NetNewsWire - wprost do informacji

Firma Ranchero Software zaprezentowała kolejną odsłonę swojego czytnika RSS o nazwie NetNewsWire. Obecna wersja nosi oznaczenie 1.0.6 i jest dostępna w dwóch wariantach: bardziej rozbudowanej wersji płatnej oraz w darmowej wersji Lite.

Format RSS (Rich Site Summary) jest formatem opartym na języku XML. Jego głównym założeniem jest udostępnianie oraz dystrybucja aktualności oraz informacji z czołowych serwisów internetowych. Do korzystania z formatu potrzebny jest specjalny program odczytujący - tzw. "agregator". Pobiera on z serwisów internetowych oferujących usługę RSS wiadomości, które są możliwe do odczytania z poziomu aplikacji.

Program NetNewsWire jest przeznaczony dla systemów Mac OS X w wersji 10.2 lub wyższych. Do funkcjonowania wymaga również posiadania przeglądarki Safari 1.0. Główne okno programu podzielone jest na 3 części. Układ ich rozmieszczenia przypomina program pocztowy. Po lewej stronie zamieszczone są serwisy, z których pobieramy wiadomości. Po prawej stronie na górze wyświetlają się nagłówki tych wiadomości, a poniżej podgląd ich treści. W zapanowaniu nad wielką ilością serwisów internetowych wspomoże moduł Sites Drawer. Za jego pomocą możemy importować oraz eksportować pliki RSS do innych, zgodnych z formatem programów. Bardzo przydatną funkcją jest RSS Autodiscovery. Pozwala ona na automatyczne wyszukiwanie modułu RSS na odwiedzanej przez nas witrynie internetowej. Poszczególne kanały informacyjne mogą być grupowane tematycznie.

NetNewsWire został wyposażony w narzędzie Weblog Editor, które pozwala na wysyłanie wiadomości do serwisów oferujących blogi internetowe. Lista obsługiwanych serwisów jest całkiem pokaźna i zawiera między innymi takie pozycje, jak: Blogger, Movable Type, LiveJournal oraz Radio UserLand. Każdemu z użytkowników również przyda się podręczny notatnik, do którego będą mogli skopiować treść odczytywanych wiadomości.

Pełna wersja NetNewsWire kosztuje 39,95 USD w wersji jednostanowiskowej. Wersja wielostanowiskowa kosztuje 29,95 USD.

Wersja NetNewsWire Lite jest bezpłatna i do pobrania z naszego FTP'a: http://www.idg.pl/ftp/mac_184/NetNewsWire%20Lite%201.0.6.html

Więcej informacji: http://ranchero.com/netnewswire/


Zobacz również