NetWare z Windows

Microsoft wprowadzi do sprzedaży Services for NetWare 5.0, narzędzie pozwalające na swobodną wymianę danych w sieciach opartych na systemie Windows 2000 i Novell NetWare.

Kilka miesięcy temu Microsoft poinformował o udostępnieniu narzędzi do integrowania systemów Unix z Windows 2000. W ostatnich dniach pakiet został uzupełniony o narzędzia do systemu NetWare. Pozwolą one na swobodną wymianę danych między Novell Directory Service i Microsoft Active Directory.

Zastosowanie Services for NetWare 5.0 (SFN5) umożliwia swobodną synchronizację kont użytkowników obu systemów, wraz z hasłami dostępu. Pakiet zawiera także narzędzia wspierające zamianę serwera plików i drukarek. Dzięki File Migration Utility będzie można pod systemem Windows łatwo zarządzać plikami utworzonymi w sieciach "novellowych". Zaproponowane narzędzia będą emulować NetWare 5, ale interfejs zostanie oparty na produktach giganta z Redmont. Producent uważa, iż dzięki temu posunięciu około 30% użytkowników NetWare zacznie korzystać z jego systemu.

Neil MacDonald, analityk z Gartner Group, uważa, iż SFN5 przyda się nie tylko osobom zamierzającym zmienić system w swoim przedsiębiorstwie. Zapewni on również bezkonfliktową koegzystencje obu systemów. Microsoft zapowiada, iż pakiet Services for NetWare 5.0 dostępny będzie już pod koniec bieżącego miesiąca, a jego cena wyniesie 149 dolarów.


Zobacz również