Netbooki mają się całkiem dobrze. A jaka czeka je przyszłość?

Na tegorocznych targach Computex 2011 z pewnością rządzą tablety. Netbooki nie dają jednak za wygraną! Komu kibicujesz?


Trwające właśnie targi Computex 2011 należą do tabletów. Czy to jednak oznacza, że tak popularne do tej pory netbooki idą w odstawkę i już zostały skazana na wymarcie? Zdecydowanie nie! Producenci bowiem o nich nie zapomnieli.

Nowe modele netbooków na targach Computex - przykłady

Asus, czyli pionier na rynku netbooków, zaprezentował na swoim stoisku dwa nowe modele tych niewielkich i tanich komputerów. Noszą one oznaczenia Eee PC 1025 C oraz 1025 CE i oba pracują pod kontrolą Windows oferując swoim użytkownikom możliwość skorzystania z takich funkcji jak np. Instant On, która pozwala na uruchomienie systemu z trybu uśpienia w zaledwie 2 sekundy. Oba komputery powinny pojawić się w sprzedaży w czwartym kwartale tego roku i cechować się przyjazną dla kieszeni ceną - 199 USD.

Asus przedstawił również interesujący netbook, który pracuje pod kontrolą odradzającego się mobilnego systemu Intela - MeeGo. Nosi on oznaczenie Eee PC X101 i powinien pojawić się w sprzedaży w przyszłym miesiącu w identycznej jak poprzednicy cenie (199 USD.) Co interesujące, tajwański producent zamierza również udostępnić komputer także w wersji z Windows. Niestety jego cena wzrośnie do poziomu 240-250 USD.

Eee PC X101 MeeGo

Wielki rywal Asusa, czyli Acer, również zaprezentował tani model netbooka, za którego trzeba będzie zapłacić zaledwie 199 USD. Nazywa się on Aspire One Happy i wyposażony został w dwa systemy operacyjne - Windows i Android 2.3. Użytkownik sam zdecyduje, z którego chce w danej chwili korzystać restartując komputer.

Firmy Lenovo, Samsung i Fujitsu również nie zapomniały o netbookach i wystawiły na swoich stoiskach różne modele, które pracują pod kontrolą wspomnianego wcześniej mobilnego system Intela (MeeGo).

Co dalej z netbookami?

Zdaniem Intela netbooki w dalszym ciągu pozostaną ważnym elementem rynku przenośnych komputerów. Z pewnością pomoże im w tym niewielka cena, na którą duży wpływ mają nowe układy Intela.

Oczywiście nie można powiedzieć, że rosnąca popularność tabletów nie odbiła się na popularności netbooków. Potwierdza to chociażby firma MSI, która przyznała, że ograniczyła środki przeznaczane na dział odpowiedzialny za projektowanie nowych modeli netbooków. Ponadto według firmy analitycznej IDC w tym roku sprzeda się 32,4 miliona netbooków, czyli o 3,2 miliona mniej niż w roku poprzednim.

Obecnie do netbooków należy 20 procent rynku komputerów przenośnych. Helen Chiang z IDC przewiduje jednak, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat, gdy w sprzedaży zaczną się pojawiać tablety w przystępnych cenach, odsetek ten ulegnie dwukrotnemu zmniejszeniu.

Chiang twierdzi, że konsumenci decydując się na zakup tabletu doceniają przede wszystkim jego długi czas pracy na baterii oraz szybkość uruchamiania. Jej zdaniem netbooki będą się sprzedawać dopóki ich cena będzie spadała.

"Myślę, że najważniejszą rzeczą dla notebooków w tym roku jest cena, a nie technologia czy design" - powiedziała Chiang.

Sambora Chern z firmy MSI zwraca jednak uwagę na jeszcze inną sprawę, a mianowicie fakt, że jego zdaniem największą zaletą netbooków, w porównaniu do tabletów pokroju iPada (nie mylić z klasycznymi tabletami PC) jest to, że dysponują one fizyczną klawiaturą, a nie wirtualną.

I rzeczywiście część konsumentów zwraca uwagę na tę niedogodność. Co interesujące, powoli zaczynają to też dostrzegać niektórzy producenci komputerów, tacy jak Asus i Fujitsu. Pierwszy z nich postanowił bowiem zaoferować klientom tablet Eee Pad Transformer pozwalający na dołączenie zewnętrznej klawiatury, zaś drugi postawił na klawiaturę zintegrowaną z tabletem, czego przykładem jest model LifeBook TH40/D.

Wyposażony w fizyczną klawiaturę tablet LifeBook TH40/D

Tracy Tsai z firmy Gartnet również jest zdania, że mimo rosnącej sprzedaży tabletów, na rynku w dalszym ciągu jest sporo miejsca dla netbooków. Ich niskie ceny powodują bowiem, że są one bardzo atrakcyjne dla konsumentów z rynków wschodzących (np. Azja), którzy mają bardzo ograniczone środki, ale chcą posiadać własny PC.

Zdaniem analityków, na rynku będzie też powoli gościło coraz więcej konstrukcji różnych producentów, którzy będą się wzorowali na klasycznych tabletach PC dysponujących fizyczną obracaną klawiaturą. Przykładem takiego rozwiązania jest zaprezentowany właśnie na targach Computex przez Intela netbook Keeley Lake, który korzysta z nowych Atomów Cedar Trail.

Netbook netbook Keeley Lake

Tracy Tsai trafnie zauważa więc, że w przyszłości trudniej będzie ocenić, czy dane urządzenie to jeszcze netbook, czy już może tablet.

"Myślę, że w przyszłości będziemy mieli najróżniejsze możliwości dla wszelkiego rodzaju użytkowników. Każdy z nich będzie mógł więc wybrać dokładnie to czego szuka" - przewiduje Tsai.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: