Netbooki nie uratują rynku komputerów PC

W tym roku na zakup netbooka zdecyduje się znacznie więcej osób niż w roku poprzednim - wynika z raportów firm badawczych IDC i Gartner. Niestety to nie wystarczy, aby zapobiec zahamowaniu notowanego od sześciu lat wzrostu sprzedaży komputerów PC.

Według firmy IDC, w 2008 roku na rynek trafiło 10 milionów netbooków oraz miniaturowych notebooków, natomiast w roku obecnym wynik ten zostanie znacznie poprawiony - sprzedać się ma bowiem aż 20 milionów sztuk takich urządzeń. Jej analitycy zakładają jednocześnie, że notebooki oraz komputery stacjonarne będą skazane na dużo słabsze niże do tej pory zainteresowanie ze strony klientów. W związku z tym, obserwowany od sześciu lat na rynku komputerów PC wzrost sprzedaży, ma zostać (mimo dobrej sprzedaży netbooków) wyhamowany.

Potwierdzają to przeprowadzone przez IDC analizy rynku PC dotyczące czwartego kwartału 2008 roku. Wynika z nich bowiem, że w porównaniu do analogicznego okresu roku 2007, sprzedało się o 0,4 procenta mniej komputerów.

"Nawet najnowszy system Microsoftu Windows 7 (oczywiście przy założeniu, że pojawi się na rynku jeszcze w tym roku) nie pomoże zbytnio rynkowi komputerów" - twierdzi Doug Bell z firmy IDC. "Większość ludzi, ze względu na panujący kryzys ekonomiczny, prawdopodobnie zaczeka z zakupem nowego sprzętu" - dodaje Bell.