NetBeans 5.0 - godny konkurent Eclipse'a

Pojawiła się finalna wersja NetBeans 5.0 IDE - zintegrowanego środowiska programistycznego dla Javy. Od pojawienia się poprzedniego "dużego" wydania - 4.0 - minął ponad rok. W tym czasie środowisko mocno ewoluowało i zyskało wiele nowych, bardzo ciekawych funkcji. Oprócz tworzenia programów desktopowych, NetBeans 5.0 wspomaga użytkownika także przy budowaniu aplikacji biznesowych dla platformy Java 2 Enterprise Edition (J2EE), serwisów webowych, czy też programów dla urządzeń mobilnych z wykorzystaniem Java 2 Micro Edition (J2ME). NetBeans 5.0 wśród wielu nowinek posiada między innymi całkowicie nowy moduł do projektowania interfejsu użytkownika, wsparcie dla większej liczby serwerów J2EE oraz bardziej zaawansowaną obsługę CVS.

Środowisko NetBeans w wersji 5.0 stało się poważnym konkurentem dla Eclipse'a - jego twórcy postawili na rozszerzanie funkcji (przez system pluginów) oraz przyciąganie nowych użytkowników (poprzez implementowanie nowych funkcji i poprawianie już istniejących). Poniżej przedstawiamy listę zmian i nowości w najnowszej wersji tego doskonałego narzędzia.

Matisse - budowanie interfejsu użytkownika

NetBeans 5.0 - godny konkurent Eclipse'a

Budowanie interfejsu użytkownika z edytorem Matisse

Nawet początkujący programiści, bez specjalnej znajomości złożonych mechanizmów działania menedżerów wyglądu z Java Swing, mogą teraz w łatwy sposób zaprojektować ramki, czy okienka. Edytor sugeruje użytkownikowi wyrównanie i odstępy pomiędzy układanymi komponentami, co znacznie skraca czas potrzebny na sensowne poukładanie kontrolek. Okna, zaprojektowane prze Matisse, będą równie dobrze wyglądać na wszystkich platformach systemowych, na których będziemy uruchamiać naszą aplikację.

J2EE - aplikacje biznesowe - więcej i łatwiej

NetBeans 5.0 - godny konkurent Eclipse'a

Nowe serwery aplikacji dostępne w NetBeans 5.0

Developerzy projektujący aplikacje biznesowe z wykorzystaniem NetBeans, również nie rozczarują się nową wersją. Zestaw konektorów do serwerów aplikacji wzbogacił się o JBoss 4 i BEA WebLogic 9. Także istniejące już wsparcie dla Apache Tomcat zostało rozszerzone, można teraz na przykład ustawiać opcje maszyny wirtualnej, w której jest uruchamiany, bezpośrednio w środowisku.

Jeżeli chodzi o aplikacje webowe, to znacznie ułatwiono użytkownikom tworzenie projektów wykorzystujących JSF (JavaServer Faces) i Struts. Środowisko automatycznie dodaje do projektu wszystkie wymagane biblioteki i tworzy pliki konfiguracyjne. Przy edycji plików konfiguracyjnych mamy dostęp do asystenta podpowiadającego kod, a także funkcji, która kreuje wszystkie wymagane elementy konfiguracji. Istnieje także możliwość dodania funkcjonalności webowej (JSF lub Struts) do już istniejących aplikacji.

Rozszerzono także wsparcie dla usług webowych (web services). NetBeans pozwala na tworzenie klientów tych usług w standardowych aplikacjach J2SE (Java 2 Standard Edition). Wszystkie wymagane biblioteki są dołączone do środowiska i nie ma potrzeby ich doinstalowywania. Dodano także nowy kreator, pozwalający na tworzenie pliku WSDL i generowanie na jego podstawie usługi webowej.

Edycja - szybciej i przyjemniej

Edytor kodu doczekał się wielu mniejszych i większych usprawnień. Dodano między innymi system podpowiedzi przy generowaniu kodu, paletę komponentów pomocną przy projektowaniu stron HTML i JSP, edytor SQL wzbogacono o kolorowanie składni, poprawiono edycję plików XML i dodano funkcję zaznaczania w kodzie błędów, ostrzeżeń, bookmarków, czy miejsc zaznaczonych przez użytkownika (TODO), przy pomocy dobrze widocznych pasków.

