Netbook w korporacji

Stosowanie netbooków w dużych firmach od początku ich sprzedaży budziło wiele wątpliwości. Zminiaturyzowane komputery nie posiadają napędów optycznych, a kilkucalowe ekrany mogą powodować zmęczenie podczas dłuższej pracy. Mimo to, część analityków twierdzi, że pod koniec 2009 r. popularność netbooków w korporacjach znacznie wzrośnie wraz z premierą Windows 7, pojawieniem się nowych procesorów i modułów zapewniających bezpieczeństwo danych.

Netbooki nie doczekały się jeszcze jednoznacznej definicji w branży komputerowej. Wszystkie urządzenia tego typu charakteryzuje jednak kilka wspólnych cech. Są to małe, mobilne komputery o przekątnej ekranu od 7 do 11 cali (zwykle), niewielkiej wadze, wyposażone w energooszczędne procesory i pozbawione popularnych pamięci masowych (dyski twarde, nagrywarki dvd), które są zastąpione kartami typu flash. Zaletami netbooków są zaś niewątpliwie ich wymiary, pełna klawiatura (bez części alfanumerycznej), niska cena i zintegrowane moduły do łączności bezprzewodowej - ta ostatnia funkcja jest priorytetowa dla notebooków. Wśród głównych producentów znajdują się takie firmy, jak: Asus, HP, Acer czy Dell.

"Funkcjonalność dzisiejszych netbooków jest porównywalna do notebooków z 2003 r." - przekonuje Rob Enderle z Enderle Group. Dla wielu zastosowań biznesowych netbooki mogą być wystarczające, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ich gabaryty i cenę. Jednak, jak dodaje Andrew Borg z Aberdeen Group "większość obecnie produkowanych mini komputerów nie jest w stanie obsłużyć aplikacji multimedialnych, które coraz częściej są wykorzystywane w korporacyjnej codzienności."

Analitycy prognozują, że sytuacja na rynku netbooków zauważalnie zmieni się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Nowe wersje procesorów Intel Atom oraz Qualcomm SnapDragon, opracowanych głównie z myślą o netbookach, taniejące pamięci flash (SSD) oraz premiera Windows 7 - to najważniejsze przesłanki skłaniające ku powyższym wnioskom. Szczególnie aspekt systemu operacyjnego jest tu istotny. Microsoft nie mógł promować Visty w netbookach ze względu na jej wysokie wymagania sprzętowe, stąd też masowe wykorzystanie systemu Windows XP. Najczęściej wykorzystywana jest jednak wersja Home, która w środowisku korporacyjnym nie zawsze się sprawdzi. Do czasu premiery Windows 7 eksperci zalecają zatem zakup XP Professional.

Netbook w korporacji

HP Mini 2140

Promocji netbooków towarzyszą także próby sprzedawania ich z Linuksem. Udział systemu z pingwinem w tle nie jest jednak znaczący - najwięksi producenci netbooków, Asus i Acer, oferują Linuksa w zaledwie 30% swoich sztandarowych Eee PC oraz AspireOne. Według części analityków odsetek ten będzie raczej spadał, nawet mimo pojawiających się pogłosek o wykorzystaniu systemu Android (wspólne dzieło Google i Open Handset Alliance) w netbookach.

Eksperci podkreślają również, że firmy chętniej będą sięgać po mini komputery, gdy zostaną w nich poprawione kwestie związane z bezpieczeństwem danych. Według analiz Enderle Group w przypadku tak małych urządzeń (zwiększa się prawdopodobieństwa ich zagubienia) koniecznością stanie się wyposażenie netbooków w procesory kryptograficzne (najczęściej oparte na Trusted Platform Module) i czytniki biometryczne.