Netflix na Androida już z oszczędnym formatem AV1

Netflix w aplikacji klienckiej na Androida uruchomił kodowanie AV1. Rozwiązanie to pozwoli Ci zaoszczędzić sporo danych.

Netflix rozpoczął właśnie wdrażanie treści zakodowanych w formacie plików AV1 na aplikacji klienckiej na urządzenia z systemem operacyjnym Android.

Netflix na Androida już z oszczędnym formatem AV1

Źródło: netflix.com

AV1, a właściwie AOMedia Video 1 to otwarty, bezpłatny format kodowania wideo, który stworzony został z myślą o strumieniowaniu wideo przez sieć komórkową. Stabilna wersja AV1 pojawiła się zaledwie rok temu. Z rozwiązania korzysta już między innymi Facebook, który dzięki AV1 zaoszczędził nawet 50 procent danych w porównaniu z najpopularniejszym obecnie formatem x264.

Zobacz również:

Użytkownicy Netflixa mogą skorzystać z AV1 na swoich urządzeniach z systemem operacyjnym Android. Pliki w tym formacie obsługiwane są w chwili obecnej jedynie w przypadku włączenia opcji oszczędzania energii.

W chwili obecnej Neflix na różnych platformach udostępnia treści głównie w trzech różnych formatach czyli H.264 (AVC), HEVC oraz VP9. W Androidzie obecnie domyślnym kodekiem jest obecnie VP9, który jest natywnie obsługiwany przez oprogramowanie i sprzęt. Od dziś użytkownicy mogą także wybrać nowy format AV1. W chwili obecnej nie wszystkie tytuły na platformie obsługują format AV1.

Co użytkownikom zaoferuje format AV1? Przede wszystkim nowy kodek w przyszłości ma zastąpić wszystkie inne kodeki wykorzystywane obecnie do strumieniowania wideo z sieci. W jego rozwój zaangażowany jest Facebook, Cisco, Samsung, Netflix, Vimeo, MediaTek i wiele innych firm.

Główną zaletą AV1 jest znacznie większa wydajność oraz możliwość korzystania z niego bez dodatkowych opłat. W porównaniu z obecnie używanym przez Netflixa VP9 stworzonym przez Google AV1 zaoferuje kompresję lepszą o około 20 procent zachowując taką samą jakość obrazu.

W chwili obecnej format AV1 wspierany jest jedynie przez najnowszą, dziesiątą wersję Android. Obecnie Netflix wykorzystuje nowy format w trybie oszczędzania energii.

W przyszłości obsługa AV1 pojawi się domyślnie na wszystkich platformach. Również YouTube ma zamiar w przyszłość położyć nacisk na implementację technologii AV1.

Źródło: gsmarena.com