Netflix podrożeje? To możliwe - opłata od serwisów streamingowych wchodzi w życie

Już od jutra wszystkie serwisy streamingowe w kraju zostaną obciążone dodatkową opłatą. Ostatecznie może się to "odbić" na cenach abonamentów.

W ramach tzw. "tarczy 3.0" znalazł się zapis, który dotknie wszystkich właścicieli serwisów streamingowych. Już od jutra (1 lipca) nie tylko światowi giganci jak Netflix czy HBO, ale również polskie firmy (Polsat, właściciel serwisu Ipla) będą zmuszeni odprowadzić do skarbu państwa 1,5% opłat od użytkowników lub wpływów reklamowych (w zależności od tego, która kwota będzie wyższa). Uzyskane w ten sposób środki trafią ostatecznie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jak łatwo się domyślić, Najwięcej przyjdzie zapłacić Netflixowi. Szacuje się, że włodarze najpopularniejszego serwisu streamingowego na świecie, będą musieli przekazać na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej blisko 6,5 miliona złotych. Ponad 4 miliony złotych nowego podatku przyjdzie zapłacić Polsatowi za Iplę.

Według szacunków, w kolejnych latach PISF może uzyskać z nowego podatku nawet 20 milionów złotych dodatkowych wpływów. Możliwe jednak, że właściciele serwisów streamingowych rzeczoną kwotę będą chcieli odebrać od nas. Nie byłoby to dużym zaskoczeniem, gdyby w najbliższych miesiącach niektóre platformy VOD poinformowały o nieznacznej podwyżce cen swoich abonamentów.

Zobacz również: TikTok zbanowany - aplikacja znika z App Store i Google Play