Netbooki: ich zalety są również ich wadami

Netbooki zdobywają coraz większą popularność na całym świecie. Wraz ze wzrostem ich sprzedaży nie idzie jednak w parze świadomość właścicieli odnośnie bezpieczeństwa zgromadzonych na nich danych.

Czytaj też: Rankingi PC Worlda - netbooki

Podstawowym zagrożeniem netbooków jest to, co stanowi ich główną zaletę: rozmiar. Będąc znacznie mniejszymi od tradycyjnych laptopów są znacznie częściej zabierane w różne miejsca przez ich właścicieli. I bardzo często są to miejsca, w których tradycyjny notebook by się nie sprawdził. W związku z tym istnieje znacznie większe niebezpieczeństwo, że taki sprzęt zostanie zgubiony lub ukradziony.

Kolejną przyczyną większego zagrożenia dla danych znajdujących się na dysku netbooka może być to, że zainstalowany na nich system operacyjny nie zawsze jest najnowszy (np. Windows XP zamiast Visty, jak ma to miejsce w przypadku notebooków). Przyczyną tego jest moc obliczeniowa tych komputerów, dla których Vista posiada zbyt duże wymagania sprzętowe, aby zapewnić komfortową pracę.

Niebezpieczna może być również wszechobecna łączność WiFi. Umożliwia ona nie tylko bezprzewodowe łączenie się z Internetem, ale także daje możliwość ingerencji osób trzecich w informacje zapisane na dysku twardym.

Popularność tego rodzaju sprzętu również nie zapewnia im bezpieczeństwa. Dzięki wciąż rosnącemu popytowi, sprzedaż kradzionego netbooka nie jest rzeczą trudną. A to kolejny powód, aby mieć swój sprzęt zawsze na oku.

Wygląda więc na to, że to, co na początku miało być zaletą netbooków, stało się również jedną z ich wad.