Net TV

W Sieci dostępnych jest wiele serwisów oferujących nie tylko tekstowe materiały, lecz także wiadomości w formacie wideo. Już dawno popularne zachodnie redakcje rozpoczęły walkę o internautów - serwisy największych stacji telewizyjnych, czy dzienników są nieustannie rozbudowywane oraz na bieżąco aktualizowane i pracują nad nimi dziesiątki osób. Niestety, nasze rodzime serwisy informacyjne pozostają w tym względzie daleko w tyle - dwa z nich udostępniają internautom wiadomości w formacie wideo - TVP3 oraz TVN24 współpracujące z portalem Onet. TVN24 stara się dogonić światową czołówkę. Testy interaktywnej telewizji prowadzi już Dialog.

Net TV

Popularność internetowych wiadomości wideo wzrasta. Jest to jak najbardziej uzasadnione w dobie czasów, gdy informacja stanowi niezwykle cenny towar. Aktualności tekstowe wzbogacone o odpowiedni materiał wideo powodują, iż użytkownik o każdej porze dnia i nocy ma dostęp do informacji - co najważniejsze - uzupełnianych na bieżąco. O ile zachodnie stacje telewizyjne oraz serwisy informacyjne coraz powszechniej wykorzystują przekaz wideo w Sieci, w Polsce tego typu praktyki jak do tej pory stanowią znikomy procent rynku. Wyjątkiem w tej kwestii mogą być serwisy TVP3 oraz TVN24. Do uruchomienia interaktywnej telewizji przymierza się równiez telefonia Dialog (pisaliśmy o tym szerzej w artykule: Testy telewizji interaktywnej w Dialogu). Również w Polsce zauważalne jest już rosnące zainteresowanie tego typu usługami, tak jak ma to miejsce w przypadku video-on-demand. Pierwsze testy tej usługi prowadzi już między innymi Małopolska Telewizja Kablowa. Na przeszkodzie stoi niestety brak odpowiedniej infrastruktury (pisaliśmy o tym szerzej w artykule: Płacę, żądam i oglądam - filmy w Sieci). Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych, światowych serwisów oferujących aktualności wideo, w tym również te obecne na polskim rynku.

CNN.com

Net TV

Serwis informacyjny CNN.com

Bardzo dużo, często aktualizowanych materiałów. Jakość obrazu jest bardzo dobra, nawet przy odtwarzaniu wybranych wiadomości na pełnym ekranie. CNN.com oferuje duże ilości różnorodnych informacji - od wywiadów z politykami, poprzez pogodę, aż do aktualnych wydarzeń np. w Iraku. Przeglądanie dostępnych wiadomości odbywa się w sposób bardzo wygodny - okienko RealPlayera (jedynie za pomocą tego programu odtwarzać można informacje z omawianego serwisu) podzielone jest na dwie części - z jednej strony oglądać można wybraną wiadomość, zaś obok znajduje się lista dostępnych tematów. Problematyczny jest brak możliwości przetestowania serwisu, bez podania numeru karty kredytowej podczas procesu rejestracji.

Opłaty: 4,95 USD za miesiąc w pakiecie umożliwiającym dostęp jedynie do zasobów CNN albo 9,95 USD w ramach RealOne SuperPass (szerszy opis poniżej), dzięki któremu oglądać można wiadomości z CNN, ABC News, CBS News, BBC oraz NBR.

Reklamy: Materiały promocyjne w serwisie CNN występują bardzo rzadko i są one zazwyczaj bardzo krótkie.

Format sygnału zgodny z programem: RealPlayer

Washingtonpost.com

Net TV

Serwis informacyjny Washington Post

Część materiałów serwisu przygotowywana jest przez dziennikarzy Washington Post - jednej z największych redakcji na świecie - stoi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Aktualizacje dokonywane są dość często. Zasoby serwisu są ciekawe i różnorodne. Dodatkowo, dobra jest jakość udostępnianych wiadomości. Niestety większość materiałów pochodzi z innych portali informacyjnych współpracujących z washingtonpost.com - zbyt mało zasobów tworzone jest przez dziennikarzy serwisu.

Opłaty: Serwis udostępnia swoje zasoby bez pobierania opłat.

Reklamy: Banner na każdej stronie serwisu.

Format sygnału zgodny z programem: RealPlayer

FoxNews.com

Net TV

Serwis informacyjny FoxNews

Telewizja FoxNews jest uważana za jedną z najlepszych stacji informacyjnych na świecie - ich serwis internetowy również stoi na wysokim poziomie. Materiały są aktualizowane bardzo często. Użytkowników słabszych łącz internetowych ucieszy też informacja o możliwości wyboru jakości przesyłanego obrazu. Brak listy wszystkich nowych wiadomości oraz słabo uwidocznione odnośniki do materiałów filmowych.

Opłaty: Serwis udostępnia swoje zasoby bez pobierania opłat.

Reklamy: Banner umieszczony obok miejsca, w którym wyświetlany jest materiał filmowy oraz dość długie spoty reklamowe przed oczekiwanym zasobem.

RealOne SuperPass

Net TV

Serwis RealOne SuperPass

Producent popularnej aplikacji do odtwarzania mediów strumieniowych, stworzył dla swoich klientów możliwość korzystania z największych serwisów informacyjnych - CNN, ABC News, CBS News, BBC, NBR oraz kilku stacji radiowych. Jakość materiałów jest bardzo dobra, a lista dostępnych materiałów jest przemyślana oraz wygodna w użyciu. Zasmuca brak możliwości przetestowania serwisu bez wcześniejszej rejestracji, do której potrzebne jest podanie numeru karty kredytowej.

