Netflix pozwany za Gambit Królowej

Sławna szachistka Nona Gaprindashvili wnosi pozew przeciwko Netflixowi w związku z wypowiedzią w serialu, która uderza w jej godność.

Netflix pozwany za Gambit Królowej

Gambit Królowej; źródło: netflix.com

Gruzińska szachistka i mistrzyni świata kobiet, Nona Gaprindashvili niestety nie należy do wielkiego grona fanów popularnego serialu Netflixa. Choć Gambit królowej został pozytywnie przyjęty przez społeczność szachową, teraz jest pod ostrzałem.

W czwartek Nona Gaprindaszwili wniosła pozew wzywający do usunięcia kwestii z ostatniego odcinka, która odnosi się bezpośrednio do niej. Podczas kulminacyjnego moskiewskiego turnieju, w którym bierze udział fikcyjna bohaterka Beth Harmon, spiker mówi:

Jedyną niezwykłą rzeczą w niej tak naprawdę jest jej płeć, a nawet to nie jest wyjątkowe w Rosji. Jest Nona Gaprindashvili, ale ta jest mistrzynią świata kobiet i nigdy nie mierzyła się z mężczyznami.

Pozew złożony w Federalnym Sądzie Okręgowym w Los Angeles twierdzi, że zdanie o tym, że szachistka nie stawia czoła mężczyznom, jest niszczącym fałszem, podważającym i poniżającym jej osiągnięcia przed wielomilionową publicznością. Do tego 80-latka domaga się teraz odszkodowania w wysokości miliona dolarów.

Zobacz również:

  • Netflix - które seriale można obejrzeć w 4K? [Aktualizacja 13.10.2021]
  • Squid Game - stroje z serialu już dostępne! Gdzie kupić?
  • Rozstrzygnięcie sporu między Scarlett Johansson a Disneyem

Gaprindashvili była pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł arcymistrza i pokonywała w swojej karierze wielu mężczyzn będących na wysokim poziomie. W wywiadzie dla New York Times smutno stwierdziła:

Próbowali zrobić fikcyjną postać, która przecierała szlaki innym kobietom, podczas gdy w rzeczywistości ja już je przetarłam i inspirowałam pokolenia. To jest ironia losu.

Zobacz także: Tajemniczy obiekt uderzył w Jowisza [Zobacz film]

Źródło: cnet.com