NetBeans 6.0: pogromca Eclipse tuż, tuż

Już w listopadzie ma się ukazać kolejna, "okrągła" wersja zintegrowanego środowiska programistycznego NetBeans. Środowisko to było wcześniej postrzegane jako przywiązane tylko i wyłącznie do Javy, w przeciwieństwie do platformy Eclipse, stanowiącej doskonałą bazę, na której powstało wiele narzędzi dla innych języków programowania i nie tylko. Nadchodząca wersja zrywa na dobre z tym wizerunkiem, chociaż już wcześniej były ku temu przesłanki, kiedy udostępniono zestaw narzędzi dla języków C/C++. Co więc przyniesie nam NetBeans 6.0, którego finalna wersja ma się pojawić już za dwa miesiące? Przyjrzyjmy się pokrótce pierwszej testowej wersji beta środowiska.

Od dawna już NetBeans, za którego rozwojem stoi firma Sun Microsystems, i Eclipse, wspierany wcześniej przez kolejnego giganta - IBM - a teraz mający za sobą wiele firm aktywnie uczestniczących w pracach nad jego rozwojem, były uważane za konkurentów. Wszelkie zestawienia i porównania w większości wychodziły na korzyść "zaćmionego" środowiska. Jednak od poprzedniej, "okrągłej" wersji dystans dzielący oba środowiska zaczął się gwałtownie kurczyć i NetBeans nie tylko doganiał konkurenta, lecz w pewnych aspektach nawet znacznie go prześcignął, jak choćby we wsparciu do tworzenia aplikacji na mobilną platformę J2ME (Java 2 Micro Edition).

Nadchodząca wersja szósta środowiska ma szansę jeszcze bardziej zniwelować braki i - kto wie? - może jeszcze bardziej zagrozić konkurentowi, który był do tej pory niekwestionowanym liderem na rynku otwartych narzędzi programistycznych. Przyjrzyjmy się więc dokładniej, co zaoferuje deweloperom nadchodząca wersja "sieciowych ziarenek".

O poprzedniej wersji NetBeans pisaliśmy już wcześniej w artykule "Konkurencja Eclipse rośnie w siłę - NetBeans 5.5". Mająca się pojawić już za dwa miesiące szósta wersja tego zintegrowanego środowiska programistycznego też na pewno mile zaskoczy użytkowników bogactwem nowych funkcji i doszlifowaniem tych, już istniejących. Standardową funkcjonalność platformy użytkownicy mogą rozszerzać poprzez doinstalowywanie dodatków. Umożliwiają one między innymi łatwe projektowanie aplikacji dla urządzeń mobilnych z wbudowaną technologią J2ME, aplikacji biznesowych opartych na Java Enterprise Edition 5, czy rozwiązań webowych z możliwością wizualnego projektowanie witryn WWW z wykorzystaniem technologii JSF (JavaServer Faces), AJAX oraz usług sieciowych (web services).

NetBeans 6.0: pogromca Eclipse tuż, tuż

Wbudowane wsparcie dla Ruby/RoR

Oprócz tego w najnowszą wersję NetBeans wbudowano pełne wsparcie zapewniającego możliwość tworzenia rozwiązań w językach dynamicznych Ruby i JRuby (który jest stuprocentową implementacją Ruby napisaną w Javie i uruchamianą w jej maszynie wirtualnej). Oznacza to nie tylko pojawienie się nowych typów projektów, możliwości podstawowej edycji kodu, czy podświetlania składni, ale także korzystania ze wszystkich innych dobrodziejstw platformy przy tworzeniu aplikacji w Ruby, począwszy od zintegrowanego debuggera, podpowiedzi i dokańczania składni, automatycznego tworzenia struktury katalogów aplikacji, szybkich poprawek i kontekstowej pomocy, kończąc na możliwości tworzenia i uruchamiania testów jednostkowych oraz analizie kodu pozwalającej łatwo wyśledzić popełnione błędy. Praca z edytorem RHTML jest bardzo łatwa i przyjemna, a na witrynie producenta można obejrzeć film prezentujący nowe możliwości środowiska. Dodatkowo wsparcie to rozszerza się na framework do tworzenia aplikacji webowych Ruby on Rails i sprawia, że ich tworzenie staje się dużo wygodniejsze i szybsze.

Aktualizacja: 04 grudnia 2007 14:53

Dodaliśmy plik instalacyjny.