Netbooki z Windows 7 po 200 dolarów?

Mark Croft, dyrektor marketingu OEM w Microsofcie, w jednym z wywiadów powiedział ostatnio, że jego firma jest już na bardzo zaawansowanym etapie rozmów z dostawcami sprzętu. Efektem ma być wprowadzanie na półki sklepowe kilku linii netbooków z Windows 7, których cena wynosić będzie około 200 dolarów. Urządzenia trafią na rynek pod koniec bieżącego roku.

Wiadomo już, że Microsoft planuje wykorzystać premierę Windows 7 by ponownie wejść na rynek netbooków. Według słów Marka Crofta, już na gwiazdkę bieżącego roku doczekamy się premiery kilku linii tych urządzeń mobilnych, których cena oscylować będzie w okolicy jedynie 200 dolarów. Netbooki obsługiwane będą przez Windows 7 Starter Edition. Jednocześnie wiadomo, że na półki sklepowe trafi również wersja nieco droższa urządzeń oparta o platformę NVIDIA Ion.

Craft powiedział: "Na rynku wciąż obserwujemy bardzo agresywną politykę cenową różnych organizacji OEM. To wywiera presję na wszystkich. Planujemy ustalić cenę wyjściową netbooków na poziomie 200 dolarów w Stanach Zjednoczonych oraz prawdopodobnie 250 dolarów dla maszyn opartych o platformę Nvidia Ion".

Największym przeciwnikiem Windowsa 7 na polu netbooków jest naturalnie Linux (Windows 7 vs Linux - będzie wojna o netbooki?). Croft jest jednak przekonany, że ostatecznie to Microsoft wygra w tym pojedynku. Dyrektor pokusił się nawet o stwierdzenie:

"Słyszałem od największych sklepów w Stanach Zjednoczonych, że widzą nieproporcjonalną liczbę zwrotów modeli netbooków z Linuksem w stosunku do urządzeń z Windowsem. Modele z Linuksem oddaje znacznie więcej osób".

Croft dodał, że Microsoft wciąż pragnie by wersja Home Premium była uniwersalną i docelową dla Windows 7. Starter Edition ma być postrzegane jako wybór opcjonalny. Polityka ta została oparta o szereg analiz i badań rynku.

Warto dodać, że Craft zapowiedział również, że firma musi ustalić z dostawcami sprzętu drugi co do ważności element netbooków - klasę zastosowanych baterii. Do innych ważnych kwestii dyrektor zaliczył m.in. czas startu systemu czy pre-instalowane oprogramowanie dodatkowe.