowanym użytkownikom. Do tej pory można było temu zaradzić za pomocą bezpłatnego programu Nero BurnRights (dostępny pod adresem: www.nero.com, rozmiar pliku: ok. 700 KB). W wersji 7 Nero oferuje stosowny aplet w Panelu sterowania. Można tu ustawiać i anulować prawa do nagrywania.

Szybkie wyjście

Także nowa wersja Nero potrafi tworzyć krótki obszar lead out. Odpowiednia opcja znajduje się w menu &Plik | Preferencje& na karcie &Ustawienia zaawansowane&. Zależnie od nagrywarki, zapisywanie konwencjonalnego obszaru lead out może trwać nawet ponad minutę. Skrócenie lead outu przynosi zatem dwie korzyści. Jego tworzenie trwa o 10 do 20 sekund krócej, a ponadto zajmuje on mniej miejsca na płycie. Dzięki temu w trybie Disc At Once zmieścisz na nośniku aż 12 MB więcej danych. Pamiętaj jednak, że niektóre starsze odtwarzacze płyt kompaktowych mogą mieć problemy z odtwarzaniem płyt nagranych w ten sposób.

Skaner na wirusa

Pakiet Nero 7 Premium udostępnia nawet program antywirusowy. Skaner sprawdza nagrywane zasoby automatycznie przed rozpoczęciem zapisu. Analiza zastosowanych tu plików wykazała, że Nero posługuje się silnikiem antywirusowym Dr. Web (www.drweb.com). Według naszych testów, jego producent zapewnia stosunkowo często nowe wersje plików z sygnaturami. Funkcję aktualizowania znajdziesz w menu pomocy na pasku narzędzi w Nero 7 Premium.

Baza w Eksploratorze

Wprawdzie baza multimedialna w Nero Home nie działa zbyt wydajnie, jednak Nero Scout można stosować nie tylko w połączeniem z pozostałymi modułami Nero. Ciekawą funkcję bazy stanowią foldery wirtualne dostępne również w innych aplikacjach Windows. W oknie &Mój komputer& Eksploratora znajdziesz nowy obiekt Nero Scout. Gdy klikniesz go dwukrotnie, przywołasz bazę, w której możesz poruszać się niczym w strukturze folderów. Wymaga ona jednak wydajnego komputera, bo pochłania 25 MB pamięci RAM, a w czasie indeksowania ponadto dużą część mocy obliczeniowej.

Wnioski

Z powodu ogromnego zakresu funkcji ostatnie wersje pakietu Nero zyskały sobie przydomek "bloatware", czyli przeładowanego oprogramowania. Także Nero 7 Premium imponuje bogatą paletą możliwości. Poszczególne składniki pakietu sprawiają wrażenie uporządkowanych i dopracowanych, poza tym nie trzeba instalować całości. Instalator umożliwia wybranie żądanych elementów. Jeśli szukasz pakietu do zarządzania swoimi zasobami multimedialnymi, znajdziesz w Nero 7 Premium bardzo dobre oprogramowanie za rozsądną cenę.

Cena: 245 PLN

Więcej: http://www.alstor.com.pl