Netbook jedynym komputerem dla 11% badanych

Przeprowadzone przez agencję ABI Research badania dowiodły, że dla 11% Amerykanów netbook stanowi jedyny komputer, z jakiego korzystają. 79% spośród pytanych stwierdziło, że tego typu urządzenie może być jedynie uzupełnieniem dla komputera stacjonarnego lub notebooka.

Według badanych najpoważniejszą przeszkodą w wykorzystywaniu netbooka jako podstawowego komputera jest jego zbyt mała wydajność. Równie poważny problem stanowią małe wymiary, które wpływają negatywnie na wygodę korzystania z takiego komputera. Na chwilę obecną jedyną zaletą netbooków może być ich cena, co w obecnej sytuacji ekonomicznej może mieć wpływ na decyzje podejmowane przez klientów.

Według analityków uzyskane wyniki nie są niczym zaskakującym, jednak mogą sugerować, że udział netbooków w rynku pecetów nie jest tak duży, jak jeszcze do niedawna sądzono. W 2008 roku wśród wszystkich sprzedanych komputerów PC 7% stanowiły urządzenia tego typu - wynika z danych przedstawionych przez firmę analityczną IDC. Nie wiadomo jednak jaka przypadła im rola: czy stały się one uzupełnieniem czy zastąpiły wykorzystywane do tej pory notebooki.

Również producenci sprzętu nie do końca wiedzą jaką przyjąć strategię rynkową w stosunku do takiego sprzętu. Podczas gdy Acer zdetronizował ASUSa pod względem ilość sprzedanych netbooków, o tyle bardziej tradycyjni producenci komputerów, jak Dell czy Apple, wciąż wstrzymują się w wejściem na ten rynek. Przeszkodą dla nich są przede wszystkim zbyt małe wymiary tego typu urządzeń uniemożliwiające wygodną pracę oraz zbyt mała ich wydajność. Jednak nie oznacza to, w przypadku Apple, że netbook z logiem nadgryzionego jabłka nigdy nie pojawi się na rynku.