Opłaty: 9,95 USD miesięcznie

Reklamy: Bardzo mało, rzadko pojawiających się krótkich filmików promocyjnych.

Feedrom.com

Net TV

Serwis informacyjny Feedroom

Wiadomości w serwisie pochodzą z różnych źródeł - m.in. NBC, Tribune, GBC i są uporządkowane w różnego typu kategorie (np. "wojna w Iraku", "musisz zobaczyć", itp.). Serwis posiada bardzo ciekawy i wygodny wygląd, a jakość udostępnianych zasobów jest bardzo dobra. Serwis nie udostępnia dokumentów własnej produkcji, wiadomości jest mało, a jakość jest czasem bardzo słaba.

Opłaty: Serwis udostępnia swoje zasoby bez pobierania opłat.

Reklamy: Przed streamingowanymi wiadomościami zdarzają się materiały promocyjne.

Format udostępnianego sygnału zgodny z programem: Windows Media Player

NYTimes.com

Net TV

Serwis informacyjny NYTimes

Materiały udostępniane w serwisie stoją na bardzo wysokim poziomie - tworzone są przez dziennikarzy jednego z najbardziej poczytnych dzienników w Stanach Zjednoczonych. Jakość udostępnianych dokumentów jest dobra. Wiadomości dostępnych w serwisie jest mało, nie ma działu, w którym byłyby one zebrane w jednym miejscu.

Opłaty: Serwis udostępnia swoje zasoby bez pobierania opłat.

Reklamy: Krótkie spoty reklamowe przed każdym dokumentem.

Format udostępnianego sygnału zgodny z programem: Windows Media Player

ABCNews.com

Net TV

Serwis informacyjny ABCNews

Serwis aktualizowany jest całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Materiałów jest dużo, serwis szczególnie bogaty jest w wywiady oraz aktualności. W serwisie tym nie brak plotek z życia popularnych ludzi oraz komentarzy na temat codziennych wydarzeń. Jakość udostępnianych materiałów jest przeciętna. Niestety, niektóre materiały retransmitowane są 'na żywo' i nie ma możliwości późniejszego odtworzenia ich od początku. ABCNews.com bogate jest w różnego rodzaju pop-up'y, co utrudnia korzystanie z serwisu.

Opłaty: 4,95 USD za miesiąc w pakiecie umożliwiającym dostęp jedynie do zasobów ABCNews albo 9,95 USD w ramach RealOne SuperPass (szerszy opis poniżej), dzięki któremu oglądać można wiadomości z CNN, ABC News, CBS News, BBC oraz NBR.

Reklamy: Bardzo mało krótkich spotów promocyjnych.

CBSNews.com

Net TV

Serwis informacyjny CBSNews

Jest to bardzo przemyślany serwis, który zdaje się być najbardziej przyjazny dla użytkownika - odnośniki do streamingowanych wiadomości są doskonale widoczne, a tuż obok obszaru w którym 'wyświetlany' jest interesujący nas dokument znajduje się lista innych, najnowszych aktualności. Jakość niektórych udostępnianych przez serwis dokumentów jest słaba, a czasem wiadomości uruchamiają się w dość długim czasie.

Opłaty: Serwis udostępnia swoje zasoby bez pobierania opłat.

Reklamy: Materiały promocyjne - w postaci krótkich spotów - zdarzają się rzadko.

Format udostępnianego sygnału zgodny z programem: RealPlayer, Windows Media Player

BBC.co.uk

Net TV

Serwis informacyjny BBC

Brytyjski serwis udostępnia bardzo wiele, różnorodnych wiadomości. Materiały dostępne na stronie stoją na wysokim poziomie merytorycznym oraz są często aktualizowane. Jakość streamingowanych wiadomości jest słaba, często 'zacina' się podczas oglądania.

Opłaty: 4,95 USD za miesiąc w pakiecie umożliwiającym dostęp jedynie do zasobów BBC albo 9,95 USD w ramach RealOne SuperPass

Reklamy: Brak.

Format udostępnianego sygnału zgodny z programem: RealPlayer

TVP3

Net TV

Serwis informacyjny TVP3

Jedna z dwóch polskich stacji telewizyjnych (poza TVN24), która udostępnia swoje materiały w Internecie. Niestety serwisowi telewizji regionalnej wiele jeszcze brakuje do portali wielkich zachodnich stacji informatycznych, udostępniających dziesiątki dokumentów - ze strony pobrać można jedynie poranne wydanie kuriera. Serwis TVP3 działa wolno, długo trzeba czekać na streamingowane wydanie kuriera. Jakość dokumentu jest słaba.

Opłaty: Serwis udostępnia swoje zasoby bez pobierania opłat.

Reklamy: Brak.

Info.onet.pl (TVN24)

Net TV

Serwis informacyjny TVN24 w Onet

W serwisie informacyjnym portalu Onet znaleźć możemy dokumenty wykonane przez dziennikarzy stacji telewizyjnej TVN24. Materiałów udostępnianych na stronie jest dużo, są one często aktualizowane, a ich jakość jest wyśmienita. Dostępne jest także archiwum umieszczonych w poprzednich dniach newsów, które pozwala obejrzeć zasoby sprzed 15 dni. Dużym utrudnieniem - szczególnie dla osób posiadających słabsze łącza internetowe - jest brak możliwości wyboru jakości pobieranego pliku.

Opłaty: Serwis udostępnia swoje zasoby bez pobierania opłat.

Reklamy: Brak.