System podpowiadania kodu działa teraz sprawniej i daję więcej opcji do wyboru. Automatyczne generatory kodu wzbogaciły się o definiowalne szablony oraz anonimowe klasy wewnętrzne, gettery i settery oraz nadpisywane i implementowane metody. Dostępne są również skróty generujące żądany kod (np. wpisując AIOO otrzymujemy ArrayIndexOutOfBoundsException).

Znacznie rozszerzono zbiór funkcji refaktoringu, wśród nowości pojawiły się między innymi:

- Safe Delete;

- Use Supertype where Possible;

- Move Inner to Outer Level;

- Pull Up i Push Down;

- Convert Anonymous to Inner;

- Extract Method, Interface, Super Class.

Od nowa został napisany system kontrolowania wersji (CVS = Concurrent Versions System). Środowisko automatycznie rozpoznaje które pliki projektu są kontrolowane i pokazuje wszystkie zmiany w okienku "Versioning". CVS jest również dobrze zintegrowany z funkcjami refaktoringu. Dostępna jest także funkcja "Diff" (= Porównanie), przy pomocy której można szybko zobaczyć różnice w pojedynczym pliku, folderze, pakunku, czy też całym projekcie. Dodatkowo nowy moduł CVS pozwala współdzielić nie tylko źródła projektu, ale także metadane, takie jak ustawienia środowiska. Nowy moduł CVS można zobaczyć w akcji w prezentacji Flash.

J2ME - jeszcze nie było tak łatwo

NetBeans 5.0 - godny konkurent Eclipse'a

NetBeans Mobility Pack 5.0

Jako dodatek do środowiska dostępny jest moduł do tworzenia aplikacji na platformę mobilną J2ME. NetBeans Mobility Pack 5.0 umożliwia wizualne projektowanie nie tylko form, ale także "przebiegu" - kolejności wywoływania funkcji i okien w projektowanym MIDlecie (aplikacji J2ME). Chcąc szybko rozpocząć projektowanie takich aplikacji, możemy skorzystać z tutorialu dostępnego na witrynie producenta.

Profiler - dopieszczanie aplikacji

NetBeans 5.0 - godny konkurent Eclipse'a

NetBeans Profiler

Kolejnym dodatkiem jest narzędzie do mierzenia wydajności i wyszukiwania "wąskich gardeł" w aplikacji, tzw. profiler. Wykorzystywany jest on przy optymalizacji działania programów, gdyż potrafi badać czas wykonywania poszczególnych ich części, czy rozmiar alokowanej przez obiekty pamięci. Wykorzystując to narzędzie w łatwy sposób można znaleźć części kodu, które są najdłużej wykonywane i zoptymalizować je w celu poprawienia wydajności.

Nowy Profiler pozwala między innymi na:

- badanie tylko wybranej części aplikacji, podczas gdy reszta będzie działała z pełną prędkością, bez spowolnienia związanego z monitorowaniem;

- bezproblemowe rozłączanie i podłączanie się do już uruchomionych aplikacji;

- selektywne badanie wydajności części aplikacji, co pozwala na uzyskanie dokładnych wyników, szczególnie w wielowątkowych aplikacjach, pracujących pod dużym obciążeniem, jak na przykład aplikacje webowe, czy biznesowe;

- "profilowanie" pamięci. Badanie liczby kreowanych obiektów, czasu ich życia i innych właściwości, co pozwala na szybkie odnalezienie "wycieków" pamięci, czy alokowania zbyt dużej ilości obiektów;

- badanie pracy wątków;

- zapisanie wyniku analizy działania programu w celu późniejszej obróbki.

Więcej o analizie wydajności aplikacji można dowiedzieć się ze stron Wikipedii, czy z witryny producenta.

I to wszystko za darmo

Środowisko NetBeans jest dostępne za darmo na wszystkie najpopularniejsze platformy systemowe: Widows, Linux, Solaris (zarówno x86, jak i SPARC), oraz MacOS X. Można je pobrać bezpośrednio ze strony producenta.

Więcej informacji: strona projektu NetBeans.