NetBeans 6.1 - szybko, łatwo i przyjemnie

Kilka dni temu pojawiła się kolejna wersja zintegrowanego środowiska programistycznego NetBeans. Wersja 6.1 to niezwykle ważna aktualizacja, zawierająca sporo nowości i jeszcze bardziej zrywająca z przywiązaniem do Javy (sporo pracy włożono między innymi w poprawę współpracy z Ruby). Wydaje się, że środowisko to stanowi coraz lepszą alternatywę dla królującego na rynku konkurencyjnego Eclipse, które do tej pory stanowiło doskonałą platformę nie tylko dla programistów Javy. Przyjrzyjmy się pokrótce nowościom, które proponuje nam NetBeans 6.1...

Dystans dzielący konkurujące środowiska ostatnimi czasy gwałtownie się kurczy i w niektórych sferach NetBeans, za którego rozwojem stoi firma Sun Microsystems, znacznie już wyprzedził Eclipse, wspieranego przez kolejnego giganta - IBM. Jako przykład można tu podać choćby wsparcie przy tworzeniu aplikacji na mobilną platformę J2ME (Java 2 Micro Edition). Wcześniej, wszelkie porównania i zestawienia w większości wychodziły na korzyść Eclipse, jednak od kilku ostatnich wersji NetBeans systematycznie niweluje braki i staje się naprawdę mocnym narzędziem, które poważnie zagraża konkurentowi będącemu do tej pory niekwestionowanych liderem na rynku otwartych narzędzi programistycznych.

Nowości, nowości...

NetBeans 6.1 - szybko, łatwo i przyjemnie

Katalog ssług SaaS

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem "NetBeans 6.0: pogromca Eclipse tuż, tuż", w którym pisaliśmy o przełomowych zmianach w poprzedniej, "okrągłej" wersji środowiska. Gruntownej przebudowy doczekał się edytor kodu, który zyskał mocno poprawiony system dokańczania i podpowiadania składni, możliwość definiowania zwijanych regionów kodu, jak również przydatną funkcję podświetlania w kodzie wybranych słów kluczowych. Menedżer dodatków i aktualizacji zyskał wtedy całkiem nową postać, która umożliwiała łatwiejsze wyszukiwanie modułów do zainstalowania, dodawanie nowych centrów aktualizacji i zarządzanie całym środowiskiem.

W wersji 6.0, ze środowiskiem zintegrowano między innymi Profilera, który pozwala na łatwą optymalizację działania budowanych aplikacji poprzez testowanie ich wydajności i skuteczne wyszukiwanie "wąskich gardeł". Dodano także standardowo funkcjonalność UML, zapewniającą generowanie, a także synchronizację kodu na podstawie diagramów.